Söz Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır Ve Yüzükler Hakkında Bilinmeyenler | Hanımların Dünyası

loading...

Söz Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır Ve Yüzükler Hakkında Bilinmeyenler

Söz Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır Ve Yüzükler Hakkında Bilinmeyenler

Söz Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır Ve Yüzükler Hakkında Bilinmeyenler

soz-yuzugu-hangi-parmaga-takilir

Evlilik hazırlığı içinde bulunan herkesin kafası belirli dönemlerde karışmaktadır. Özellikle söz, nişan yüzüğünün takılması ve bu yüzüklerin hangi ele ne zaman takılacağı hemen herkesin kafasını karıştırmaktadır. Ülkemizde olana gelenekler söz yüzüğü ile nişan yüzüğünün sağ elin yüzük parmağına takılır. Günümüzde genellikle çiftler bayanlar için yaptıkları evlenme tekliflerinde tek taş yüzükler tercih ettiklerinden alyans şeklinde olan nişan yüzüğü de bu tek taşın önüne ya da arkasına takılacaktır. Her iki yüzüğü de sağ elinde olan bir kişi görmeniz durumunda bu kişinin nişanlı olduğunu anlayabilirsiniz. Bununla birlikte söz yüzüğü ya da nişan yüzüğü olarak tanımlanan alyanslar evlendikten sonra sol elin yüzük parmağına geçirilmelidir.

soz-yuzugu

Yüzyıllarca öncesinden gelen bir gelenek olan bu işlem ile sizi gören kişilerin evli ya da nişanlı olduğunuzu kolaylıkla ayırt etmesi mümkündür. Bu konuda kafalarda oluşan soru işaretleri nedeni ile söz yüzüğü hangi parmağa takılır ve yüzükler hakkında bilinmeyenler yazımızı sizler için hazırladık. Tarih öncesinden gelen bir gelenek İnsanlar günümüzden binlerce yıl öncesinde de sevdikleri ve aile kurmak istedikleri kişilere yüzük benzeri yapılar hediye etmekteydi. Yapılan çalışmalar ortaya çıkarmıştır ki; milattan önce 2000’li yıllarda dahi insanların birbirlerine yüzük benzeri yapılar hediye ettiği ve kabul eden kişilerin de bu yüzükleri taktığı görülmektedir.

soz-yuzugu-hangi-parmaga-takilir-1

Eski mısırlılarda görülmeye başlanan bu gelenek ilk zamanlar işlenmiş ve temizlenmiş değerli bir taş olarak değil, metal bir çember ile sunulmuştur. Bu metal çember eski mısır uygarlığında sonsuzluk anlamına gelmektedir. Yani bir kişi sevdiğine metal bir çember şeklinde olan günümüzde yüzük dediğimiz hediyeyi verdiğinde onunla hayatını sonsuza dek birleştirme niyetinde olduğunu göstermektedir. Oldukça derin olan bu anlamı daha da genişleten Romalılar geçmiş dönemlerde özellikle metal olan yüzükleri işlemeyi başarmış ve bu yüzüklerin insanların birbirlerine olan aidiyetlerini temsil ettiğini tanımlamıştır.

soz-yuzugu

Bu şekilde günümüzdeki anlamına ulaşan yüzük, takıldığı kişiye olan sonsuz sevgiyi ve takan kişiye olan aidiyeti sunan oldukça değerli bir göstergedir. Değerli taşlar ile bezenmiş yüzükler Günümüzde ise metal bir çember ya da az işlenmiş bir demirden çok daha farklı olan söz ve nişan yüzükleri çok daha gösterişli ve göze hoş gelen yapılara sahiptir. Özellikle pırlantaların keşfedilmesi ve yüzüklerde sıklıkla kullanılması sayesinde yüzükler adına tamamen yeni bir sayfa açılmıştır. Öyle ki günümüzde yapılacak romantik bir evlilik teklifinin en önemli ayaklarından biri hoş bir tek taş yüzüktür. Gösterişli olması ve bayanların bu taşları oldukça sevmesi nedeni ile hemen her evli çiftin sahip olduğu tektaş yüzükler bayanların ilk tercihidir.

soz-yuzugu-hangi-parmaga-takilir-2

Erkekler bu konuda daha sade ürünler kullanmakta ve nişan için seçtikleri alyanslarda da genellikle sade modelleri tercih etmektedir. Artık aynı alyansın hem taşlı ve işlemeli modelinin hem de görece daha sade ev taşsız modelinin üretilmesi çift olarak satın alınacak olan yüzüklerde işleri bir hayli kolaylaştırmaktadır. Söz ve nişan hazırlığında bulunan çiftler için hazırladığımız söz yüzüğü hangi parmağa takılır ve yüzükler hakkında bilinmeyenler yazımızda edindiğiniz bilgiler ışığında yüzük seçiminizi yapmanız ve sonsuza dek mutlu olmanız en büyük temennimizdir.

soz-yuzugu-1

Söz Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır Ve Yüzükler Hakkında Bilinmeyenler Resimleri

 

soz-yuzugu-hangi-parmaga-takilir-ve-yuzukler-hakkinda-bilinmeyenlersoz-yuzugu-hangi-parmaga-takilir-ve-yuzukler-hakkinda-bilinmeyenlersoz-yuzugu-2soz-yuzugu-hangi-parmaga-takilir-ve-yuzukler-hakkinda-bilinmeyenler-1soz-yuzugu-hangi-parmaga-takilirsoz-yuzugu-3soz-yuzugu-hangi-parmaga-takilir-ve-yuzukler-hakkinda-bilinmeyenler-2soz-yuzugu-hangi-parmaga-takilir-ve-yuzukler-hakkinda-bilinmeyenler-3

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb