Sonda Takma Nasıl Yapılır | Hanımların Dünyası

loading...

Sonda Takma Nasıl Yapılır

Sonda Takma Nasıl Yapılır

Sonda Takma Nasıl Yapılır

 

İdrarı boşaltmak amacı ile elastik bir boru parçasının mesaneye yani idrar torbası yerleştirilmesi işlemine sonda adı verilmektedir. Sonda tipleri 1, 2, 3 lümenli (başlı) olmak üzere farklılık gösteriyor. Her sondanın ucunda mesaneye açılan küçük bir delik ve sondanın etrafını saran bir balon bulunuyor. Bu balon sondanın mesaneden geri kaçmasını önlenmektedir. Sonda Takma Nasıl Yapılır? Sorusunun yanıtını yazısını yazımızda bulabilirsiniz. Tek Lümenli Sonda: Tek, düz ile takılan ucunda küçük bir açıklık bulunuyor. İki Yollu Sonda: 2 lümenden küçük olanı balonu şişirmeye yaramaktadır. Büyük olanı mesaneden idrar boşaltımını gerçekleştiren yoldur. Üç Yollu Sonda: İki yollu sondanın işlem basamaklarına ek olarak ise 3. lümen ise mesanenin irrigasyon (yıkama) işlemi için gereklidir.

Sondanın Takılma Aşamaları Nelerdir? Sonda Takma Nasıl Yapılır? Sorusuna yazımızda açıklık getirmeye başlayalım. İlk olarak İşlem için gerekli malzemeler hazırlanmaktadır. Daha sonra sondayı takacak kişi hastaya açıklama yapılıyor. Hastanın mahremiyeti gözetilir ve yapılacak işlem için hastadan izin alınmalıdır. Sonda takma işlemi steril malzeme ve aseptik teknik ile yapılması gereklidir. Öncelikle hastaya uygun pozisyon veriliyor. Bu erkeklerde sırt üstü yatar halde, kadınlarda ise sırt üstü yatırılıp dizler karına doğru çekilerek ve topukları birleştirilip iki yana açılarak yapılır. Daha sonra steril eldivenle hastanın sonda takılacak yeri antiseptik solüsyonla silinmelidir. İşlem sonrası eldivenler çıkartılmalıdır. Steril eldivenler giyilip yalnızca cinsel organın açık kalacağı delikli örtüler hasta üzerine yerleştiriliyor. Daha sonra sterilkap (böbrek küvet) hastanın bacak arasına koyuluyor. Dış kabı açılan sonda işleme hazır hale getirilmektedir. Sondayı takmadan önce sondanın yaklaşık olarak 7.5-10 cm kadarına steril kayganlaştırıcı sürülüyor. Kadın hastalarda aktif olmayan el ile vajina dudakları iki yana açılıp üretra ağzı gözükür hale getirilmelidir. Erkek hastalarda ise aktif olmayan el ile penis dik bir konuma getirip ağız açıklığı gözükür hale getirilmesi gereklidir. Kateter hiçbir yere değdirilmeden direkt olarak üretral açıklığa sokuluyor. Kateter takılırken bir zorlukla karşılaşılmaması gerekir ve mesaneden idrar gelene kadar itilmektedir. Gelen idrar böbrek küvete boşaltılması sağlanır. İdrar geldikten sonra 3-5 cc steril su balonu şişirilerek lümene verilir ve sonda hafifçe çekilerek geri kaçıp kaçmadığı kontrol edilmelidir. Daha sonra sondanın torbası takılır ve bacağa flasterle sabitlenmektedir.

Sonda tatbiki denilince idrar torbasını yani Mesaneyi boşaltmak ya da Mesane’ye ilâç vermek maksadıyla dış idrar yolundan Mesaneye bir boru sokulmasıdır. Mesanenin mikroplanarak iltihaplanmasına mâni olabilmek için, bu işi yaparken her şeyin steril yani mikropsuz olması zorunludur. İdrar sondalarının kauçuktan, ipekten ya da madenden yapılmış olanları bulunur. Kauçuk ve ipek sondalar yumuşak olurken, maden sondalar ise sert özelliğine sahiptir. En fazla kauçuktan yapılmış sondalar kullanılır. Madeni sondalar, kauçuk sondalar ile Mesanesi boşaltılamayan hasta ara, bu işin ehli olan kimseler tarafından tatbik edilir. Sondalar numaralı o lup, bu numaralara göre çapları büyür ya da küçülmektedir. Yetişkin bir şahıs için kullanılacak kauçuk sondaların numarası 16 ve ya 18 olması gerekir.

Mesaneye sonda tatbik ederken bize lâzım olacak malzemeler ise ;

1. Steril havlu,

2. Muşamba,

3. İçinde pamuk tampon ve sabunlu su bulunan steril bir kap,

4. Sondaları ve Penisin yani Kamışın ucunu kayganlaştırmak için Vazelin,

5. İçinde pamuk tampon ve Asitborikli su bulunan steril bir kap,

6. Birkaç tane steril pens,

7. İki veya daha fazla steril İdrar sondası,

8. İdrar almak için küçük bir kü­vet.

Sondanın Uygulanması Sondanın tatbikine başlamadan evvel elleri sıcak su, sabun ile fırça ile en aşağı beş dakika fırçalayıp yıkaması gerekir. Hastayı, bacakları açık olarak sırtüstü yatırmalı ve dillerini de başının altına koyması söylenir. Yatağın kirlenmesini önlemek için hastanın kalçaları altına muşamba yaymalı ve sonrasında bunun üzerine de bir bez veya gazete kağıdı sermesi gerekir. idrar küvetini hastanın bacakları arasına koymalı ve steril havluyu ise idrar küvetini kapatmayacak şekilde hastanın bacakları üzerine yayılması gereklidir. Sonra sol eliniz ile Penis’i yani Kamışı kaldırarak baş ile işaret parmaklarınızla başının biraz gerisinden tutulmalıdır. Penisin başını evvela sabunlu suya batırılmış pamukla silinmeli ve sonrasın da Asitborikli su ve pamukla yıkayarak sabununu akıtılmalıdır. Bu iş tamamlandıktan sonra steril havlu Penisin altına çekilmeli, Penisin başı steril havlunun üzerine bırakılmalı.

Sondanın kayarak girmesini sağlamak için Penisin ucunu ve steril sondayı Vazelin ile yağlamak icabet etmektedir. Artık sondayı tatbik etmeye hazırız diyebiliriz. Penis’i sol elinizle daha evvel söylediğimiz şekilde tutulmalıdır. Sondayı da sağ elle ve steril bir pensle ucuna yakın bir yerinden tutarak Penis’e yaklaştırılmalıdır. Penis kullanmak tercih edilmediği takdirde pens yerine steril eldiven kullanınız. Sonra sondayı Penisin ucundaki delikten yavaş yavaş iterek içeri sokulmalıdır. Bu işi yaparken sol elinizle Penisi sıkmamaya gayret edilmeli. Sonda Mesaneye girerken bazen bir zorlukla karşılaşılabilir. Bu tıkanıklığa sebep, Mesaneye açılan deliğin çevresinde bulunan halkavi kasın deliği sımsıkı bir durumda kapalı tutulmalıdır. Bu takdirde sonda birkaç saniye devamlı ancak hafif bir şekilde itilirse halkayı kas gevşer ve sonda Mesaneye kolayca girmektedir. Sonda Mesaneye girince ucundan idrar gelmeğe başlayacaktır. Mesane boşalınca, sondayı sağ elle sıkarak kapatmalı ve yavaşça çekerek çıkarılması gerekir. Sonda Takma Nasıl Yapılır? Konusu hakkında en doğru bilgiler sizinle paylaştık bu doğrultuda sizlerde yapabilirsiniz.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb