Soğan Kürü Hakkında Önemli Bilgiler

Author

Categories

Share

Soğan Kürü Hakkında Önemli Bilgiler

 

 

Günümüzde genel olarak soğan kuru veya soğan suyu oldukça rahabet görüyor. İbrahim Saraçoğlu ve Ahmet Maranki gibi şifalı bitkiler alanında bilgiler sunan kişiler tarafından önerilen faydalı kürlerden biridir. Soğanın faydaları göz önüne alındığında soğan kürünün soğan suyu kürünün oldukça faydalı olmasını beklemek oldukça doğal bir durumdur. Soğan Kürü Hakkında Önemli Bilgiler bulunuyor. İlk olarak bir uyarı ile konuya giriş yapalım, soğan kürü doğrudan ve doktora gidilmeden bir tedavi yöntemi olmamaktadır. Forumlarda ve ya yorumlara rastlayabileceğiniz diğer sitelerde soğan kürü kullanımı aşırı kullanımı sonrasında rahatsızlanan kişiler olduğunu görülebilir. Bu sebepten bir rahatsızlığınız var ve soğan kürü kullanmak istiyorsanız öncelikle doktorunuza danışmanız gerekir.

Soğan oldukça faydalı bir şifalı bitkidir. Fakat her şeyde olduğu gibi kür şeklinde fazlası zararlıdır. Soğan suyu söktürücü özelliği nedeniyle böbrekleri yorar ve hatta zarar vereceğini unutmayınız. Özellikle internet ortamında gördüğünüz her türlü soğan kürü tarifini uygulamayın. Çünkü oldukça etkili yönü olduğu için zararlı olabilir. Kesinlikle bir uzmana danışmadan kullanmalısınız. Hangi siteden bilgi edinirseniz edinin ama bir uzmana danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Mutfağımızın vazgeçilmezi olan soğan, yemeklerimizde sıkça kullandığımız soğan lezzetinin yanında şifa dağıtan özelliği ile de bilinir. Soğuk algınlığına faydası gibi bilinen yararlarının yanında soğan suyu kürü olarak kullandığında adet düzensizliği için oldukça etkili olduğu belirtilmekte olan bir şifalı bitki olarak karşımıza çıkar. Soğan, şifalı bitkiler arasında içerdiği vitaminler ve besleyici maddeler ile ön plana çıkıyor.

Özellikle soğan içerdiği vitamin ve minareller bakımından oldukça sağlıklıdır. Mesela içerdiği b vitamini, kükürt, c vitamini, iyot ve fosfor gibi maddeler sayesinde antibiyotik görevi sağlanmaktadır. Yorgunluğu giderir ve bedene güç ve canlılık veriyor. İştah açıcı özelliği de bulunur. İdrar vasıtası ile vücutta biriken su ve fazla üreyi dışarı atmaya yardımcı olduğu belirtiliyor. Soğan Kürü Hakkında Önemli Bilgiler bilgiler bulunuyor. Mesela, zayıflamaya da yardımcı, şişmanlığı önler, kilo verdirir ve damar sertliğini de önlemektedir. Soğan oldukça şifalıdır. Sinirleri yatıştırarak uykusuzluğa iyi geliyor. Öksürüğü söktürücü etkisi ile de bilinmektedir. Pek çok kanser hastalığına karşı vücudu koruduğu bilinir. Bağırsak kurtları için de soğan kürü kullanılmaktadır. Bilhassa soğan genellikle böbrek taşı düşürme konusunda biliniyor.

Bu özelliklerimin dışında adaçayı ile maydanoz kürü gibi karışımların söktürücü özelliğe sahip olduklarından dolayı böbrekleri yorduğu bilinmesi gerekir. Soğan kürü ve suyu böbrek rahatsızlığı yaşayan kişilerde kullanılması tercih edilmemektedir. Özellikle de böbrek taşı olanların internetteki kürler vs. karışımları uygulamak yerine bu konuda eğitim almış tek yetkili tanı ve tedavi uygulayabilecek kişiler olan üroloji doktorlarına danışmaları, muayene olmaları gerekir. Özellikle böbrek taşları günümüzde ise Türk doktorları tarafından pcnl-pnl perkutan ameliyatları ile sırttan 1 ve ya 2 cm’lik bir kesik açılarak alınabilir. Bu yüzden öncelikle üroloji doktorlarına gitmeniz tavsiye edilmektedir. Soğan kürünün ülkemizde tanınması ise İbrahim Saraçoğlu tarifiyle günümüzde yaygınlaşmış bir akımdır. Soğan kürü ile ilgili Ahmet maranki tarafından yazılmış çeşitli yazılar da bulunur.

Soğan suyu kürü kullanımı öncesi doktorunuza danışmanız tavsiye ediliyor. Özellikle polikistik over sendromuna da oldukça faydalı olduğu belirtilmekte olan soğan suyu kürü sayesinde yumurtalık kistini yok etmeye yardımcı olduğu belirtilmektedir. Soğan suyunun vücudumuza sağlamaktadır. Özellikle erken sancılı adet ağrıları, menopoz, kısırlık, endometrioma çikolata kisti, sıklıkla normalden fazla adet görme gibi özellikle kadın hastalıklarına karşı soğan kürünün kullanıldığı da belirtilmektedir. İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü Tarifi Öncelikle bir soğanı 4 ve ya 5 parçaya ayırıp yaklaşık 2 su bardağı suda 5 dakika kaynatmalısınız. Kullandığınız suyun klorsuz olması tavsiye edilmektedir. Kaynattığınız soğan kürünün suyunu bir süre beklettikten sonra içmeye başlayınız. Ancak fazla tüketmemelisiniz. Günde en fazla bir bardak kadar tüketiniz. Bu kürü her gün kullanmayınız. Sonrasında böbreğiniz yorulacaktır.

Özellikle soyan suyunu taze taze yapıp tüketmelisiniz. Uzun süre beklemiş soğan kürü sularını tüketmeniz tavsiye edilmiyor. Soğan Kürü Hakkında Önemli Bilgilerde bir diğeri ise soğuk soğan suyu tüketmeniz de tavsiye edilmez. Ahmet Maranki’nin Soğan Suyu Kürü Tarifi İse; Özellikle belirtmek isteriz ki soyan kürünü uyumadan yapılmalıdır. Yani uyumadan yarım saat öce 1 adet soğanı bölerek bir bardak suya atıp bekletmelisiniz. Şifalı bir bitki olan Soğan suyu kürü için orta boy bir soğan işinizi görür. Soğan tipleri arasında kırmızı ve mor olan soğanlar yerine beyaz soğan tercih etmeniz gerekir. Özellikle soğanların taze olmasına dikkat ediniz.

Author

Share