Siyah Nokta Temizleme | Hanımların Dünyası

loading...

Siyah Nokta Temizleme

Siyah Nokta Temizleme

Pürüzsüz Cilt İçin Siyah Nokta Temizleme

Siyah noktalar hem bayanlar hem de erkekler için oldukça can sıkıcı cilt problemleridir. Genellikle yok edilmek için çok fazla çaba sarf edilen bu cilt sorunları etkili uygulamalar yapıldığında çok daha kötü hale gelmekte ve cilt yapısını bozarak izlerin kalmasına dahi neden olmaktadır. Bu nedenle siyah nokta temizleme konusunda kesinlikle bilinçli şekilde hareket edilmelidir. İlla ki, çok pahalı ürünler kullanmasına ya da pahalı bakım salonlarına gitmeye gerek yoktur. Siyah nokta nedir, neden oluşur ve nasıl etkili tedavi edilir bildikten sonra evde doğal yöntemlerle de siyah nokta temizliği çok rahat ve etkili bir şekilde yapılabilmektedir.

siyah-nokta-temizleme

SİYAH NOKTA NEDEN OLUR? Siyah noktalar ciltteki yağ dengesinin bozulmasından kaynaklı olarak dıştan gelen kirlerin gözeneklerde birikmesinden kaynaklanan bir cilt sorunudur. Özellikle yağ dengesini bozucu yaşam tarzı ve cilt bakımının düzgün yapılamaması nedeniyle siyah nokta oluşumu artmaktadır. Beslenmeye dikkat etmek ve cilt bakımını doğru şekilde yapmak siyah nokta oluşumunu neredeyse yok edecek şekilde olumlu sonuç vermektedir. Siyah nokta oluşumu genellikle aşamalı şekilde seyretmektedir. Öncelikle komedom denilen yağ dengesindeki bozulmaya bağlı gözenek belirginleşmesi ardından da siyah noktanın tamamen bir siyah görünüme kavuşması aşaması gelmektedir. Özellikle cildin derinlemesine temizlenmemesi ve makyajın tam olarak yüzden temizlenmemesi bu oluşumu hızlandırmaktadır. Kısacası siyah noktalarla mücadelede cilt temizliği ve bakımı büyük önem taşımaktadır.

SİYAH NOKTALAR İÇİN CİLT TEMİZLİĞİ Yağlı ve karma ciltler siyah nokta oluşumuna oldukça meyilli ciltlerdir. Bu nedenle ciltteki fazla yağın uzaklaştırılması ve kirlerin temizlenmesi siyah noktaları engellemek için en etkili yöntemlerdendir. Öncelikle derinlemesine cilt temizliği nasıl yapılır anlatmadan önce günlük dikkat edilmesi gerekenlere mutlaka uyulduğu kontrol edilmelidir. Örneğin makyajlı olarak uyumak, makyaj kalıntılarını iyi temizleyememek, çok tozlu alanlarda bulunduktan sonra cildi yıkamamak ve cildin ölü derilerden arındırılması için haftada bir de olsa peeling uygulaması yapmamak siyah nokta temizleme tablosunu çok daha fazla ağırlaştırdığı için bunlara dikkat etmek önemlidir. Mutlaka önce yüzden makyaj çıkarılmalı, ardından sabun ya da cilt temizleme ürünleriyle derinlemesine temizlenmelidir. Ardından yüze alkollü bir tonik uygulanarak gözenekler sıkılaştırılmalıdır. En son nemi geri kazanması için yağ içermeyen nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Bu günlük temizliğin haricinde haftada bir kez buhar banyosu veya peeling uygulaması yapılarak cilt derinlemesine temizlenmelidir. Cildi en iyi temizleyen ürünlerden bir tanesi de maskelerdir. Bu maskeler de yine 3-4 günde bir kullanılabilir. Doğal malzemelerle evde de maske yapmak mümkündür.

SİYAH NOKTALAR SIKILMALI MI? Siyah nokta temizleme konusu gündeme geldiğinde en çok tartışılan konuların başında da siyah noktaların sıkılarak temizlenmesi gelmektedir. Evet, sıkma etkili bir temizleme yöntemidir, ancak asla sıkma yönteminde tırnaklar kullanılmamalıdır. Aksi halde mikrop kapma olacağından cildinizde bu kez de iltihabi sivilceler meydana gelecek, bu sivilcelerin geçmesinin ardındansa mutlaka ciltte iz kalacaktır. Peki, sivilce sıkmada en etkili yöntem nasıldır? Öncelikle tırnaklarınızla cildinizin kesinlikle temas etmemesi gerekmektedir. Bunun için temiz bir gazlı bez kullanabilirsiniz. Tırnaklarınıza geçirdiğiniz bezle siyah noktaları sıkıştırarak nazikçe sıkın. Fazla tahriş etmemeye özen göstermelisiniz aksi halde cildinizde iz kalmasına neden olabilirsiniz. Hatta siyah noktaların daha kolay temizlenmesini sağlamak için 10-15 dakika buhar banyosu yapmanızda fayda bulunmaktadır. Bu sayede cilt yumuşadığı için az bir baskıyla siyah noktalar temizlenmekte, cilt de fazla hasar görmemektedir.

SİYAH NOKTA TEMİZLEYEN MASKELER Cildi arındırarak temizleyen bir diğer siyah nokta temizleme yöntemi de maskelerdir. Genelde siyah nokta maskeleri tanecikli olup ciltten hem ölü derileri hem de gözenekler içinde biriken kirleri uzaklaştırmaktadır. Bu sayede cilt derinlemesine temizlenerek siyah nokta oluşma riski oldukça azalmaktadır. Yağlı ciltler daha fazla risk taşıdıkları için 3 – 4 günde bir, karma ve normal ciltler ise haftada bir peeling etkili maske uygulaması yapmalıdır. Piyasada satılan çeşitli cilt maskeleri kullanılabileceği gibi evde doğal malzemelerle daha sağlıklı siyah nokta maskeleri yapmak da mümkündür. Sizlere doğal maske tariflerinden bir kaçını verelim. Denediğinizde aradaki farklı sizde görecek, siyah noktalarınızı bu kadar kolay temizlediğinize şaşıracaksınız. Siyah Nokta Temizleme Yulaf Maskesi Yulaf maskesinden güzel sonuç almak için 1 hafta boyunca anlatıldığı şekilde hazırlayıp her gün uygulamak gerekmektedir. Kesinlikle maske taze hazırlanmalıdır. Maskenin yapımı için bir küçük tencere ya da cezveye 1 su bardağı su ve 1 yemek kaşığı yulaf unu koyun. Güzelce karıştırarak hamurlaşana kadar kaynatın. Hamurlaşma başlangıcında maskeye 1 tatlı kaşığı kadar badem unu eklemek cildin beslenmesini de sağlamaktadır. Daha sonra öncelikli siyah noktalı yerler olmak üzere maskeyi tüm cildinize yayın. 5-10 dk beklemenin ardından maskeyi ılık suyla yıkayarak çıkarın. Temizleyici Limon Yoğurt Maskesi Limonun cildi temizleyici yoğurdun ise besleyici özelliğinin bir arada kullanıldığı bu maske siyah noktalarda harika sonuçlar vermektedir. Yapımı da yarım limonun suyu ve 4 yemek kaşığı yoğurdu güzelce çırparak cildinize sürmek kadar basittir. Maskeyi 10-15 dk yüzünüzde tuttuktan sonra ılık suyla temizlemelisiniz.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb