Sivilce Nasıl Geçer | Hanımların Dünyası

loading...

Sivilce Nasıl Geçer

Sivilce Nasıl Geçer

Sivilce Nasıl Geçer

sivilce

Ergenlik yılları ile başlayan ve yıllar boyunca hem kızların hem de erkeklerin başının en büyük derdi olan sivilcelerin neden oluştuğu konusunda fikir sahibi olursak nasıl geçeceğini de tespit etmiş oluruz. Öncelikle şu bilinmelidir ki sivilce bir yara değildir ve aslında vücudun kendi metabolizma dengesini korumak için oluşturduğu bir tepkidir. Hem genç kızlarda hem de genç erkeklerde ergenlik dönemi süresince vücutta ve özellikle de ciltte yoğun bir şekilde yağlanma görülür. Değişen hormon dengesinin bir sonucu olan bu yağlanma ile vücudun pH değeri 5.5’in üzerine çıkması durumunda vücut tepki olarak söz konusu yağlanmayı bir noktada toplar. Bir noktada toplanan yağ keseceğinin oluşturduğu sivilceler ağrılı olup olmaması ve büyüklüklerine göre değişiklik göstermektedir.

sivilce

Kimi kız ve erkeklerde ergenlik döneminde dâhi neredeyse hiç sivilce gözlenmezken bazı kız ve erkeklerde de ergenlik döneminden sonra bile 30’lu yaşlara kadar düzenli olarak sivilce oluşumu gözlenebilir. Bu noktada oluşan sivilcelerin vücudun yağ dengesinin bozulması sonucu oluştuğu gerçeğinden yola çıkarak aşırı yağlı ve tatlı beslenmenin vücutta sivilce oluşturacağından emin olabiliriz. Sivilce nasıl geçer yöntemleri Sivilce oluşumu süresince vücutta ve özellikle de yüz bölgesinde cildin gözeneklerinde yoğun bir tıkanma söz konusudur. Yağ hücrelerinin birikmesi sonucu oluşan bu tıkanmayı önlemek sivilce oluşumunu önlemenin ilk kuralıdır. Gözeneklerin sürekli açık olması için yüzünüzü her sabah soğuk su ile yıkamalısınız. Soğuk su ve buz, cildin gözeneklerinin açık olmasını sağlar, bu nedenle duşunuzu alırken de duş boyunca olmasa da duştan çıkmadan birkaç dakika önce suyun sıcaklığını düşürmeli ve gözeneklerinizin açılmasını sağlamalısınız.

sivilce-bebeklerde

Sivilce oluşumunu önleyen buz yönteminin yanı sıra oluşan sivilce nasıl geçer  için en etkili yöntemlerden biri limon suyu uygulamasıdır. Taze olarak sıkılmış limon suyunu bir pamuk ya da peçete ile sivilce üzerine gece yatmadan önce uyguladığınızda cildinizin gerildiğini hissedeceksiniz. Bu şekilde sivilcelerinizden daha kısa sürede kurtulabileceğiniz limon suyu uygulamasında hazır limon suları içerisindeki katkı maddeleri nedeniyle önerilmemektedir. Bal maskesi Doğal bir antibiyotik olan ve enfeksiyonların ortadan kalkmasında önemli rol oynayan bal, sivilcelerin geçmesi için de kullanılabilir. Hem açık olmayan yaraların iyileşmesinde hem de sivilcelerde pamuklu çubuk ile bölgeye sürülebilen bal yaklaşık yarım saat o bölgede tutulmalıdır. Yarım saat sonra cildinizi ılık ya da serin bir su ile yıkamanız durumunda sivilcelerinizin ve yaralarınızın daha kısa sürede iyileştiğini göreceksiniz.

sivilce-nasil-gecer

Aynı zamanda geçen sivilcelerin bıraktığı izleri ortadan kaldırmakta da kullanılan bal tarçın ile karıştırılıp macun haline getirilerek de kullanılabilir. Bal tarçın karışımı cildin gözeneklerinin tamamen açılıp, enfeksiyon ve yağlanmaların ortadan kalkmasında kullanılan en etkili maskelerden biri olarak yıllardır birçok güzellik merkezinde kullanılmaktadır. Beslenmenize dikkat edin Sivilcelerin oluşmasında kilit rolün ergenlik ve aşırı yağlı beslenme olduğunu unutmayın. Bu nedenle ergenlik döneminde ve hayatınızın her evresinde beslenmenizde aşırı yağlı ve tatlı yiyecekleri kısıtlamazsanız bu tarz cilt problemleri ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Beslenmenizi, uyku düzeninizi ve günde en az 2 litre su tüketiminizi düzenli bir hale getirirseniz sivilce gibi cilt problemlerinizin tarih olacağını göreceksiniz.

sivilce-nasil-gecer

Sivilce Nasıl Geçer Resimleri

 

sivilce-nasil-gecer-evdeneyle-sivilce-nasil-gecerneyle-sivilce-nasil-geceren-kolay-sivilce-nasil-gecersivilce-nasil-gecer-evdesivilce-nasil-gecer-dogalsivilce-nasil-gecer-dogaldogal-yontemle-sivilce-nasil-gecerdogal-yontemle-sivilce-nasil-gecer

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb