Sivilce Nasıl Geçer

Author

Categories

Share

Sivilce Nasıl Geçer

sivilce-nasil-gecer

Sivilce Nedir Nasıl Oluşur Vücudumuzda bulunan yağ bezlerinin büyük bir çoğunluğu kıl köklerinin içerisindedir. Bu yağ bezlerinin cilt dışına uzanan kanalları vardır. Bu kanallardan cilt üzerinde bir kalkan görevi görerek cildi korkuyan sebum maddesi salgılanır. Bu kanalların tıkanması durumunda sebum cilde yayılamaz ve birikmeye başlar. Burada bakteri oluşması için oldukça uygun bir ortam oluşmuş olur. Böylece biriken sebum maddesi ve üreyen bakteriler ciltte kızarıklığa kimi zaman ağrıya ve sivilceye sebep olur. Sivilce Oluşumunun Sebepleri Sivilce oluşumunda rol oynayan birden fazla faktör bulunmaktadır. Özellikle sivilce oluşumunun arttığı yıllar olan ergenlik dönemindeki hormonal değişiklikler ciltteki yağlanma miktarını artırır. Bu da yağ bezlerinden cilt üzerine uzanan kanalların çok daha çabuk tıkanabilmesine sebep olmaktadır.

sivilce-nasil-gecer

Vücudumuzda ergenlik döneminin dışında da hormonal değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişimler sivilce oluşumuna sebep olabilir. Özellikle böbrek üstü bezlerinden salgılanan androjen hormonlar ciltte sivilce oluşumuna sebep olabilmektedir. Androjen hormonların aşırı salgılanmadığı durumlarda da cildin androjen hormonlara olan hassasiyetinin artması da sivilce sorununa sebep olabilir. Ayrıca kadınlarda mensturasyon döneminde ya da gebelikte sivilce oluşumu sık görülmektedir. Bunun dışında kalıtsal faktörler de kişide sivilce görülüp görülmemesinde etkilidir. Anne ya da babasında sivilce sorunu görülen kişilerde de sivilce sorununun olma ihtimali çok daha yüksektir. Yoğun terlemenin de sivilce oluşumunu etkilediği belirlenmiştir. Yalnızca fizyolojik faktörler değil pskolojik durum da sivilce oluşumuna sebep oluyor olabilir. Özellikle günlük hayatlarında yoğun stress deneyimleyen insanların sivilce sorunu yaşadığı görülmektedir. Ayrıca sivilcelerin görünümünü azaltmak amacıyla ağır kozmetik ürünlerin kullanımı cilt üzerindeki gözeneklerin kapanmasına sebep olarak sivilce oluşumunu artırır. Ayrıca yoğun yağlı bir beslenme düzenine sebep olmak da ciltte sivilce başta olmak üzere bir çok sorunun oluşmasına sebep olmaktadır.

sivilce-nasil-gecer-2

Özellikle karaciğerde meydana gelen yağlanmanın en önemli göstergelerinden biri yüzde çok fazla sivilce görülmesidir. Bu durumların önüne geçmek için yeterli vitamin ve minerallerin alındığı yeşil sebzelerin yoğunlukta olduğu bir beslenme şekli ve bol su tüketimi sivilcelerin azalmasına yardımcı olur. Sivilce Oluşumu Nasıl Engellenir? Sivilce oluşumunun önüne geçmek için çok sert kimyasal kozmetikler kullanılarak cildin kurumasına sebep olmak sık bilinenin aksine büyük bir hatadır. Sert kimyasallar ile yağını ve nemini tamamen kaybeden ciltte sebum üretimi artacaktır. Bu da sivilce sorununun yoğunlaşmasına sebep olur. Bunun yerine cildi tamamen kurutmayan hafif sabun ya da temizleyici ürünlerle cildi temizlemek ve uygun bir nemlendirici ile düzenli olarak nemlendirmek cildin dengesini bozmadan sivilcelerden kurtulmanızı sağlayabilir. Ayrıca sivilcelerin sıkılarak patlatılması ya da iğne gibi sivri cisimlerle patlatılması sivilcenin kalıcı iz bırakmasına sebep olabilir. Bunun dışında cildi tahriş ederek enfeksiyona sebep olma ihtimali de oldukça yüksektir. Sıkılan sivilce içinden çıkan sıvı bakteri dolu olduğundan sivilcenin etrafındaki deriyle teması sivilcenin yayılmasına sebep olabilir

sivilce-nasil-gecer-3

Author

Share

Önceki İçerikSoğuk Lipoliz
Sonraki İçerikKaramel Saç Rengi