Sivas Yöresi Gazete Baklavası Tarifi | Hanımların Dünyası

loading...

Sivas Yöresi Gazete Baklavası Tarifi

Sivas Yöresi Gazete Baklavası Tarifi

Gazete Baklavası

şerbeti için:
1 kase şeker
1 ½ bardak su (su yazma dediniz ama şerbet?)
limon tuzu

hamuru için:

1 bardak mısırözü yağı
1 bardak süt
3 yumurta
1 yemek kaşığı sirke
1 paket kabartma tozu

Yoğurma kabına 3 yumurta, 1bardak süt, yarım bardak su, bir çorba kaşığı sirke, kabartma tozu ve tuz eklendikten sonra tüm malzemeler karıştırılarak hamur harcına kıvamı verilir. Aldığı kadar un da dökülerek yoğrulan hamur strech filmle kapatılarak kabarmaya bırakılır.

Gazete baklavasının şerbeti için su ve şekere biraz limon tuzu atılır.

Bekleyerek kabaran hamurdan koparılan bezeler un ve nişastayla birlikte yuvarlanır ve açılarak gazete baklavasının yufkası elde edilir. Baklavanın içi için rondoda yarım kg kadar ceviz çekilir. Bezeden açılan ilk yufka büyükçe bir kağıdın üzerine alınır. Üst üste dizilen diğer yufkalar bir oklavaya sarılıp oklavanın iki tarafından elle sıkıştırılarak büzülür. Oklava yufkaların içinden dikkatlice çekilir. Böylece yufkaların birbirine yapışmadan bir yay gibi araları açık kalmaları sağlanır. Oklavadan çekilen bu katlı yufkalar masada açık bekleyen diğer yufkanın üzerine serilir. Cevizler de serpildikten sonra en alta sermiş olduğumuz kağıdın iki taraftan kaldırılmasıyla yufkalar ortada birleşerek kapanmaları sağlanır. Kapatılan yufkalar kesilerek cevizli baklava dilimleri elde edilir. Dilimler tepsiye dizilir.

Mısırözü yağ, tereyağı ve margarin tavada kızdırılır, tepsideki baklava dilimlerinin üzerine dökülerek fırına verilir. Gazete baklavası hazırdır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb