Sinir Sıkışması

Author

Categories

Share

Sinir Sıkışması

Sinirlere, etrafındaki dokuların baskı yapması ile oluşan sinir Sinir sıkışması olan bölgede ağrı, karıncalanma ve uyuşukluk görülür. Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilir ve en sık görüldüğü yerler el, bilek, bacak, ayak ve beldir. Erken tanı sayesinde tedavi edilebilir.

Sinir Sıkışması Belirtileri

Başlıca sinir sıkışması belirtileri:
Rahatsızlık duyulan bölgede uyuşukluk ve duyu kaybı, ağrı, iğne batması ve karıncalanma, kaslarda yorgunluk ve seğirme, el ve ayaklarda hareket güçlülüğü.

Sinir-sıkışma
Sinir Sıkışması Tedavisi

Bireyin sinir sıkışması tanısı konulduktan sonra sinir sıkışması tedavisi uygulanır. İlk tedavi adımı dinlenmedir. Bu adımda doktorunuz sizden ağrıyı, uyuşmayı ve karıncalanmayı sağlayan tüm hareketlerden kaçınmanızı isteyecektir. Bu uygulamada sinir sıkışmasının bulunduğu yerin hareketsizliğini sağlamak amacıyla bant kullanılması gerekebilir. Bireyin dinlenmesinden sonra sinir sıkışması tedavisine devam edilir ve bu adımda fizik tedavi uygulanır. Fizik tedavi esnasında doktorunuz sinirlerin üzerindeki baskıyı hafifletmek için hareketlerinize yardımcı olur. Fizik tedavi, sinirlerin baskısını hafifletir ve kasların esneyip daha çok güçlenmesini sağlar. Diğer tedavi yöntemi olan ilaçlar, bu rolde görev alabilir. En sık başvurulan ilaçlar analjezikler ve kortkosteroiddir. Bu tedavilerin hiç biri işe yaramazsa cerrahi müdahale gerekir. Uygulanacak cerrahi yöntemin türü sinir sıkışmasının nedenine ve bulunduğu bölgeye göre değişir. Örneğin bir fıtık, sinir sıkışmasını tetikliyorsa, fıtıklaşmış diskin bir bölümü kaldırılır ve karpal tünel sendromuna bağlı farklı bir yöntem uygulanır.

Author

Share