Simit Kaç Kalori, Gündelik Yiyeceklerimiz Kaç Kalori

Author

Categories

Share

Simit Kaç Kalori, Gündelik Yiyeceklerimiz Kaç Kalori!

 

 

Daha zayıf ve fit bir vücuda sahip olmak bütün kadınların hayali. Peki böyle bir vücuda sahip olmak için bir çaba gösteriyor muyuz? Herhangi bir çaba sarf etmeden ve bazı şeylerden fedakarlık yapmadan fit ve sıkı bir vücuda kavuşmayı düşünüyorsak tabi ki amacımıza ulaşamayız. Önce bu amaç uğruna bazı şeylerden vazgeçmeyi bilmeli ve daha dikkatli beslenmeliyiz. Çünkü yiyecekler vücudumuza direk olarak etki eden ilk etken. Egzersizler bile daha sonra geliyor. Bunu yapmak için de özellikle tükettiğimiz besinlerin kalorisine dikkat etmeliyiz. Örneğin simit kalori, gündelik yiyeceklerimiz kaç kalori! bu gibi soruları kendimize sorar ve ona göre göre bir beslenme şekli belirlersek amacımıza ulaşan yolda sağlam bir adım atmış oluruz. Daha zayıf ve fit bir vücuda ulaşmada dikkate alacağımız ilk şeylerden olan beslenme kontrolünde bazı şeylerden fedakarlık yapmamız gerektiğinden bahsetmiştik. Fedakarlık yaparak yemekten vazgeçeceğimiz besinler ise kalorisi yüksek olan yiyecekler.

Özellikle şeker miktarı yüksek olan bazı besinlerde ki kalorileri boş kalori olarak adlandırırız. Yani bunlar bol kalorili ama vücudun ihtiyacı olan kaloriler değildir. Onun için bu tür besinlerden uzak durmalıyız. Peki sürekli olarak tükettiğimiz simit kaç kalori, gündelik yiyeceklerimiz kaç kalori! Şimdi gelin bunlara bir göz atalım. Simit! Çoğu kişinin sabahları evde kahvaltı yapmaya zamanı olmadığı zaman tercih ettiği ilk yiyeceklerden olan simit kaç kalori, gündelik yiyeceklerimiz kaç kalori! Az kalorili gibi görünen ama aslında öyle olmayan simit tam olarak 350 kalori. Ancak sokak simitleri daha az gramajlı yapılabiliyorlar ve kalori bu simitlerde 250-300 kaloriye kadar düşebiliyor. Kepekli simit tercih ettiğinizde kalori miktarı pek bir değişkenlik göstermiyor. Kepekli simitlerdeki kalori miktarı ise 336 kcal. Yumurta! Günlük olarak sık tükettiğimiz bir diğer besin ise yumurta. Yumurtalar protein kaynaklı olduğu için rahatlıkla tüketilebilirler. Ancak yumurtanın sarısının bol miktarda yağ içerdiği de unutulmamalıdır.

Gündelik olarak sık tükettiğimiz yiyeceklerden olan yumurtanın yaklaşık 50 gramı haşlama olarak tüketildiği zaman 80 kalori, sahanda pişirildiği zaman ise 90 kalori olarak karşımıza çıkıyor., Ekmek! Özellikle ülkemizde en çok tüketilen besinin ekmek olduğunu söyleyebiliriz. Peki ekmek kaç kalori acaba diye düşünüp baktık mı hiç? Neredeyse her gün hatta her öğünde düzenli olarak tükettiğimiz , onsuz yemek yiyemediğimiz beyaz ekmeğin1 dilimi 25 yaklaşık 25 grama denk geliyor ve kalorisi 64 kcal. Simit kaç kalori, gündelik yiyeceklerimiz kaç kalori! diye düşünenlerin ekmeğinde kalorisini dikkate alarak tüketmelerinde fayda var. Baklagiller! Gündelik olarak tükettiğimiz ve sağlıklı besin gruplarından olan baklagillerden bazıları fasulye, mercimek, nohut ve pirinçtir. Bu besinlerin kalorileri de birbirine yakındır.

Kuru fasulyenin 1 porsiyonunda ki kalori miktarı 250 kcal, 1 porsiyon nohut yemeği 132 kcal, 1 porsiyon pirinç pilavı 120 kcal ve 1 porsiyon mercimek yemeği de yaklaşık olarak 120 kcal’dır. Meyveler! Vitamin deposu olan ve mutlaka tüketmemiz gereken yiyeceklerden olan meyvelerin 100 gramında ki kalorileri ise şu şekilde.

Elma 60 kcal, armut 61 kcal, karpuz 26 kcal, kayısı 51 kcal, kiraz 70 kcal, kavun 33 kcal, incir 80 kcal, muza 85 kcal, portakal 50 kcal, mandalina 46 kcal, vişne 58 kcal ve çilek 37 kcal’dır. Sebzeler! Yine gündelik olarak sık tükettiğimiz yiyecekleri oluşturan sebzelerin kalorisinden bahsedeceğiz. Sebzeler sağlıklı yiyecek kategorisinden olan besinlerdir. Mutlaka her hafta düzenli olarak tüketilmelidirler.

Sebzelerin 100 gramında ki yaklaşık olarak kalorileri ise şu şekilde. En çok tükettiğimiz domates 22 kcal, ıspanak 26 kcal, karnabahar 27 kcal, kızarmış patates 280 kcal, kereviz 40 kcal, biber 22 kcal ve bezelye 84 kcal’dır.

Süt ürünleri! Süt ürünlerini de mutlaka her gün tüketiriz. En çok tüketilen ürünlerden olan beyaz peynirin 100 gramında ki kalori miktarı 290 kcal. Lor peynirinde ise daha az kalori bulunuyor. Diyet yapanların beyaz peynirdense lor peyniri tüketmeleri daha iyi olacaktır. Lor peynirinin 100 gramında ki kalori miktarı 90 kcal. yine peynir kadar sık tüketilen yoğurtta ise 100 grama karşılık gelen kalori miktarı 62 kcal.

Author

Share

Önceki İçerikKarınca İlacı
Sonraki İçerikKilo Alma Diyeti