Sigarayı Bırakarak Kalp Krizi Riskini Yarıya İndirin | Hanımların Dünyası

loading...

Sigarayı Bırakarak Kalp Krizi Riskini Yarıya İndirin

Sigarayı Bırakarak Kalp Krizi Riskini Yarıya İndirin

Merhaba hepimiz daha sağlıklı nasıl yaşarız bunu araştırıyoruz ve sağlıklı yaşamak için uğraşıyoruz. Bizde sizler için Kalp krizi riskini nasıl azaltabiliriz bunu araştırdık. Kalp krizi riski nasıl azaltılır ilk önce sigara içiyorsak  ondan kurtulmakla başlamalıyız sigara içen bir insan ile içmeyen bir insan arasındaki risk oranı %50 oranında bir seviye ve çok büyük bir olasılık.

“Sigara bana çok keyif veriyor, neden bırakayım?” Zaten ben dudak tiryakisiyim, içime çekmiyorum ki!” “Ağızlık kullanıyorum, sigaranın zararını azaltıyor.” Sigara kullananların içlerini rahatlatmak için kullandıkları bu cümleler aslında onların ne kadar büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduklarından habersiz yaşadıklarını gösteriyor. Sigara kullanmadan sadece 1 gün geçirmek bile sağlıklı bir yaşamın değerini anlamaya yetiyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. İlkay Keskinel, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde sigarasız geçen bir günün kişiye neler katacağını anlattı ve sigaranın zararları konusunda bilgi verdi.

Bırakın bir günde farkı hissedin…

Sigara, beyinde bir “ödül mekanizması” çalıştırarak bağımlılık yapar. Herhalde kimse, durduk yerde, keyif verici, sıkıntılı anlarında bir kurtarıcı gibi gördüğü “dost”undan ayrılmak istemez. Sigarayı bırakırken, özellikle ilk günlerde zorlanmanız çok doğaldır. Ancak, bunun geçici bir süre olduğunu, sigarasız geçirdiğiniz her gün ile birlikte sıkıntılarınızın azalacağını, kendinizi daha iyi hissedeceğinizi, nefesinizin rahatlayacağını, efor kapasitenizin giderek artacağını göreceksiniz. Sigara içen kişiler, alışkanlıkları nedeniyle çoğunlukla ne kadar kötü koktuklarının, aslında çok da rahat soluk alamadıklarının, tat ve koku duyularının eskiye göre köreldiğinin pek de farkında değildir. Sigarayı bırakan kişiler zamanla hayat kalitelerinin yükseldiğini fark ederler.

Sigarayı bırakınca:

• 1-2 gün içinde tat ve koku alma duyularınız düzelecek.

• 12-24 saat içinde nikotin ve karbon monoksitin etkisi kaybolacak.

• Sigarayı bıraktıktan sonraki 1 gün içinde kalp krizi geçirme riskiniz yarı yarıya azalacak.

• Fiziksel kapasitenizde artış olacak, daha rahat soluk alıp vereceksiniz.

• Haftalar içinde bağışıklığı baskılayıcı etki ortadan kalkacak.

• Pek çok organ ve dokunun kanseri, gastrit/mide ülseri, KOAH gibi sigaranın yola açtığı hastalıklara yakalanma riskiniz azalacak

• Zamanla dişlerinizdeki ve cildinizdeki nikotine bağlı lekeler kaybolacak.

• Öksürük ve balgam miktarında geçici bir artış olabilir. Sanılanın aksine bu bir iyileşme belirtisidir, bronşlarınızdaki titrek tüylerin iyileşip solunum yollarınızın temizlenmeye başladığını gösterir.

Light daha az zararlı diye bir şey yok!

Sigara içenlerin çoğu, “light” ya da “mild” sigaraların daha az zararlı olduğunu düşünür. Oysa İngilizce’de “hafif” anlamına gelen light sigaralar, normal sigaralar kadar, hatta belki biraz daha fazla zararlıdır. Çoğu light sigaradaki tütün miktarı, normal sigaralardaki kadardır. Light sigaralar normal sigaralara oranla daha az katran içeriyor olabilirler. Ancak sigara, hem ruhsal, hem fiziksel bağımlılık yapabilen bir maddedir ve kişi light sigara içmeye başlasa da vücudunun alışık olduğu nikotin miktarı değişmez. Bu nedenle sigara bağımlısı, nikotin ihtiyacını light sigarayı daha derine çekmekle, sigaradan daha uzun nefesler almakla, sigarayı sonuna kadar içmekle ya da içe çekilen nefesi daha uzun süre akciğerde tutmakla gidermeye çalışır. Hatta bazen kişi günde birkaç adet daha fazla light sigara içme ihtiyacı bile duyabilir. Bu şekilde günlük toplam nikotin gereksinimini telafi etmiş olur.

Sigara sizi pek çok farklı kanser türüne sessizce davet eder!

Ağız, dil, gırtlak, soluk borusu, yemek borusu, mide, pankreas, böbrek, mesane, rahim ağzı kanserleri sigara içenler için büyük bir tehdit unsurudur.

Kaç yıldır içiyorsanız için, bırakmak için geç değil!

En yaygın sağlık zararlısı olarak kabul edilebilecek sigaradan kurtulmak için hiçbir zaman geç değildir. Sigarayı bırakmak isteyen kişi, daha önceden bırakmayı deneyip de bırakamadıysa, bu motivasyon kırıcı olmamalıdır. Çünkü sigarayı bırakmış olanların neredeyse büyük bir kısmı, bunu 3-4 defada başarmış olan kişilerden oluşmaktadır. Sigarayı bırakırken, Göğüs hastalıkları uzmanlarınca yürütülen sigara polikliniklerinden yardım alabilirsiniz. Bu polikliniklerde, önce sigara bağımlılığınız tipi ve derecesi değerlendirilir. Daha sonra gereğine göre kan, akciğer filmi, solunum testi gibi tetkikleriniz istenebilir. Doktorunuz size uygun bir ilaç başlayacak ve sizi kontrole çağıracaktır. Bir tedavi yöntemi başarılı olmadıysa, diğer bir tedavi yönteminden yararlanılabilir. Unutulmamalı ki, sigara bırakma süreci ne kadar zorlu bir süreç gibi zannedilse de, sigaraya devam edilmesi durumunda oluşacak hastalıkların belirtileri ya da tedavileri, çok daha yıldırıcı olabilir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb