Sezeryandan Sonra Bebekler

Author

Categories

Share

Sezeryandan Sonra Bebekler

 

Sezeryan ile dünyaya gelen bebekler normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerden daha fazla risk taşımaktadırlar. Bunu sakın unutmayınız. Aynı zaman da sezeryanla doğan bebeklerde solunum sorunu da ortaya çıkmaktadır. Normal doğumda gerçekleşen sancılar bebeklerin akciğerlerinin olgunlaşmasını sağlamaktadırlar. Sezeryan doğum ise erken gerçekleştiği için fazla risk taşımaktadır. Sezeryan doğum ile doğan bebekler doğum kanalından geçmedikleri için yararlı bakterilerden de mahrum kalmaktadırlar. Ayrıca daha az bağışıklık sistemi kazandıklarından dolayı bazı bebeklerde astım hastalıkları da yaşarlar.

Normal doğum ile doğan bebeklerin bağışıklık sistemi daha iyi gelişmiştir. Çünkü normal doğum kanalından geçtikleri için iyi bir bakterilerden de yararlanmış olurlar. Sonra da bir takım enfeksiyonlar ile mücadele ettikleri zaman vücutları daha kuvvetli olurlar. Sezeryan doğumda da iyi bakterilerden bebekler faydalanır ama normal doğumda olan iyi bakterilerde daha az sayıdadır. Sezeryan doğum ile dünyaya gelen bebekler erken doğdukları için küveze girebilir. Ama bazı uzman doktorlar bebekler kırkıncı haftada sezeryan doğum ile dünyaya gelseler bile yine solunum rahatsızlığı yaşayabilirler demiştir. Otuz yedinci hafta da doğan bebekler küveze girme sayısı fazladır. Operatör doktorlar sezeryan doğum çok önemli cerrahi bir işlem demiştir.

Sezeryan doğumdan sonra anneler hemen emzirmeli ki süt gelsin. Çünkü sezeryan doğumdan sonra anne sütü gecikebiliyor. Sezeryan doğumdan sonra anneler bebeklerini emzirirken düzenli solunum alıp vermesi konusunda takip edilmesi gerekiyor. Sezeryandan Sonra Bebekler ,Bebekler doğduktan sonra kucağa kesinlikle alınmamalıdır. Ziyaretçiler bebeği ve anneyi öpmemeli ve bebeklerini mikroplardan uzaklaştırmalıdır. Bebekler anne karnında iken akciğerleri sıvı ile dolu olmaktadır. Bu sıvılar doğum esnasında atılmalıdır. Ama bu sıvı doğum esnasında atılmazsa bebekler solunum zorluğu yaşamaktadır. Bununla birlikte de hafif olarak morluklar da görülmektedir.

Astımı olan ve sigara içen annelerin bebekleri daha risk taşımaktadır. Normal yolla doğan bebekler vajinal yoldan çıktıkları için bebeklerin bağışıklık sistemi daha iyi gelişim göstermektedir. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Normal doğumdan gelen bebeklerin içerisinden sıvı boşalır. Ama sezeryan ile doğan bebekler bu sıvı akciğerlerinde kalmaktadır. Sezeryan ile doğan bebeklerde diyabet riski vardır. Ayrıca obezite riski de taşımaktadır.

Sezeryan doğum bazı durumlarda annenin ve bebeğin hayatını kurtarmaktadır. Normal doğum yapan anneler kendilerine güveniyor. Ancak sezeryan doğum yapn anneler doğumdan sonra doğumu negatif algılamaktadırlar. Riskli gebelerde her zaman doktorlar sezeryan doğum tavsiye etmektedir. Sezeryan sonra bebekler hakkında bilgi almak isterseniz sizlere bu siteyi öneriyoruz. Sezeryandan sonra bebekler nasıl zarar görüp ya da görmeyeceğini bu siteden öğrenebilirsiniz.

Author

Share