Sezeryan Doğum Sakıncalı Mı | Hanımların Dünyası

loading...

Sezeryan Doğum Sakıncalı Mı

Sezeryan Doğum Sakıncalı Mı

Sezeryan Doğum Sakıncalı Mı?

 

Sezeryan ameliyatı son zamanlarda oldukça rabet görmektedir. Gelin şimdi Sezeryan Doğum Sakıncalı Mı? Sizlere aktaralım. Sezaryen işlemi başlı başına bir karın ameliyatı olduğu için genel ya da hastaya göre spinal anestezi gerektirmesi durumunda kanama ve ya komplikasyonlar nedeniyle her ameliyat gibi bazı risklere sahiptir. Bu sebeple yalnızca gerekli durumlarda yapılması öneriliyor. Sezeryan ameliyatının anne ile bebek açısından taşıdığı riskler bulunuyor. Sezaryen ameliyatında çok nadiren görülse de en sık görülen komplikasyonlar bulunmaktadır. Enfeksiyon, kanama ile pelvik organ yani rahime yakın bulunan mesane ve barsak gibi organların yaralanmalarına sebep olur. Sezaryen sonrasında bacak damarlarında pıhtı oluşması ve akciğerlere pıhtı atma riski normal doğuma göre fazla oluyor.

Sezaryen ile doğan bebeklerde meme emme başarısı daha düşük oluyor. Bazı araştırmalar sezeryan ile doğan çocuklarda astım hastalığına daha sık rastlandığını göstermektedir. Sezaryen olan annelerin karınlarında ameliyata bağlı oluşabilecek yapışıklıklar nedeniyle ileride kısırlık problemi yaşama riskleri daha yüksek oluyor. Özellikle de normal doğum fobisi olan bayanların kurtuluş yolu olarak görülen sezeryanın zararlarını hiç araştırmayı düşündünüz mü? Biz sizler için detaylı olarak araştırdık şimdide paylaşalım. Sezeryanla doğum yapılması son senelerde tüm dünya üzerinde en fazla tercih edilen bir doğum yöntemidir. Bu nedenle tüm dünya üzerinde sezeryan ile doğumun oranını düşürmek için bir takım yöntemler uygulanmaya başlandı. Mesela ülkemizde de sezeryan ile doğumu anne kendisi tercih etmesi durumunda sosyal güvencesinden yararlanamıyor.

Fakat doktor sezeryan için geçerli bir sebep gördüğünde zaman sosyal güvencesinden faydalanabilir. Yine de bu oranın tam olarak istenilen seviyeye indirildiğini söylemek mümkün değildir. Dünya genelindeki ülkelerinde sıralamanın en başında @ artış ile Türkiye gelir. Bu sırayı Amerika, İngiltere, Hollanda ve İrlanda gibi diğer ülkelerimizde takip ediyor. Sezeryan tercihlerini zorunlu kılan sebepler illaki mevcuttur. Fakat bazı aileler özellikle istedikleri tarihe doğumu denk getirebilmek amacıyla sezeryan doğumu tercih ediyorlar. Tüp bebek yöntemi ile doğum yapacak hamile bayanlar genellikle sezeryan doğumu tercih ederler. Ve yine anneleri normal doğumdan uzaklaştırarak sezeryan doğuma yönelten nedenlerden biri normal doğuma bağlı olarak genital dokuların gevşeme yapması sebebi ile rahim sarkması, idrar ve özellikle gaz kaçırma olasılığının yüksek olmaktadır.

Sezeryan doğumun anne üzerindeki zararları ise annenin bebekle etkileşimini geciktirebiliyor. Sezeryan Doğum Sakıncalı Mı? Konusundaki detaylara devam edelim. Sezeryan doğum sonrasında normal doğuma göre daha fazla ağrı duyulur. Oluşabilecek komplikasyon oranı sezeryan doğumda daha fazla olduğundan herhangi bir olası durumda normal doğumdan daha fazla süre ile hastanede tutulabilir. Mesela sezeryan doğumun yol açtığı zararlarda en sık görülen enfeksiyon, komplikasyonlar, kanama ile rahime yakın bulunan bağırsak ve ya mesane bölgelerinde yaralanmalar olur. Hatta çok az görülse de aşırı kanama sebebiyle rahimin alınmak zorunda bile kalınabilir. Ve yine sezeryan doğum sonrası akciğere kan pıhtısı atılması riski normal doğuma göre daha fazla oluyor. Özellikle sezeryan yapan annelerin bir sonraki doğumlarında plesentanın rahim duvarına yapışması ya da ağzına yapışması gibi durumlara rastlanma durumu mevcuttur.

İlk doğumunu sezeryan doğum ile gerçekleştiren annelerin sonraki doğumlarında normal doğum şansları neredeyse kalmaz. Sezeryanla doğan bebeklere zarar verecek durumları inceleyelim. Genellikle sezaryan yapılan doğum hakkında daha sağlıklı olduğu söylenmektedir. Fakat yapılan araştırmalarda sezeryan doğum ile dünyaya gelen bebeklerin astım hastalığına yakalanma oranının daha fazla olduğu belirlenmiştir. Yine de rahim duvarının kesilmesi sırasında bebekte küçük kesilerin oluşabileceği de gözlemlenmiş vakalar arasında yer alıyor. Aynı zamanda ise; sezeryan bebeklerinin yumurta, balık ile kuruyemişe alerji duyabildikleri netleşmiştir. Oluşan sezeryan doğumun sebeplerinden biri ise; normal doğum ile hayat gelen bebeğin doğum kanalından çıkarken pek çok bakteriye temas ettiği için kendine bir mekanızma oluşturmaktadır.

Sezeryanle doğmuş olan bebeklerin bu durumla karşılaşmadıkları için yiyeceklere karşı hassas ve özellikle alerjik reaksiyonlar göstermesi bu nedenle daha fazla oluyor. İsveç’te yapılarak sonuca kavuşmuş olan bir araştırma da ilginç bir sonuç ortaya çıkarıldı. Sezeryan doğan bebeklerinin DNA’larında değişimler yaşandığı öne sürülmektedir. Bu durum sezeryan bebeklerinin hayati risk taşıdığının bir göstergesi olarak nitelendirilir. Sezeryanin neden olduğu genetik yapıdaki bozulmaların kanser, astım ile şeker gibi rahatsızlıkların riskini arttırdığı belirtiliyor. Sezeryan Doğum Sakıncalı Mı? Adlı yazımızda gerekli bilgiler sunulmuştur.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb