Sevgililer Gününe Özel, Nedir Sevmek? | Hanımların Dünyası

loading...

Sevgililer Gününe Özel, Nedir Sevmek?

Sevgililer Gününe Özel, Nedir Sevmek?

Sevgililer Gününe Özel, Nedir Sevmek?

Sevgi! Dünyanın en güzel şeyi değil mi? Öyle çeşitlidir ki sevmek, tarifi her biri için çok özel ve aslında bu dünyada her duygudan farklı bir şey sevgi. Bir annenin sonsuz şefkatinde saklı, karşılıksız fedakarlığında anlam kazanıyor. Bir çiçek kokluyorsunuz, bu kokuyu seviyorum diyorsunuz. Bir kuzuyu öpmek sevgi. Güneşin doğuşunu tebessümle seyretmek. İnsanlara yardım etmek, zor zamanlarınızda bir dostun sohbeti. Denizde ki dalgalar, zıplayan yunuslar. Bir kedinin miyavlamasında gizli, bir kuşun ötüşünde, bir şehrin ışıklarında parlamakta, bir göğsün kafesinde çarpmakta.

Tabi içlerinde çok özel olanları var. Yaşanabilecek en güzel duygu, özel birisiyle, hayatı paylaşmak istediğiniz birisiyle. Aşk dediğimiz karmaşa olmasa yaşanılabilir olur muydu bu gezegen? Böyle birisi varsa hayatınızda çok şanslısınız demektir. Duyguların karşılık bulması, bir elmanın iki ayrısı olmak, onunla sevinç yaşamak, onunla hüznü pay etmek. Koskocaman bir yaşamı her şeyiyle bölüşmek. İstemeyenler el kaldırsın lütfen. Bu yazıyı okuyorsanız istiyorsunuz, hatta bir sevgiliniz var ve onu yaklaşan sevgililer gününde nasıl mutlu ederim diye düşünüyorsunuz.

İşte zor bir konuya geldik. Şimdi sayfalar dolusu hediye seçimi, beraber vakit geçirilebilecek yerler, özel sürprizler, özel konuşmalar, birlikte paylaşılabilecek her ne varsa yazılabilir. Doğum günleri de aynıdır. İlk tanışma, evlilik yıl dönümü, anneler günü, babalar günü, bunlar hayatımıza anlam veren partnerlerimizle, ailelerimizle paylaştığımız özel anlar ve duygular hep.

Sonra sevgililer günü geçer, gider.

Seçimler önemli elbette. Hangimiz sürprizlere bayılmayız ki? Hele bayanlar bu konuda istisnasız önceliktedir. Onlar mutlu edilmeyi en çok hak eden, en değerli varlıklarımız. Sonuçta 14 Şubat gelmeden hepimiz bir karara varacağız, hediyeler alınacak, kutlama yapılacak mekanlar da seçilecek. Bunların olması güzel. Herkes elinden geldiğince, imkanı el verdiğince sevdikleriyle kutlamalı bu özel günleri. Yaşam bunu gerektirmekte. Ama yine yarın olacak. Yine hayat denilen telaşın tam ortasına düşeceğiz hepimiz.

Öyleyse tekrar başa dönüyoruz, nedir sevgi? Üzerinde çok düşünülmüş, çok yazılmış, çizilmiş bir konuyla burada, birkaç satırda baş edebilir miyiz sizce? Hazır sevgililer günü de yaklaşmışken deneyelim haydi. Birkaç cümle eksik, birkaç cümle fazla olmuş, ne fark eder? Ben yazıveriyorum işte;

“Sevgi devamlılıktır, sevgi rağmenlere rağmendir, çıkarsızlıktır, karşılıksız, özveridir sevmek, sevmek suç değil, cezalandırılmamalı sevmek, sevmek mecburiyet değil. Gereksinimdir sevmek, su gibi, nefes gibi.”

Sevmenin ölçüsü mü olurmuş, hadi canım sende. Çok sevmek sadece sözde kalmış, tamamlanamamış bir eyleme dönüşmemeli. Yaşadığımız için sevmeliyiz ki sevdiğimiz için yaşasın bir şeyler. Hayatın nasıl kısa olduğunu sevdiklerini kaybedenler anlar. Ya çiçekleri kaybetseydik? Denizleri mesela, ya da gök yüzü olmasaydı? Kaybedecek ne çok şeyimiz var değil mi? Çoğul düşünmenin vakti gelmedi mi sizce de?

“Her şey sevmekle başlıyorsa, bunca sevgisizlik neden?”

Bir şairin bahsettiği gibi sevmek, “savaş değildir, sulhların en güzelidir!”

Sevdiklerimizi salt özel günlerde değil, her an mutlu edelim. Buna çaba gösterelim. Bu uğurda yaşayalım ve ölelim. Çünkü; “Evreni Sevgi Kurtaracak!” Sevmekten vazgeçmeyelim. Sevgi her şeyin üzerinde.

Sevdiklerinizle, mutlu, özel ve çok güzel bir sevgililer günü geçirmeniz dileklerimle, sevgiyle kalın.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb