Şeker yüklemesi kaçıncı haftada yapılır | Hanımların Dünyası

loading...

Şeker Yüklemesi Kaçıncı Haftada Yapılır

Şeker Yüklemesi Kaçıncı Haftada Yapılır

Şeker Yüklemesi Kaçıncı Haftada Yapılır

Şeker yüklemesinin kaçıncı haftada yapıldığını eğer bilmiyorsanız sayfamızdan bu konu hakkında ilgi alabilirsiniz. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Hamilelikte şeker yüklemesinin yapılması gerekmektedir. Çünkü hamilelikte şeker yüksek boyuttaysa bebeğe ve anneye doğum sırasında zararı olabilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak şeker yüklemesinin kaçıncı haftada olduğunu öğrenmeniz lazımdır. Bunu sakın unutmayınız. Hamile bayanların şeker hastalığı olup olmadığını anlamak için gebeliği yirmi dört ve yirmi sekiz hafta arasında şeker yüklemesinin yapılması gerekmekte olduğunu biliniz. Şeker yüklemesi glikoz ile yapılmakta ve bu şekilde glikoz test edilmektedir. Şeker yüklemesi testinin gebelere yapılmasının çok faydası vardır şeker yüklemesi kaçıncı haftada yapılır . Bu sayede şeker hastalığı olan bayanların durumu ortay çıkmaktadır. Bundan dolayı da bu sorunu olan gebeler sık, sık doktor tarafından takip edilmektedir. Hem anne adayları hem de bebeklerin sağlığı açısından çok önemli bir konudur.

Şeker yüklemesinden olumlu sonuç çıkan gebe bayanları etkilememektedir. Ancak şeker yüklemesinden olumlu çıkmayan bayanlar risk altında olmaktadır. Şeker yüklemesi kaçıncı haftada yapılır Hamileliğin dördüncü ayında yapılan şeker yüklemesi bayanları test etmekte ve bu üçüncü ayda doktorlar tarafından teşhis koyulmaktadır. Riskli olan gebeler ayrıntılı olarak doktor tarafından takip edilmekte ve ayrıntılı olarak da şeker hastalığı testleri yapılır. Şeker yüklemesi hamile bayanları yirmi dört ile yirmi sekiz hafta arası yapılırken sadece elli gram glikoz içirilmelidir. Bir saat sonra da kan tahlili yapılır ve şeker seviyesi ölçülür. Gebelik sırasında çok az bayanlarda şeker hastalığı ortaya çıkmaktadır. Diyabet hastalığı olan bayanlarda gebelikte glikoz yüksek çıkabilir. Glikozun normal sayıda çıkmayan bayanların düşük yapma riski de vardır. Birinci gebeliğinde glikozun yüksek sayıda çıkan bayanlar ikinci gebeliklerde de aynı riski taşırlar. Hamileliklerinde çok acil kilo alan bayanların şeker yüklemelerinde yüksek çıkabilir. Bazı hamile bayanlar şeker hastalıkları yüksek olduğu kimi zaman etkili olabiliyor.

Hamilelikteki şeker yüklemesi ağız yoluyla yapılmaktadır. Hamile bayanlarda şeker yüklemesi yüksek çıktığı zaman egzersiz yapmaları önerilmektedir. Diyetisyene de gittiğiniz zaman egzersiz yapılmasını tavsiye eder ve hamur işinden de uzak durmaları tavsiye edilmektedir. Çünkü egzersiz kan şekerini kontrol altına almaktadır. Egzersiz kan şekerindeki seviyeyi dengelemeye çok yardımcıdır. Hamile bayanlarda şeker yüklemesinin artışı çok yüksek olduğu zaman bebeklerde düşük ve hatta ölüme kadar sürükleyebilir. Kan şekeri yüksek olan bayanlarda bebekler çok kilolu doğmasına ve amniyos sıvısında da artış olmaktadır. Şeker seviyesi düzenli olduktan sonra hiç bir sorun olmayacaktır. Kan şekeri yüksek çıkan bayanların bebeklerinde doğum sırasında sıkıntı yaşanabilir. Bebekler daha sonra obez olma şansları da vardır. Bebekler doğduktan sonra ciddi sarılık hastalığı sorunları da yaşanmaktadır. Bununla birlikte bebeklerin akciğerleri gelişemez ve kalsiyumları da düşmeştedir. Sonra da bebeklerde ilerikki yaşlarda şeker hastalığı ya da kalp rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Mutlaka hamile bayanlar streste girmemeleri ve sağlıklarını da her zaman kontrol ettirmelerinde fayda vardır.

Hamile bayanlar ilk aydan itibaren kendilerine bir heyecan kaplamaktadır. Bebeğin sağlığı iyi olup olmadığını ve annelerde kendi sağlıklarını iyi olup olmadığını anlamak için şeker yüklemesini doktorlar şart koşmuştur. Bebeklerin gelişimini takip etmek ve doğumda herhangi bir sorun çıkmaması için şeker yüklemesi yapılmaktadır. Şeker yüklemesi testi yapıldığı zaman elli gramdan fazla glikoz içirilmez. Yarım saat boyunca kana geçmesi beklenilir. Daha sonra kan tahlili alınıp kan seviyesine bakılmaktadır. Şeker yüklemesinin yapılması işte bu kadar basit bir işlemdir. Şeker seviyesi yüksek çıktığı zaman doktorlar uymanız için bazı tedbirlerde bulunmaktadır. Neticede hamile bayanların ilaç kullanmaları sakıncalıdır. Ama doğumdan sonra tekrar kan tahlili yapıp sağlık sorununu kontrol etmelisiniz. Sağlık sorunları tahlilini alıp hastalığınızın mutlaka kontrol altına almalısınız. Yoksa ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir ve aynı zaman da bebeğinizi emzirirken de anne sütü yoluyla bebeğinize hastalığınız geçebilir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb