Savarona Yatı Özellikleri ve Organizasyon | Hanımların Dünyası

loading...

Savarona Yatı Özellikleri ve Organizasyon

Savarona Yatı Özellikleri ve Organizasyon

 

 

Geminin Hikayesi

Lüks transatlantik yatı Savarona, dönemin lider deniz mühendisi olan Amerikalı William Francis Gibbs tarafından tasarlanmış ve 1931 yılında Bayan Emily Roebling için 4 Milyon Dolara inşa edilmiştir.Bayan Cadwallader, 19. yüzyılın mühendislik harikalarında Brooklyn Köprüsünün mimarı olan John Augustus Roebling’in torunuydu. Sahip olduğu miras göz önüne alındığında Emily Cadwallader’ın daha sonraları Afrika Kuğusu adını verdiği zamanının en büyük ve hızlı yatına sahip olması hiç de şaşırtıcı değil.
Savarona, yedi yıl boyunca Atlantik Okyanusu ve Akdeniz sularında süzüldükten sonra 1938’de Türk Hükümeti tarafından satın alındı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e tahsis edildi. Atatürk bu alışverişten çok keyif aldı ve tıpkı bir çocuk gibi İstanbul’a varışını heyecanla bekledi. Atatürk yatında kabine toplantıları yaptı, dünya liderlerini ağırladı. Böylece Savarona tarihteki yerini almış oldu.

Atatürk’ün vefatından sonra Savarona Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne devredildi. 1989 yılında Kahraman Sadıkoğlu tarafından satın alındı. O sırada kötü durumda olan yat için Kahraman Bey iddalı bir projeye imza attı ve 425 uzman zanaatkar ile restorasyon çalışmalarına başladı.

İç mekan tasarımı Donald Starkey tarafından yapıldı ve hiçbir masraftan kaçınılmadı. Örneğin yatta 65 tonu hamamda olmak üzere toplam 260 ton cilalı mermer kullanıldı. Atatürk’ün anısına, özel suiti özel eşyalarının bulunduğu bir müze olarak restore edildi.

Dünya denizlerinde seyahat eden Savarona, misafiri olma şansına sahip olanlara çok şık ve lüks bir deneyim yaşatıyor. Şimdiye kadar Savarona’nın VIP misafirleri arasında Prens Rainer, Prens Charles, Brunei Sultanı, İspanya Kralı Juan Carlos, Prenses Diana, Modacı Valentino, Claudia Schiffer, Nicole Kidman, Elizabeth Hurley, Sharon Stone, Hugh Grant, Tom Cruise ve Gerard Depardieu bulunuyor.

Bir Deniz Efsanesi

 

Savarona dünyadaki en büyük özel ve tarihi yattır. Geniş güverteleri sayesinde seçkin konuklarının Türkiye’nin olağanüstü doğal güzelliklerini ve tarihi mekanlarını doyasıya izlemesine imkan sağlar. 136 metre boyunda olan Savarona ve 3600 metrekare açık alana sahiptir. 550 metrekarelik güneşlenmeye elverişli güvertesi bulunmaktadır. Ek olarak açık hava yemek salonu bulunan 300 metrekarelik üstü kapalı güverteye sahiptir. Savarona toplam 34 misafir ağırladığı için, ihtiyaç duyacağınız mahremiyete sahip olmanız hiçte zor değil.Savarona özellikle zor açık deniz şartlarına karşın tam donanımlıdır. Gerekirse Türkiye’den Miami’ye durmaksızın seyahat edebilir. Maksimum hızı 18 deniz mili olmak üzere seyahat hızı 16 deniz milidir. Uzman personeli ve gelişmiş teknolojik donanımı sayesinde, misafirleri önlerinde güvenli bir yolculuk olduğuna bilerek istirahat edebilir.

Prestijli Bir Yolculuk
Savarona sadece bir gemi değil, aynı zamanda yüzen bir sanat ve antika galerisidir. Gemiye adımınızı attığınız anda restorasyon ve dekorasyonun Kahraman Bey ve eşi Jülide hanım için aşkla yapıldığını anlıyorsunuz. Baktığınız heryerde antika mobilyalar, gösterişli, varaklı aynalar, otantik kilimler(bazıları 100 yıllık) bronz heykeller ve Çağdaş Türk ressamlarına ait seçkin bir tablo kolleksiyonu görüyorsunuz. Örneğin, Bosphorus Lounge da Bilge Alkor imzalı dikkate değer büyüklükte iki soyut tablo bulunuyor. Genel olarak dekorasyon klasik ve modernin kusursuz bileşimden oluşuyor. Ayrıca Savarona, Louis Quinze imzalı bir masada oturup Atatürk’ün kişisel kütüphanesinden kitap okuyabileceğiniz tek gemidir. Savarona’ya adım attığınızda hayallerinizden fazlasını bulacaksınız.

Yüksek Denizlerde Sanat

20 uzman zanaatkar tarafından, orijinal merdiven korkuluğundan arda kalan malzemelerden yapılmış pirinç korkuluk. Bu barok başyapıt, güverteler arası 84 metre uzunluğundadır.

Bir Denizcilik Başyapıtı

 

Piyano melodileri eşliğinde çay ya da akşamüstü içkisi almak için, “Bosphorus Lounge” neşeli bir sohbet ya da sakinlik aradığınızda mükemmel bir mekan.

The Sultan’s Coffee House

Güzel bir yemekten sonra kahve ve konyak için mükemmel bir mekan, zengin bir salon.
 Sofistike Olanaklar ve Zarif Servis

Mürettebat ve personeli, sayıca misafirlerinden fazla olduğu için Savarona, beş yıldızlı bir otelin sunduğu hizmeti sağlayabilmektedir. Titizlikle eğitilmiş garsonlarından, gurme şeflerine, personelimiz, sizin için samimi ve lüks bir ambiyans yaratmak için elinden gelenin en iyisini yapmaktadır.Özel olarak donatılmış yemek salonlarımızda rekolte şarap, şampanya ve konyak gibi çeşitli içecek seçenekleri eşliğinde uluslararası mutfaklardan muhtelif seçenekler bulacaksınız.”Bosphorus Lounge”, “Sultan’s Coffee House” ve “Swan” salonu, Savarona’nın büyüleyici ortak kullanım alanlarıdır ve her biri zevk ve keyif vermesi için özenle dekore edilmiştir.

Geminin sunduğu olanaklarından bazıları; tam teçhizatlı sinema salonu, bilgisayar oyunları, kütüphane, salon oyunları, ve daha fazla hareket için tam donanımlı bir spor salonu ve sağlık merkezidir. Ayrıca misafirlerimiz kapsamlı su sporu malzemelerimizden faydalanabilir. 8 büyük tender istediğiniz her an kıyı gezintisi yapmanız için hizmetinizdedir.

 Kusursuz mekan. Swan Salonu

Zarif yemekler için samimi ve şık bir mekan.

 Kendinizi Şımartın

Jakuzi ya da saunada keyiflenin, spor salonumuzda formunuzu koruyun, Hollywood klasikleri izleyin. Savarona’da tüm imkanlar sizin.

 Hamam

Hamamın otantik mermerden çeşme ve kurnaları 200 yıllıktır ve Anadolu’dan getirilmiş, oniki usta zanaatkar tarafından ince bir işçilik ile inşa edilmiştir. Savarona’nın hamamı şimdiye kadar aynı boyutta yapılanlar içinde en zarif olanlardan biridir. 80 metrekarelik kullanım alanında buhar odası, sauna ve soyunma odaları bulunmaktadır.
Güneşte Keyif

 Zerafetin Son Noktası

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb