Saros Körfezi İtalyan Koyu

Author

Categories

Share

2011 yazında tatile çıkmadan önce Google earth programında Saros körfezi kıyılarını geziyordum ve suyun en çok turkuaz rengi görüntüsü oluşturduğu bölgeyi yakınlaştırdım küçük bir kumsalı olan tertemiz bir koy olduğunu gördüm.

Daha sonradan burayı detaylı araştırmaya başladım isminin İtalyan koyu olduğunu öğrendim eskiden İtalyanların yaşadığı hatta kalelerinin olduğu bir koymuş kale kalıntıları hala yer alıyor koy kıyısında.

Tatil için erikliye gittiğimizde mutlaka İtalyan koyunu görmeliyiz dedik ve navigasyondan işaretleyerek yola koyulduk.

Erikliden yaklaşık 10 km mesafedeydi biraz zor buldum toprak yollardan tarla içlerinden geçmemiz gerekiyordu ama bulduğumuzda şoka uğradım.

Ben hayatım boyunca böyle güzel böyle temiz bir deniz bu kadar temiz bir kumsal görmemiştim.

İşletmeciliğini kimin yaptığını bilmiyorum ama girişte yalnızca 10 TL otopark ücreti aldılar onun haricinde şezlong ve şemsiyeler tamamen ücretsiz.

Suyu çok derin girdiğimizde 1 metre sonra derinleşmeye başlıyor fazla açılmamak gerekiyor yani zaten genellikle dalgıçlar kullanıyormuş burayı yakınında dalış merkezide var.

Suyu o kadar yumuşak ki havuz gibi tertemiz bir tane çöp veya yosun göremezsiniz sadece küçük balıklar görüyorsunuz suyun dibinde neredeyse maldivler kadar temiz tek farkı derin olması.

Yolunuz saros körfezine düşerse kesinlikle uğramadan dönmeyin derim.

Author

Share