Sarkan Kolları Sıkılaştırmak için Egzersizler

Author

Categories

Share

Kollarımız hareket olasılıkları sayesinde günlük görevleri yerine getirmek için çok gerekli olsa da genelde vücut içinde en az ilgi gören kısımlardır. Kolların eklemleri dinamiktir ve kollarla karışık hareketler yapmayı sağlar. Omuzların, dirseklerin, bileklerin rotasyonu ve dairesel olarak hareket edebilmesine de olanak sağlar.

Aynı şekilde elleriniz de günlük yaşamı sağlamak için bir o kadar önem taşır, çünkü baş parmak bizim bir şeyleri tutabilmemizi sağlar.

Kol ve dirsekle bilek arasını güçlendirmek kolaydır. Ağırlıkla düzenli egzersiz yapıldığında kasları oluşturan mikrolifler sıkılaşır.

Kollarınızı güzelleştirmek için özel bir antrenman merkezine gitmeniz şart değildir, aynı hareketleri evde de yapabilirsiniz. Dambıllarınız yoksa aynı ağırlıkta nesneleri dambıl olarak kullanabilirsiniz. Egzersizlere 5 ile 8 kilo arası ağırlıklarla başlayabilirsiniz. Eğer bir spor salonuna gitme imkanınız varsa bunu bir alternatif olarak görün, çünkü orada profesyonel antrenörler bulunur ve size en doğru egzersizleri vereceklerdir.

Egzersizleri yaparken sırtınızın düz olduğu bir pozisyon alın. Çünkü bu kemik ve kas yaralanmalarını önler ve egzersizin doğru sonuçlar vermesini sağlar.

Biseps ve Triseps

Kollarımızda biseps ve triseps adlı kas grupları vardır. Bu kaslar egzersiz yapıldığında hemen etkilenirler ve ilk kez egzersiz yaptıktan sonra çok daha büyük gözükebilirler çünkü bu kasların dokuları vücuda oranla mikro yırtılmalara karşı daha hassastır.

Bisep Egzersizleri

  • Orta yükseklikte bir sandalye alın. Kolunuzun üst kısmını aşağıya doğru koyun ve ağırlığınızı elinizle destekleyin. Dirseğiniz düz ve sağlam olmalı. Kolunuz bacaklarınızın üstünde dinlenebilir. Bu hareketi doğru yapmak için eğilerek kolunuzu iyice uzatmalısınız.
  • Bu egzersiz için kollarınız kafanızın yanında uzanacak şekilde ayakta durun. Kollarınızı kaldırıp ellerinizi omuz hizasına getirecek şekilde eğilin. Bu hareket kas büyümesini destekler ve bu alanı güçlendirmek için en etkili egzersizdir.
  • Göğüs esnemeleri de kol kaslarının direncini arttırmak için yararlıdır, çünkü direnç ile yani insanın kendi ağırlığıyla çalışır. Bu egzersiz kasları hafif ve hızlı olmaya şartlandırır, bu da hareket sırasında ani hız ve güç isteyen atletler için iyidir.

Trisep Egzersizler

  • Bu pazıların işlevine vurgu yapar, ve trisepsi güçlendirir, bu kaslara itmeye güç verir. Bu yüzden futbol oyuncuları güçlü triseps yaparlar.
  • Bu egzersize kap adı verilir ve yapması çok kolaydır. İki elinizde tuttuğunuz bir ağırlığı veya ağırlığı sembolize eden nesneyi kafanızın üstüne kaldırın, dirseklerinizi geride tutun çünkü egzersiz boyunca sabit kalmaları gerek. Kollarınızın ön kısmını yukarı kaldırıp indirin. Kap kesinlikle kollarınızın görünümünü etkileyecek ve onlara güç verecek bir egzersiz.
  • Dips kol ve sırt antremanlarında sıklıkla kullanılır. Bu egzersiz ağırlığınızı bir bankta ellerinizle desteklenmiş biçimde tutmayı içerir. Sonra hafifçe dizlerinizi bükün ve üst vücut ağırlığı destekleyecek şekilde kendinizi tutun. Doğru pozisyon için, vücudu kontrollü biçimde indirip kaldırmalısınız böylece kas uyarılması doğru biçimde gerçekleşir.

Gün içinde aldığınız kalorilerin dengesi ve bunlara tam özen göstermeniz önemli. Sağlıklı bir diyet ve bol su her zaman süreci hızlandırır. Uykusuzluk ve stresten kaçınmalısınız çünkü bunlar zamanla vücudun sağlığını bozarlar.

Author

Share