Şalazyon Ameliyatı Nasıl Yapılır

Author

Categories

Share

Şalazyon Ameliyatı Nasıl Yapılır

Şalazyon bir göz hastalığı olup, tedavisi ameliyat ile gerçekleştirilen bir rahatsızlıktır. Halk arasında arpacık ve itdirseği olarak tabir edilen rahatsızlığın asıl nedeni göz kapağı üzerindeki yap bezlerinin tıkanması ve göz kapağının üzerinde kızarıklık meydana gelmesi ile kist oluşmasıdır. Şalazyonun farklı ve geçerli olmayan tedavi yöntemleri de mevcut. Bunlardan ilki kistin olduğu bölgeye altın sürmektir. Parmağınızdaki yüzüğü göz kapağınızın üzerine sürmek istediğinizde yüzüğünüzün altında nemden meydana gelen mantardan kaynaklı farklı enfeksiyonel sorunlar ile de karşılaşabilirsiniz. Peki, şalazyon ameliyatı nasıl yapılır? Şalazyon Ameliyatı Öncesi Şalazyon ameliyatı öncesinde enfeksiyonun önüne geçmek için antibiyotik tedavisine başvurulur. Antibiyotik göz damlaları günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere kullanılır. Bunun yanı sıra doktorunuz sizden rahatsız olan gözünüze sıcak tampon yapmanızı ister. Bunun amacı şalazyonun erimesini ve yüzeye dağılmasını sağlamaktır. Tüm bu uygulamalar sonuç vermiyorsa cerrahi müdahale için doktorunuz size randevu verir. Göz kapağında veya alt kirpik diplerinde meydana gelen arpacık hastanelerin göz hastalıkları bölümlerinde yapılmaktadır.

Şalazyon Ameliyatı Şalazyon Ameliyatı nasıl yapılır? Şalazyon ameliyatı yapılmadan önce göz komple uyuşturulur. Beş, on dakika gibi kısa bir süre sonra uyuşan gözün etrafındaki arpacık da ayrıca uyuşturulur. Uyuşturma işlemi sonrasında arpacığın bulunduğu bölgenin alt kısmına bir kesi açılır ve arpacık dışarıya boşaltılır. Ameliyat sırası azami yirmi dakikadır. Şalazyon ameliyat sona erdiğinde yavaş yavaş geçen uyuşukluğun ardından gözün boşaltılan kısmında bir kızarıklık ve şişme meydana gelir. Dikiş kullanılmayan ameliyat sonrasında bir gün kadar beklenir. Eğer herhangi bir sorun ile karşılaşılmaz ise hasta aynı gün normal hayatına dönüş yapabilir. Hasta bir hafta, sonra bir ay ve sonra altı ay gibi gittikçe uzayan zaman dilimlerinde kontrole çağırılır. Şalazyon Ameliyatı Sonrası Şalazyon ameliyatı nasıl yapılır? Şalazyon belirtisi göz kapağında veya çevresinde şişlik, kızarıklık gibi belirtilerdir. Bu belirtiler ile beraber bulanık görme, gözde batma, sulanma gibi belirtiler de ilerleyen dönemlerde baş gösterir. Tüm bu belirtiler sizde de varsa hemen göz doktorunuza gitmenizde fayda var.

Şalazyon ameliyatının iki tane riski vardır. Birincisi kistin akması ve tam olarak boşaltılamamasıdır. Diğeri ise rahatsızlığın kronik hale gelmesidir. Ne kadar ameliyat olursanız olun hastalık her seferinde yeniden nükseder. Bu nedenle ameliyat sonrasında gözlerinize son derece temiz ve dikkatli bakmanız gerekiyor. Toz, aşırı nem ve makyaj malzemelerinden kaçınmanız gerekebilir. Gözlerinizi düzenli olarak sıcak tampon ile temizlemeniz ve dinlendirmeniz gerekecektir. Bilgisayar ve android mobil cihazlara çok fazla bakmamanız da sizin iyiliğinize olacaktır. Şalazyon Ameliyatı Fiyatları Şalazyon ameliyatı devlet hastanelerinde de son derece itinalı bir şekilde sigorta kapsamında gerçekleştirilmektedir. Fakat yine de özel bir hastaneye gitmeyi planlıyorsanız en az iki ya da iki bin beş yüz TL gibi bir fiyatı gözden çıkarmalısınız. Fakat bu fiyat sadece bir tahmin olup gerçek fiyatları almak için gitmeye karar verdiğiniz özel hastanenin bilgi işlem ünitesinden fiyatları öğrenebilirsiniz.

Şalazyon ameliyatı her ne kadar küçük ve basit bir ameliyat gibi görünse de aslında zor bir ameliyattır. Yapılacak en ufak yanlışlık hastanın hayatında eksi yönde büyük farklılıklara yol açabilir. Bu nedenle bir gün boyunca göz bandajı çıkarılmıyor ve gözün temiz tutulmasına büyük önem gösteriliyor. Hatta gerekli görülürse hasta bir gün boyunca hastanede gözetim altında tutulabiliyor. Fakat bu pek nadir bir ihtimaldir. Şalazyonun Halk arasındaki Tedavi Yöntemleri Şalazyon yani halk arasındaki adı ile arpacık ya da itdirseği altın sürtmek dışında farklı yöntemlerle de tedavisi denenmektedir. Bu yöntemlerin bazıları sarımsak ezip koymak, anne sütü damlatmak gibi yöntemlerdir. Fakat tüm bu yöntemler literatürde bir geçerliliği olmamakla birlikte gözlerde farklı rahatsızlıklara, geçmesi zor enfeksiyonlara, hatta körlüğe kadar yol açabilir. Şalazyon dikkate alınması gereken enfeksiyonel bir rahatsızlıktır. Bu nedenle bir doktordan yardım alarak tedavisinin sağlanması daha uygundur. Hassas bir noktada bulunması bunu daha da gerekli kılmaktadır. Şalazyon ameliyatından önce doktorunuzun size verdiği tedavi yöntemini tüm ayrıntıları ile uygulayın. Belki de ameliyata gerek bile kalmadan tedavi sonuç verecek ve enfeksiyon yok olacaktır.

Author

Share