Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir? | Hanımların Dünyası

loading...

Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?

Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?

Sakız çiğnemek birçoğumuz için bir alışkanlık olsa da sakız çiğnemenin yararlarını pek bilmeyiz. Sakız çiğnemek aslında bilmeden yaptığımız yararlı bir eylemdir. Sakız çiğnemenin yararlarını özetlemek gerekirse; Öncelikle hafızayı güçlendirici etkisinden bahsedelim.

Sakızın bu faydası uzmanlar tarafından da onaylanmıştır. Sakız çiğneyen kişi hafıza oyunlarında ve hafıza testlerinde daha başarılı olmaktadır. Çene hareketleri hafızamızın güçlenmesine yardımcı olmaktadır. İkinci faydası ise sakız çiğnemenin beyin sağlığı ile ilgilidir. Sakız çiğneme sayesinde kan beyine daha hızlı gitmekte ve beyine daha fazla oksijen ulaştırmaktadır. Sakız çiğnemenin bir başka etkisi ise kişinin stresini azaltmasıdır. Sakız çiğneyen kişinin motivasyonu ve dikkat gücü artmaktadır.

Ayrıca sakız kişiyi gerginlikten uzaklaştırmakta ve sinirlerini yatıştırmaktadır. Bir başka faydası ise sakız çiğnemenin kilo vermeyi kolaylaştırmasıdır. Sakız çiğneyen kişi hem kalori yakmakta hem de kişinin ağzında sakız olduğundan iştahı kesilmekte ve yemek yemediği içinde kilo almamaktadır. Sakız çiğnemek ayrıca sindirimi kolaylaştırır ve bağırsak hareketlerini olduğundan daha hızlı bir seviyeye getirir.

sakizlar

Sakız çiğnedikçe ağzımızda tükürük oluştuğu için ağzımızın ve boğazımızın kurumasına engel olmaktadır. Sakız çiğnemenin şüphesiz en büyük etkisi ise ağız ve diş sağlığınadır. Sakız sayesinde ağzımızda kötü koku olmaz ve dişlerimizin arasına giren yemek kırıntılarını temizler ve dişlerimizin çürümesini engeller.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb