Sağlıklı Kilo Verdiren Kış Diyeti

Author

Categories

Share

Sağlıklı Kilo Verdiren Kış Diyeti

 

 

Diyet yapanların en büyük hatası yaşam koşulları ve yaşam tarzına uygun diyet listeleri seçme konusunda yanılgıya düşmelerinden kaynaklanmaktadır. İçinde bulunulan mevsim, kişinin fiziksel ve sosyal durumu seçilecek diyeti etkilemelidir. Sağlıklı kilo verdiren kış diyeti bu anlamda tam da bir mevsim diyetidir. Mevsiminde yetişen sebzelerin vücuda sağladığı yarardan yararlanarak hem detoks yapmak hem de kilo vermek mümkündür. Kış Diyetinin Etki Mekanizması Kış diyetinin en önemli etki mekanizması mevsiminde tüketilen yiyeceklerin sağladığı sağlıklı beslenmedir. Bu sayede vücutta hem vitamin mineral dengesi sağlanmakta hem de kış sebzesi oldukları için soğuğun yapacağı zararlı etkileri yok etmektedir. Öte yandan kışla birlikte metabolizma hızında gözlenen yavaşlamaların yok edilmesi amaçlanmaktadır. Vücut zinde tutmaya çalışılmakta ayrıca sağlıklı kilo verme amaçlanmaktadır.

Kış Diyeti Nasıl Yapılır? Öneriler

1. Dengeli Beslenme: Yeterli ve dengeli beslenme konusunda ilk atılması gereken adım güne mutlaka güzel bir kahvaltıyla başlamaktır. Günün en önemli öğününde besin maddeleri dengeli bir şekilde alındığında kışın vermiş olduğu rehavet de ortadan kalkmakta enerji depolanmaktadır. Sağlıklı kilo verdiren kış diyeti yaparken bir diğer önemli konu da öğünlerin boyutudur. Yine metabolizmanın canlı tutulması amacıyla öğünler küçük ancak sık bir şekilde programlanmalıdır. Bağırsak sağlığı kilo vermede ve metabolizmada oldukça etkili olduğu için lifli yiyeceklere öncelik verilmelidir. Kış aylarında olunmasından dolayı lahanagiller sıklıkla tüketilmelidir. Bunun dışında bitkisel protein kaynakları bezelye, kuru fasülye ve mercimek kesinlikle diyetin bir parçası olarak tüketilmelidir.

2. Stresten Uzak Egzersiz: Kış aylarında olumsuz hava koşullarından ve metabolizma hızının yavaş olmasından kaynaklı olarak hareket çok azalmaktadır. Ancak bu durum kilo vermeye zıt bir durum olacağından kesinlikle önüne geçilmelidir. Ağır sporlar yerine havanın kısmen daha güzel olduğu günlerde açık havada yürüyüş yapmak aynı zamanda psikolojik olarak da rahatlamalara neden olacaktır. Eğer böyle bir imkan yoksa evde egzersiz kesinlikle bırakılmamalıdır. Bu sayede kan akışı hızlanacaktır. Ayrıca stresten uzak durmak için hareketli olabilecek hobiler de yapılabilmektedir.

3. Sıvı Alımına Dikkat: Yine kış aylarında sıvı alımı bir hayli düşmektedir. Ancak bu yanlıştır, zayıflamanın dışında vücudun metabolik olayları için de su gerekir. Belirli bir miktar su (genellikle 2 lt) kışın da mutlaka alınmalıdır. Bu su miktarının bir kısmı normal su olarak alınırken bir kısmı da sağlıklı bitki çaylarıyla ya da sıcak suya birkaç damla limonla da tüketilebilir. Sağlıklı kilo verdiren kış diyeti konusunda önemli olan sıvı almak ve direnci teşvik etmektir.

Author

Share