Sağlıklı Diyet Listeleri

Author

Categories

Share

Sağlıklı Diyet Listeleri

Diyet deyince aklımıza katı kuralları olan, sizi aç biilaç gezdireceğini düşündüğünüz, uzun yıllar boyunca istediğiniz şeyleri asla yiyemeyeceğiniz bir durumda olacakmışsınız gibi gelir. Aslında diyet canlıların yedikleri ve içtikleri her şeyi kapsar. Gün içinde tükettiğiniz şeyler diyetinizi oluşturur. Diyetiniz sizi şişmanlatabilir, zayıflatabilir, mevcut kilonuzda kalmanızı sağlayabilir, iyileştirebilir veya hastalanmanıza sebep olabilir. Diyet yapmak bu noktada oldukça önemlidir. Bilinçsiz yapılan diyetler sizin istediğinizin aksini verebilir. Zayıflamak istiyorsanız sizi daha çok şişmanlatabilir, kilo almak istiyorken sizi daha çok zayıflatabilir. Standart diyetler dışında hastalıklar için uygulanan, genellikle doktor kontrolde olması hastanın kendi isteklerine göre hareket etmemesi gerektiğinin düşünüldüğü diyetler de vardır. Bunlardan en bilinen örneği diyabet hastalarıdır. Kendi istedikleri dışında, tahliller yapılarak bir diyet programı uygulanmalıdır. Eğer bir takviye almak istiyorsa da mutlaka doktoruna başvurması tavsiye edilir. Bu pazartesi başlıyorum deyip başlanan hiçbir diyet olmamıştır herhalde bugüne kadar. Hafta sonu gönlümüzden geçeni yiyip, çok yediğimizi fark edip soda içerken söyleriz genelde bu kelimeyi. Ama irade bu ya, bir bakmışsınız pazartesi başlanacak diyetin adı bile geçmiyor ortalıkta. Böyle böyle derken bir diyet programı daha buzdolabı kapağından en alt çekmecedeki yerini almış oluyor.

Diyet nasıl yapılmalıdır? Diyete başlamadan önce o diyeti nasıl yapacağınıza ve ne için yapacağınıza karar verin. Kilo vermek için mi almak için mi? Yoksa hastalığınızdan kurtulmak için mi? Bu sorulara dürüstçe cevap verip araştırmaya koyulun. Bir yerde gördüğünüz zayıflama, kilo alma diyetini uygulamayın. Araştırın. Alerjiniz olan maddeler var mı diyetin içinde, yada midenize dokunan. Bir yeri yapmaya çalışırken diğer yeri yıkmayın. Hem sağlığınızdan hem de vakit ve emeğinizden olmayın, aman. Kısa süreli diyetlerden kaçının. Çünkü diyetin amacı size yeni bir beslenme alışkanlığı kazandırmak olmalıdır. Kısa süreli diyetlerin sonunda kişinin eski alışkanlıklarına dönmesi kaçınılmazdır. Genellikle kısa süreli diyetler çok katıdır. Bu yüzden kişi diyet boyunca yiyemediği şeyleri yeme eğiliminde olacaktır. Yapacağınız diyeti yasaklarına göre belirleyin. Diyetinizde yağ ve karbonhidrat yasaksa o diyetten uzak durun. Karbonhidratların temel görevi vücuda enerji sağlamaktır. Ve bazı organlarda oluşan, çalışmalarını engelleyecek maddeleri barındırmaz. Basit karbonhidratlar: *Şeker *Çay şekeri *Meyve *Süt Kompleks karbonhidratlar: *Ekmek *Pirinç *Tahıl ürünleridir. Bunları yemekten kaçınmayın. Az ve öz yemeye çalışın. Yağlar ise enerji sağlamasının yanında yağda çözünen vitaminlerin vücutta kalmalarını sağlarlar. Ayrıca bazı yağlar büyüme ve deri gelişimi için oldukça önemlidir.

Çok yağlı yiyeceklerden uzak durup yağlı besinleri kararında yemek diyetinize olumsuz bir etki yapmayacaktır. Diyet bir besin odaklı mı? Yani uyguladığınız diyet tek bir meyve\sebze yemeniz gerektiğini mi söylüyor? Lahana, elma ya da maydanoz? Tek besin odaklı diyetlerden kaçının çünkü bu diyetler yeme alışkanlığınızı değiştirmiyor. Değiştirmediği gibi uzun vadede sizi o meyveden uzaklaştırıyor. Belirli bir süre sürekli yediğiniz, içtiğiniz şeyi bir süre sonra bırak görmek adını bile duymak istemiyorsunuz. Diyetin amacı her besinden azar azar yemek. Bir besinden kilo kilo yemek değil. Diyeti kendi ihtiyaçlarınıza göre belirleyin Her insanın boyu, kilosu, yaşı farklıdır. Buna bağlı olarak günlük gereksinim duyduğu kalori miktarı da değişmektedir. Günlük kalori ihtiyacınızı ölçtürün. Eğer günlük kalori ihtiyacınız 1000 ise yaptığınız diyetin kalorisinin bu sayının altında veya üstünde olmasından kaçının. Vücudunuz sizden neyi istiyorsa onu verin. Ne eksik ne fazla. Öğün düzeniniz en önemlisi! Bir diyette sabah kahvaltısı yoksa o diyete hiç başlamayın çünkü zaman kaybı olacaktır. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür artık bunu bilmeyen kalmadı. Üç temel öğününüz mutlaka olmalı. Öğünler arasına birer öğün eklemek zararlı olmayacaktır. Öğün atlayarak, çok sık yada çok seyrek yemek yiyerek diyet yapmış olmazsınız, bu kendinize yapabileceğiniz bir kötülükten öteye geçmez.

Şimdide biraz Sağlıklı diyet listelerine göz atalım.

Yonca diyeti Sağlıklı diyet listelerinin en başında yer alabilir. Hem Türk buluşu olduğu hem de her besinden yenebileceğini gösteren bir diyet olduğu için. 4 yapraklı yonca diyeti 4 temel ayak üzerine kurulmuştur. Ekmek: Bu diyette altın kural tam tahıllı ya da kepekli ekmekten 1 dilim mutlaka yemek. İşlenmemiş unlardan yapılan ekmeklerde B vitamini bulunmaktadır. Ekmek yemek istemezseniz bunun yerine öğünlerinize 2 yemek kaşığı bulgur pilavı ekleyebilirsiniz.

Süt ve süt ürünleri:4 yapraklı yonca diyetinin en önemli ayağı diyebiliriz. Bu ürünler protein, kalsiyum, fosfat, B2 ve B12 vitaminleri içermektedir. Kemik yapısı ve dokusu üzerinde büyük öneme sahiptir.

Et ve et ürünleri: Günde mutlaka neredeyse yumruğunuz büyüklüğünde et tüketmeniz gerekecektir. Bu besinler vücudun protein, kalsiyum ve fosfor ihtiyacını karşılar. Bu besinlere ek olarak günde 1 yumurta mutlaka yemeliyiz.

Meyve ve sebzeler: Bizi hastalıklara karşı koruyan, bedenimizin vitamin ihtiyacını karşılayan meyve ve sebzelere diyetimizde tabii ki yer vermeliyiz. Çoğunluk meyve olmak üzere günlük bol bol tüketmeliyiz.

Günlük yonca diyeti listesi

Kahvaltı: *2 dilim tam buğday ekmeği *Açık ve şekersiz olmak suretiyle bir bardak çay yada ılık su *Tercihe göre az yağlı peynir *1 adet haşlanmış yumurta *Yine tercihe göre mevsim sebzeleri *5 adet tuzsuz zeytin ya da iki adet ceviz

1.ara öğün: *1 porsiyon mevsim meyvesi

Öğle yemeği: *Yağsız olması kaydıyla bir porsiyon ızgara tavuklu salata *1 dilim ekmek *1 bardak ayran

2.ara öğün: *3 adet kuru kayısı ve bir porsiyon meyve *Bir avuç leblebi *5 adet fındık

Akşam: *1 kepçe çorba *1 dilim ekmek *Yağsız mevsim salata

3.ara öğün: *1 bardak kefir *10 adet çilek (Meyveler opsiyonel olarak değiştirilebilir.)

Seylan diyeti Seylan diyeti, Sağlıklı diyet listelerinin ilginç bir diyet türüdür. Baharat ağırlıklıdır. Günlük az miktarda yağ ve karbonhidrat alınarak baharat ağırlıklı bir diyet deneyimi sunar.

1.gün: Kahvaltı: *Bir adet yumurta *Bir dilim ananas *Bir tatlı kaşığı zencefil *Yeşil çay *İnce bir dilim peynir

Öğle: *Köri baharatı ile pişirilmiş bir sebze yemeği *Yarım porsiyon haşlanmış pirinç

1.ara öğün: *Bir dilim ananas *Greyfurt *Bir bardak tarçın çayı

Akşam: *Baharatlı tavuk ya da balık Ve gün içinde bol su tüketin.

2.gün Kahvaltı: *1 adet yumurta *Kibrit kutusu büyüklüğünde peynir *Dilim taze ananas *Şekersiz yeşil ya da siyah çay *2 çay kaşığı zencefil

Öğle: *Köri soslu kabak *Haşlanmış köri soslu esmer pirinç

1.ara öğün: *2 adet diyet bisküvi *Yarım greyfurt *Bir bardak yeşil çay

Akşam: *Baharatlı balık biftek ya da hindi eti *Yeşillik salatası

3.gün Kahvaltı: *1 adet kepeksiz ekmek *1 dilim peynir *Şekersiz siyah veya yeşil çay

Öğle: *Haşlanmış kabak

1.ara öğün: *İnce dilim ananas *1 fincan tarçın çayı

Akşam: *100 gr biftek salata

Gece: *Herhangi bir bitkisel çay Bu diyeti üç günlük periyotlarla, içerisinde bulunan meyveleri ve sebzeleri değiştirerek uygulayabilirsiniz. İçerisindeki hayvansal gıdaların yerine alternatif şeyler kullanılarak vejetaryenlerin de çok rahat uygulayabilmesi bu diyetin önemli bir artısıdır.

 

Sağlıklı Diyet Listeleri Resimleri

 

Author

Share