Sağlıklı bir Yaşam için Bol Bol Su Tüketin | Hanımların Dünyası

loading...

Sağlıklı bir Yaşam için Bol Bol Su Tüketin

Sağlıklı bir Yaşam için Bol Bol Su Tüketin

Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli yaşam kaynağı. İnsan, besin almadan haftalarca yaşamını sürdürebilmesine karşın, susuz ancak birkaç gün yaşayabiliyor.  Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, hem kendimiz hem de çocuklarımız için su içme kültürü kazanmamız gerektiğini söylüyor.

İnsan vücudunun su içeriği yaşa ve cinsiyete göre %42 ile %71 arasında değişiyor. Çocukların vücudunun su oranı yüksekken, yaş ilerledikçe suyun yerini yağ almaya başlıyor. Yetişkin insan vücudunun ortalama %59’unu su oluşturuyor. Bir yetişkin günde ortalama 10 bardak su kaybediyor ve bu kaybedilen suyun yerine konması gerekiyor. Günlük tüketilen 8-12 bardak su, sıvı ihtiyacımızı karşılıyor.

Merhaba ramazan aylarında ne kadar az tüketmek zorunda kalsakta sizlere bugün Suyun faydalarından bahsetmek istedik. Suyun sağlımızın için büyük önem taşıdığını hepimiz biliyoruz. Kilo kontrolü için yemeklerden önce 1 bardak su içmenizi tavsiye edr bzi takip etmeyi unutmamanızı hatırlatırız. Esen kalın.

Suyun vücudumuzda hayatı önem taşıyan birçok işlevi bulunuyor. Hem kendimiz hem de çocuklarımız için su içme kültürü kazanmalıyız. Yediğimiz besinlerin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınması; hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin çalışması, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve atılması; vücut ısısının denetiminin sağlanması; eklemlerin kayganlığının sağlanması; çeşitli biyokimyasal olayların oluşması suyun sayesinde olmaktadır. Sabah kalktığınızda ilk yapmanız gereken işlerin başında iki bardak su içmek olmalıdır.

Kilo kontrolü için, yemekten önce su tüketin
Su kilo kontrolünde de çok önemli bir rol oynuyor ve yemeklerden önce su içmek tokluk hissinin daha erken hissedilmesine neden olur. Su iştahı bastırıyor ve bedenin depolanmış yağlarını metabolize etmesine yardımcı oluyor.

Araştırmalar göstermiştir ki alınan su miktarı azalınca vücutta depolanan yağ miktarı artmaya başlamaktadır. Su, kilo kaybetmek ve bir daha almamak için ideal bir alternatiftir. Çoğu insanın suyun değerini önemsememesine rağmen sürekli kilo kaybı için öncelikli formül sudur. Kilolu bireylerin daha çok suya ihtiyacı vardır. Çünkü bu bireylerin metabolik yükleri fazladır. Yağların kullanılmasında suyun özel bir yeri olması nedeniyle kilolu bireyler suya çok daha fazla ihtiyaç duyarlar. Kilolu bir kişi her 12 kilo fazlası için bir bardak daha fazla su içmelidir. Eğer egzersiz yapılıyorsa ya da hava sıcak veya kuru ise yine tüketilen su miktarı artırılmalıdır. İdrarınızı yaptıktan sonra, kaybedilen sıvıyı yerine koymak için bir bardak su içmelisiniz.

Su içerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda içtiğiniz suyun çok soğuk olmamasıdır. Soğuk su bedende daha hızlı yayılır ve kana daha hızlı karışır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb