Sağ Yumurtalık Ağrısı | Hanımların Dünyası

loading...

Sağ Yumurtalık Ağrısı

Sağ Yumurtalık Ağrısı

Sağ Yumurtalık Ağrısı

Yumurtalıklar kadınların üreme sisteminin en önemli parçalarından biridir. Yumurtalıkların görevleri ise çift taraflı olarak gerçekleştirilir. Bunlar sağ yumurtalık ve sol yumurtalık olmak üzere iki adettir. Regl (adet) dönemini etkileyen ve östrojen hormonunu üretmekle yükümlüdürler. Ayrıca döllenmenin oluşabilmesi için her ayın belli dönemlerinde yumurta oluşumunu da gerçekleştirilir. Yumurtalıklarda çok çeşitli nedenlerle birlikte bazı kist oluşumları ağrı oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Hissedilen ağrılar eğer sağ yumurtalık bölgesinde oluşmuşsa sağ yumurtalık ağrısı olarak adlandırılır. Yumurtalıklar vücudun aşağı karın bölgesinde bulunur ve bu nedenle göbek deliğinizin alt bölümünde ağrı hissedilir. İster sağ yumurtalık ağrısı olsun ister sol yumurtalık ağrısı olsun, uzman bir jinekolog tarafından kesin tanı konulması önemlidir. Çünkü karın bölgesinde oluşan her ağrı yumurtalık ağrısı olmayabilir. Bazı ağrılar farklı hastalıklarında habercisi olabilir. Bu nedenle ağrı sürekli devam ediyorsa yapılacak en akıllıca iş en yakın sağlık kurumuna başvurmaktır. Hem sağ yumurtalık ağrısı hem de sol yumurtalık ağrıları birdenbire başlar zamanla akut veya müzmin bir hal alabilir.

Akut yumurtalık ağrıları birden bire başlar ve kısa süre içinde geçer. Ancak müzmin yumurtalık ağrıları daha yavaş başlar ve daha uzun bir süre devam eder. Bu süre bazı durumlarda ayları bulabilmektedir. Bu ağrılar günlük hayatınızı olumsuz bir şekilde etkileyebileceği gibi bazen de gelip geçici olabilirler. Yumurtalık ağrısının neden oluştuğu ancak klinik muayene ve yapılan ultrason incelemeleri sonucu saptanabilir. Kadınlarda sol ve sağ yumurtalık ağrısının nedenlerinden biri yumurtalıklarda oluşan kistlerden kaynaklıdır. Bu kistler sağ ve sol yumurtalıkta görülebileceği bazı durumlarda ise her iki yumurtalıkta birden de oluşmaktadır. Bu kistlerin boyutları 2-3santimetreden 20-30 santimetreye kadar çıkmaktadır. Yumurtalık kistlerinin birçok çeşidi vardır ve kistin büyüklüğü, hormon salgısının yapılıp yapılmadığı ve diğer belirtiler kistin çeşidi hakkında bilgi verir. Yumurtalık kistlerinin büyük bir bölümü herhangi bir belirti vermez ve kadınların bir bölümünün bu konu hakkında hiçbir şikâyetleri yoktur. Yapılan kontrol ve ultrason çekmeleri sırasında tesadüfen tespit edilirler. Yumurtalık kistlerinin belirti veren çeşidinde ise en sık rastlanan şikâyetler kası ağrılarıdır. Bu ağrılar sağ yumurtalık ağrısı veya sol yumurtalık ağrısı olarak kendini gösterir. Nadir olan hastalarda ise ağrının tam ters istikamette olduğu saptanmıştır. Bu ağrılar sabit olarak durulduğunda pek hissedilmez. Çoğu vakada otururken, dizleri karın bölgesine çekerken oluşan baskıyla ve benzer hareketler sonucu ağrı şiddetli bir şekilde hissedilmeye başlar. Ancak oluşan kistlerde herhangi bir yırtılma ve patlama durumlarında ağrı çok şiddetli bir şekilde ve aniden başlar.

Ağrıyla birlikte bulantı, öğürme, karın ağrısı, göz kararması ve bayılma gibi durumlarda yaşandığı görülmüştür. Nadir olarakta adet gecikmesi, adet görememe durumu, adet döneminin çok ağrılı geçmesi, karında ve kasık bölgesinde başlayan ağrı, şişlik duygusu, sık idrara çıkma ve kabızlık gibi durumlarda görülebilmektedir. Şunun da hemen belirtelim ki, yumurtalık kistlerinin göstermiş olduğu bu belirtilerin tümü farklı hastalıklarında belirtileri arasında sayılmaktadır. Bu nedenle belirtilerin başlamasının hemen ardından uzman bir doktora gidilip kesin teşhis ve tanı konulması olası hastalıkların erken teşhisi için çok önemlidir. Böylece tedavi süreci daha erken başlar ve hastalıktan kurtulma oranı oldukça yükselir. Özellikle alt sağ karında başlayan ve sağ yumurtalık ağrısı olarak tanımlanan ağrılardan dolayı hastanelerin acil servislerine başvuran hastaların sayısı oldukça fazladır. Yapılan muayene ve tetkikler sonucu gelişen bu ağrının sebebi kolaylıkla saptanır ve gerekli tedavi şekli hemen uygulanır. Sağ alt karın bölgesindeki ağrılar birçok hastalığın habercisi olabileceği gibi her ağrı da sağ yumurtalık ağrısı olarak adlandırılamaz. Çünkü alt sağ karında bulunan bazı organların işleyişinde sorunlar da bu ağrıların hissedilmesine sebep olabilir. Sağ yumurtalık ağrısı ile birlikte ishal, iştah kaybı, gaz problemleri, bulantı ve karında şişlik gibi şikâyetlerde aynı anda oluşabilir. Bazen de sadece ağrı hissedilir. Bu ağrıların yumurtalık kistlerinde kaynaklı olduğu tespit edildiği takdirde çeşitli ilaçlarla kistin tedavisine başlanır. Bu konuda gelişen teknolojik ve tıp alanındaki gelişmeler oldukça iyi safhadadır ve tedavisi mümkün olan hastalıklardandır. Sağ yumurtalık ağrısı ile birlikte tespit edilen sağ yumurtalık kistlerinin birçok çeşidi vardır. Bu kistleri şöyle sıralamak mümkündür:

Sağ Yumurtalıkta Görülen Kist Türleri:

1-Teka Lutein kisti: Bu kist çeşidi hamilelik döneminde HCG hormonunun yükselmesinden kaynaklı olarak oluşmaktadır. Özellikle çoğu gebelik olarak adlandırılan gebeliklerde sık görülen bir kist çeşididir ve doğumdan sonra HCG hormonun azalmasıyla ortadan kaybolur.

2-Dermoid Kistler: Bu kistlerde yine aynı şekilde hamilelik döneminde salgılanan HCG hormonundan kaynaklanır. Ayrıca Dermoid kistler tek taraflı olarak ortaya çıkar ve hamilelikten sonra normale inen HCG hormonunu takiben kistlerde kaybolmaktadır.

3-Endometrioma Kisti: Çikolata kisti olarak bilinen bu kist çeşidi daha çok rahimin iç tabakasında bulunan yumurtalıklarda görülen kistlerdir.

4-Folikül Kistler: Folikül kistler yumurtlamanın gerçekleşmemesi durumunda oluşmaktadır. Yaklaşık olarak 3-5 santimetre boyunda oluşan kistler bir kaç içinde kendiliğinde kaybolur. Bazı durumlarda kasık ağrıları da görülmektedir. Daha çok adet döneminin ortalarında ağrı şikayetleri oluşur ve kendiliğinden geçmeyen kistlere tedavi uygulanması şarttır.

5-Korpus luteum kisti: Kadınlarda yumurtlama durumu gerçekleştiğinde “korpus letium” denilen bir yapı oluşmaktadır. Bu yapı döllenme olmadığı yani gebelik gerçekleşmediği takdirde kendiliğinden kaybolur. Kistin yaklaşık büyüklüğü 4-5 santimetre kadardır ve içi kanla dolu bir sıvı halindedir. Genellikle bir kaç ay içinde bu kistler kendiliğinden kaybolmaktadır.

6-Hemorajik kist: En sık görülen kistler arasındadır ve bu kistlerde genellikle kendiliğinden bir süre sonra kaybolmaktadır. Sağ Yumurtalıkta Kist Belirtileri Nelerdir? İster sağ yumurtalık kisti olsun ister de sol yumurtalık kisti olsun yumurtalık kistleri genellikle belirti vermez. Kist olarak nitelendirdiğimiz bu yapılar vücudun her yerinde oluşabileceği gibi, karın bölgesinde oluşan kistler yumurtalıkların işlevini engellemediği sürece farklı hastalıkların habercisi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle hiç belirti vermeden yumurtalık kistleri oluşur ve gelişmeye başlayabilir. Yumurtalıklarda görülen kistlerde, bazen karın ağrısı, kasık ağrısı, adet düzensizliği ve adet döneminin ağrılı geçmesi gibi durumlar oluşabilmektedir. Kistlerin patlaması durumunda ise, mide bulantısı, baş ağrısı ve kusma gibi şikâyetler görülmektedir.

Sağ Yumurtalıkta Kist Tanısı ve Tedavisi Nasıldır? Yumurtalılarda oluşan kistleri oluştuğu bölgeye ve büyüklüklerine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanarak çözüme kavuşturulmaya çalışılır. Yumurtalık kistlerinin birçoğu genellikle belirti vermediği için rutin muayeneler sonucu tesadüfen tespit edilmektedir. Eğer hastalarda ağrı varsa sağ yumurtalık ağrısı mı yoksa sol yumurtalık ağrısı mı olduğu tespit edilir ve ondan sonra diğer tetkiklere geçilir. Daha sonra yapılan muayene ve ultrason incelemelerinin ardından kistin büyüklüğü ve şekli belirlenerek ilaç tedavisi veya çok gerekli durularda cerrahi müdahaleye karar verilmektedir. Ancak yumurtalık kistleri öncelikle ilaçla oral yoldan tedavi edilmeye başlanır ve eğer bu tedavi şeklinden olumlu bir sonuç alınamaz ise cerrahi operasyona karar verilmektedir. Hastalar birkaç ay boyunca kontrol altında tutularak kistin küçülüp küçülmediği izlenir. Böylece sonrasında uygulanacak tedavi şekli bu şekilde belirlenmektedir. Eğer yumurtalık kistleri kendiliğinden kaybolacak türden ise kistler sadece takip edilir. Takip edilen bu yumurtalık kistlerinde genellikle doğum kontrol hapları verilerek tedavi edilmeye çalışılır. Bu şekilde adet düzensizliği de ortadan kalkarak oluşan kistler de bir süre sonra kaybolur. Ancak yapılan tedavi ve takip sonucu kistlerde bir küçülme söz konusu değil ise cerrahi operasyona başvurularak kistler yumurtalıklardan çıkartılır. Çıkartılan bu kistlerin büyüklüğü genellikle 8-10 santimetre büyüklüğündedir ve bundan daha küçük boyutta olan kistlere hemen cerrahi müdahale yapılmaz bir süre beklenir.

Sağ yumurtalık ağrısı ile birlikte tespit edilen sağ yumurtalık kistleri hakkında en çok merak edilen konulardan birisi de, sağ yumurtalık kistlerinin hamileliğe engel olup olmayacağıdır. Uzamanlar yumurtalık kistlerinin genellikle gebeliğe engel olmadığını dile getirmektedirler. Kistin oluşuğu anda veya kaybolduktan sonra da kadınların hamile kalması mümkündür. Ancak bazı çikolata kistlerinin yapısı itibariyle yapışıklık gelmesi durumunda gebeliğe engel bazı durumlar ortaya çıkabilmektedir. Böyle bir durum yaşayan kadınlar tedavi olarak daha sonra çocuk sahibi olabilirler. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen kadınların, adet günlerini çok iyi takip etmeleri ve adet dönemlerinde yaşadıkları ağrı, kusma, bulantı ve benzeri durumları doktorlarıyla paylaşmaları çok önemlidir. Karın ve kasık bölgesinde hissedilen ağrılar sağ yumurtalık veya sol yumurtalıklarda meydana gelen kistlerin habercisi olabileceği gibi hamileliğe engel farklı hastalıklarında habercisi olabilir. Her ne kadar yumurtalık kistlerinin gebeliğin oluşumuna engel teşkil etmediği bilinse de sağlıklı ve sorunsuz bir hamilelik dönemi geçirmek isteyen tüm kadınlar hamile kalmayı planladıkları gün itibariyle kendileri uzman bir jinekolog seçip tüm tetkiklerini yaptırmaları hem kendi sağlıkları açısından hem de yeni doğacak bebeklerinin sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb