Sadece Su ile Isınan Doğalgaz Tüketmeyen Kombi | Hanımların Dünyası

loading...

Sadece Su ile Isınan Doğalgaz Tüketmeyen Kombi

Sadece Su ile Isınan Doğalgaz Tüketmeyen Kombi

Isın, yemek pişir duş al, ‘bedava’

Doğalgaz zamları her yıl gündeme otururken yalnızca su ile çalışan doğalgaz tüketmeyen neredeyse bedavaya ısınabileceğiniz kombi geliştirildi. Türkiye’de ilk kez benzinli ve mazotlu arabalarda yüzde 33 yakıt tasarrufu sağlayan ‘Hidrogas’ adını verdiği bir sistemle yüzde yüz saf su ile çalışan kombi üretilmeye başlandı.

SU İLE ÇALIŞAN KOMBİ ÜRETTİ 

Kemal Ruşen Özçelik’in geliştirdiği sistem sayesinde konutların ısınması doğalgaza ihtiyaç duyulmadan sağlanmış oluyor. Reaktör sayesinde sudan üretilen hidrojen ve oksijen enerjisi sayesinde ev hanımları mutfaklarındaki fırınları sudan elde edilen enerjiyle çalışma imkanına kavuşuyor. Özçelik, sistemin en büyük özelliğinin ihtiyacı kadar oksijen ve hidrojen üretip tüketmesi olduğunu söyledi.

Sistem nasıl çalışıyor

İLK önce otomobillere uygulanan sistemdeki reaktörde hidrojen ve oksijene ayrıştırılan su, emme manifoltu sayesinde yanma odasına gönderiliyor. Burada gaz halindeki oksijen ve hidrojen ana yakıt ile birlikte yanıyor. Bu işlem sırasında araçtan yanmadan atılan yakıt da tam yanarak enerjiye dönüşüyor. Yanma odasındaki birikmiş oksijen de yanarak ayrıca performansı artırıyor. Sistemin toplamda yüzde 30 yakıt tasarrufu sağladığı iddia ediliyor.

 

Sadece Su ile Isınan Doğalgaz Tüketmeyen Hidrojen Kombi

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb