Saçlarınızın Beyazlamasının Önüne Geçin | Hanımların Dünyası

loading...

Saçlarınızın Beyazlamasının Önüne Geçin

Saçlarınızın Beyazlamasının Önüne Geçin

Saçlarınızın Beyazlamasının Önüne Geçin

Saçların Beyazlaşmasını Geciktiren Bitkisel Formüller
Kadınların olduğu kadar, erkeklerin de, korkulu rüyasıdır saçların beyazlaşması. Genellikle 35 yaşından sonra, saçlarda tek tük görünmeye başlayan beyaz teller, ilerleyen yaşlarda hızla çoğalır. Bu durum,  genetik faktörlere bağlı olarak daha hızlı veya daha yavaş gelişebilir. Daha erken yaşlarda görülebildiği gibi yaşı oldukça ilerlemesine rağmen saç beyazlama sorunu yaşamayan pek çok kişi de bulunabilir.

Saç-beyazlaması
Yaşlanmanın belirtilerinden biri olarak kabul edildiği için, pek hoşa gitmeyensaçların beyazlaması sorunu, genellikle, saç boyalarıyla gizlenmeye çalışılır. Ancak, bu işlem de, hem sürekli yenilenmeyi gerektirmesi, hem de, içerdiği kimyevi maddeler nedeniyle saçlara zarar vermesinden dolayı, pek sağlıklı bir yöntem değildir.

Biz burada, saçların beyazlaşmasını geciktirmeyi sağlayan, birkaç bitkisel yöntemi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Hazırlanması ve uygulanması kolay, zararlı etkisi olmayan, saçların beyazlaşmasını geciktirmekle birlikte güçlenmesine de yardımcı olan bitkisel formüller şunlar:

Gül Yaprağı Kürü: İki avuç kadar gül yaprağı yıkanır. Temiz bir bez üzerine serilerek güneş altında kurumaya bırakılır. Güneş ısısının yoğunluğuna göre bir veya iki gün bekletmek yeterlidir. Kuruyan gül yaprakları, ısıya dayanıklı bir kap içine alınarak yakılır. Gül yapraklarından elde edilen kül içerisine, badem yağı ilave edilerek karıştırılır. Karışım, krem kıvamına gelene kadar badem yağı eklenmeye devam edilir. Elde edilen gül yaprağı kürü, temiz bir kavanozda saklanır. Saçlar, haftada bir kez, hazırlanan bu kür ile ovularak yıkanmalıdır.

Saç-beyazlıkları
_ Ceviz Kabuğu Kürü: Yeni toplanmış, taze cevizlerin, yeşil kabuklarından, bir avuç kadar alınır. Yarım litre suya, bir çorba kaşığı çay ilave edilerek kaynatılır. Yeşil ceviz kabukları da bu suya ilave edilerek, yarım saat boyunca kaynatmaya devam edilir. Daha sonra, çay ve ceviz kabukları süzülerek suyu ayrılır. Şampuan kıvamına gelinceye kadar badem yağı eklenerek karıştırılır. Elde edilen, ceviz kabuğu kürüile saçlar, iki günde bir yıkanmaya devam edilirse, saçların beyazlaşmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Kına Yaprağı Kürü: Aktarlardan temin edilebilen kına yapraklarından, iki avuç kadar alınıp temiz bir bez üzerine serilir. Kızgın güneş altında bekletilerek, iyice kuruması sağlanır. Elde ufalanacak duruma geldiğinde, ovalanarak un haline getirilir. Elde edilen kına unu, yarım litre suda, 15 dakika kadar kaynatılır. İnce bir tel süzgeçten geçirilip posası çıkarılır. Temiz bir kavanozda saklanan, kına yaprağı kürü, akşamları yatmadan önce saça sürülüp plastik bir bone ile sarılır. Sabah ılık suyla yıkanarak saçtan arındırılır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb