Saçların Yağlanmaması İçin Ne Yapılmalı | Hanımların Dünyası

loading...

Saçların Yağlanmaması İçin Ne Yapılmalı

Saçların Yağlanmaması İçin Ne Yapılmalı

Saçların Yağlanmaması İçin Ne Yapılmalı

Saçların normal bir oranda yağlı olması o kadar kötü bir şey değil. Çünkü saçlardaki yağ, saçları yumuşatarak güneş ışınlarının zararları dahil çevresel birçok faktöre karşıda güçlü bir koruma sağlar. Bu nedenle uzmanlar, her gün saç yıkayan kişileri uyararak, her gün şampuanla yıkanan saçların, saçlarda bulunan doğal yağ oranını azaltmasından ötürü yıpranacağını belirtmektedir. Ancak saçlardaki aşırı yağlanmanın da engellenmesi gerektiğini ve bunun için bazı tedbirlerinin alınmasının da önemli olduğunu vurgulamaktadırlar. Aşırı yağlanan saçlar, saçınıza verdiğiniz şeklin bozulmasına, saçın hacmini kaybetmesine ve saçların daha çabuk kirlenmesine neden olmaktadır. Peki, saçların yağlanmaması için ne yapılmalı? Saçın yağlanmaması için ya da en azından çok fazla yağlanmaması için bazı yöntemleri uygulayarak bu problemden kolayca kurtulmanız mümkün.

• Saçların yağlanmaması için ne yapılmalı, saçlarınızı sık sık yıkamaktan kaçınmanız gerekir. Eğer saçlarınızı her gün yıkamak istiyorsanız en azından her gün şampuan kullanmayın. Saçların çok sık şampuanlanması saç derinizi kurutur ve kuruyan saç derisi kendi korumaya geçerek daha fazla yağ üretimine başlar. Bu nedenle saçlarınız daha kısa süre içinde yağlanır. Dışarıdan evinize döndüğünüzde saçınızı kuru şampuanla temizleyebilir veya sadece su kullanarak saçınızı durulayabilirsiniz. Şampuanı ise haftada 2-3 kez kullanmanız yeterli olur. Böylece saç deriniz kurumaz ve daha sağlıklı saçlara sahip olursunuz.

• Şampuan seçerken de yağlı saçlara özel olarak üretilmiş şampuanları seçmelisiniz. Ayrıca ayda bir kez arındırıcı şampuan kullanırsanız hem saçınızı hem de saç derinizi derinlemesine temizlemiş olursunuz.

• Saçın yağlanmaması için yapılması gereken bir diğer öneri ise, saçınıza kullanacağınız nemlendirici seçimidir. Nemlendirici seçerken çok dikkatli olmalı ve mutlaka kendi saç tipinize uygun ürünleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Çünkü nemlendiriciler saç tellerine tutunur ve ağırlık yapar. Bu da zaten yağlanmış olan saçların daha da ağırlaştırarak saçlarınızın daha sönük durmasına neden olur. Bunun için saç kremini kullanarak saç uçlarından başlamayın. Saçlarınızın orta kısmından başlayarak aşağıya doğru yaydırın. Böylece saçlarınız daha hacimli bir görünüme kavuşacaktır.

• Saçların yağlanmaması için ne yapılmalı sorusuna vereceğimiz bir diğer cevap ise şöyledir: Saç tellerinin hacmini azaltan ve saç tellerini ağırlaştıran saç şekillendirici ürünleri kullanırken de dikkatli olmalısınız. Saç köpüğü, jöle ve sprey gibi saç ürünlerini çok sık kullanmamalısınız. Bu ürünler saçınızı olduğundan daha fazla yağlı gösterir.

• Saçlarınızı sık sık fırçalamaktan ve taramaktan da kaçınmalısınız. Saçları çok sık taramak yağ üretimini artırmaktadır. Ayrıca ellerinizle de saçlarınızı sürekli düzeltmekten vazgeçin. Çünkü ellerinizdeki ter, yağ ve kir saçınıza bulaşarak saçlarınızın yağlanmasına neden olur.

• Saçınızı durularken ılık su kullanmaya özen gösterin. Durulama işlemi bittikten sonra ise saç derisindeki kan akışını hızlandırmak ve saçınıza parlaklık vermek için bir kaç dakika soğuk su tutmayı ihmal etmeyin. Ayrıca bu aşamada son durulama suyuna 2-3 damla sirke damlatıp durularsanız, hem saçınız daha iyi temizlenecek hem de daha parlak saçlara sahip olacaksınız. Sirke kokusu saçınız kurudukça gidecektir. Bu nedenle saçınızı doğal bir şekilde kurumaya bırakmalısınız.

• Tüm bunlarla birlikte beslenmenize çok dikkat edin. Vücudun yağ oranını arttıracak beslenme tarzından vazgeçin ve organik ürünleri tüketmeye özen gösterin.

• Saç uçlarınızda oluşan kırıkları düzenli bir şekilde aldırın ve saçlarınız toplarken çok sıkı bir şekilde toplamayın. Ayrıca saçınıza şekil vermek için çok sık maşa kullanmayın. Tüm bunlar saçlarınızın daha geç yağlanmasını sağlar ve sizi büyük bir dertten kurtarır.

Saçın Yağlanmaması İçin Ne Yapılmalı Resimleri

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb