Saçın Hızlı Uzaması İçin Neler Yapılmalı | Hanımların Dünyası

loading...

Saçın Hızlı Uzaması İçin Neler Yapılmalı

Saçın Hızlı Uzaması İçin Neler Yapılmalı

Saçın Hızlı Uzaması İçin Neler Yapılmalı

Saçların uzaması bazen genetik nedenlere göre değişir, bazen de bakımına göre değişir. Güzelleşmek uğruna saçlarınıza yaptığınız onca işlem sonunda saçlarınızın yıpranmadan, sağlıklı kalmasını bekleyemezsiniz. Bu sadece kendinizi kandırmak olur. Sadece bu kadar da değil tabi. Zayıflamak uğruna yeterli derecede alamadığınız vitaminler de saçlarınızın uzamasında etkili bir madde. Saçlar insan vücuduna bağlı olarak ayda en az 0,5 en faz 2,5 santim uzayabilmektedir. Saçların bakımındaki eksiklikler, sık sık saç yıkamak, sık sık saç boyatmak, yanlış saç bakım yöntemleri, saçları düzleştirmek ve sıcak hava ile farklı şekiller vermek, jöle kullanmak, kimyasallar ile saçları açmak gibi birçok yöntem saçların uzamasını durdurur. Peki, saçın hızlı uzaması için Neler Yapılmalı? En Sık Kullanılan Saç Uzatma Yöntemleri Öncelikle belirtmek isterim ki saçları sık sık yıkamak saçları çabuk uzatmaz aksine uzamasına engel olur. Çünkü nasıl toprağın gübreye ihtiyacı varsa, saçların da kir ve yağa ihtiyacı var. Bu nedenle saçlarınızı her gün değil de iki gün ara ile yıkayın. Özellikle haftada iki kere saç bakım yağı kullanılın. Fakat unutmayın saçlarınızın karakterine göre ürünler kullanmanız saçlarınızı daha çabuk uzatacaktır.

Yağlı bir saç deriniz varsa saçınızı yağlandırmadan nemli tutacak saç bakım ürünleri kullanın. Saçlarınızı üç ay ara ile boyatın. Mümkün olduğunca farklı renklere dönüştürmeyin. Saçlarınızın rengini değiştirirken farklı kimyasallar kullanılmak zorunda olduğundan saçlarınız tahriş olur ve uzamaz. Saçlarınızı açmak istiyorsanız doğal saç açma yöntemlerini tercih edin. Ayrıca vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri dahilen kullanamıyorsanız, haricen saç bakımı için şampuanınızın içine katın. Doğal Yöntemlerin Saç Uzatmak İçin Faydaları Nelerdir? Saçın hızlı uzaması için neler yapılmalı? Doğal yöntemleri tercih etmenizde fayda var. Kuaförlerde kullanılan saç bakım maskeleri, ünlü markaların saç maskeleri belki işe yarar ama bu sefer de saçlarınız dökülmeye başlar. Oysa size lazım olan şey saçlarınızı sağlıklı bir şekilde uzatmaya yarayacak olan bir ürün. İlk olarak hiç bir saç bakım ürünü veya bitkisel tedavi yönteminin saçları bir çırpıda uzatmasını beklemeyin. Biraz sabır, biraz azim sayesinde saçlarınız bir ayda olması gerekenden daha fazla uzayacaktır. Önemli bir püf noktası olarak, saçlarınızın dipten uzadığını unutmayın. Bu nedenle saçlarınıza bakım yaparken mutlaka diplerden başlayın. Kökten uca doğru masaj yaparak uyguladığınız saç bakım ürünleri mutlaka etkisini kısa sürede gösterecektir.

Bitkisel Yağlar İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saçın hızlı uzaması için neler yapılmalı? En önemli ve etkili yöntemlerden biri olan bitkisel yağlar ile tedavi uygulamalı. Saç diplerinizde kepek, egzama, yara, saç kıran gibi sorunlar var ise önce dermatoloğunuz ile görüşmenizde ve tedavi olmanızda fayda var. Saçlarınızın uzamama nedeni bunlardan biri de olabilir. Fakat böyle sorunlarınız yok ise sebeplerden biri stres olabilir. Aşırı stres vücudun her yerine olduğu gibi saçlara da zarar veriyor ve uzamasını engellediği gibi dökülmelere de sebep oluyor. Bu durumda papatya çayı saçlarınıza iyi gelecektir. Bitkisel yağlar saç bakımı için son derece önemli: özelikle argan, jojoba, zeytin, badem, hint, avokado bu yağların başında geliyor. Fazla yağlı saç derisinden korkuyorsanız bu yağlardan şampuanınıza karıştırabilirsiniz. Her halükarda kullandıktan en fazla dört saat sonra saçlarınızı bir kere olmak kaydı ile yıkamanız gerekiyor. Sorun saç derinizde ise lavanta yağı muhteşem bir yatıştırıcıdır. Lavanta yağını zeytinyağı ile karıştırıp kullanırsanız saç derisindeki döküntüleri geçirir, saç derisinde hücre yenilenmesini sağlar ve saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Bir çay kaşığı lavanta yağı, iki yemek kaşığı zeytin yağı ile karıştırılıp saç derisine masaj ile uygulanmalı. Bu sayede saç derisi yumuşayacak, saçlar kökten uca nemlenecek ve kırılmadan sağlıklı bir şekilde uzamaya başlayacak.

Saçların Hızlı Uzamasını Sağlayan Vitaminler İlk olarak TV reklamlarında görmüş ve ürünü satmak için oyun yapmış olduklarını düşünsem de keratin vitamininin saçlar için gerçek bir ilaç olduğunu sonraki araştırmalarımızda gördüm. Şimdi kuaförlerde Brezilya fönü diye geçiyor ama aynı şey değil dikkat ediniz. Keratin saç yapısını destekleyen bir vitamin çeşididir. Yeteri kadar kullanıldığı zaman saçların kökten uca sağlam olmasını sağlarken, hızlı uzamasını ve hacimli olmasını sağlıyor. Bu vitamin genellikle şampuanınız ile birlikte haricen kullanabileceğiniz bir vitamin. Unutkanlığa neden olan B12 vitamini saçların uzamasında oldukça etkili. Ayrıca belirtmek gerekirse C, A ve B kompleksi saç uzatmak için kullanabileceğiniz vitamin çeşitleridir. Bu vitaminler dahilen kullanabileceğiniz gibi saç bakım yağınız ile birlikte haricen de kullanabilirsiniz. Bu vitamin çeşitleri arasına beta karoteni de eklemek gerek. Çünkü en etkili saç uzatan vitamin çeşitleri arasında ilk sıraları alıyor. Saçları Uzatmaya Yarayan Bitkiler İlk sıraya ısırgan otunu koymak gerek. Isırgan otunun vücuda farklı birçok faydası olduğu gibi saçları uzatmak için de harika bir bitki. Yapmanız gereken sadece kaynar suya atıp on dakika demlemek ve ılıttıktan sonra saçlarınızı bu su ile yıkamak. Sonrasında keten tohumu geliyor. keten tohumunu yoğurda karıştırıp aç karnına yediğiniz zaman zayıflatıyor. Zayıflatırken aynı anda saçlarınızı uzattığını da biliyor musunuz? Fakat bu yöntemleri uygularken düzenli olarak ilaç kullanmadığınızdan ve saç derinizin bu ilaçlardan etkilenerek rahatsızlanmadığından emin olmanızda fayda var.

Saçların Çabuk Uzaması İçin Bakım Kürü Saçların hızlı uzaması için neler yapılmalı? Bitkisel kürler uygulayarak saçlarınıza doğal bakım uygulayabilirsiniz. Saçlarınızın durumu çok kötü ise bu kürleri bekletmeniz gerekenden daha uzun süre bekletin. Fakat sadece uzamasını hızlandırmak istiyorsanız size söylenen sürelerin dışına çıkmayın. Yapmanız gereken aktardan bir şişe ardıç yağı ile bir şişe argan yağı satın almak. İkisini karıştırın. Haftada en az bir kere en fazla iki kere saçlarda bir saat bekletmek kaydı ile uygulayın. Saç diplerinize bu karışımı friksiyon yaparak yedirin. Etkiyi hızlandırmak için eczaneden bemiks ve sarımsak yağı alarak küre karıştırın. Saçlarınız bu sayede hem uzatacak hem de daha sağlıklı olacak. Parlaklık ve hacim kazanacak. Tüm bunların dışında size küçük bir tavsiye eğer saçlarınız hiç uzamıyorsa belki farklı bir rahatsızlığınız vardır. bu nedenle kesinlikle önce doktorunuza başvurun. Eğer test sonuçlarınızda stres, vitamin eksikliği gibi basit nedenler çıkarsa bu yöntemleri o zaman kullanın. Sadece Zeytin yağı Saçları Uzatır mı? Elbette sadece zeytin yağı bile saçlarınızı kısa sürede uzatır. Fakat kullanırken dikkatli olmalı ve talimatlara uymalısınız. Yoksa saçlarınıza bit düşer. Zeytin yağını haftada iki kere banyodan önce kullanacaksınız. Saç diplerinize beş dakika masaj uyguladıktan sonra saçlarınızı yıkayın. Saçlarınızı en son soğuk su ile durulayın ve başka bir işlem yapmayın. Sadece havlu ile kurulamanız yeterli. Fön makinesi kullanırsanız zeytin yağının etkisi ölür ve istediğiniz sonuca kavuşamazsınız. Saçlarınıza zeytin yağı ile masaj yaptıktan sonra yirmi- yirmi beş dakika bekleyin. Yıkamadan önce beş dakika daha masaj yapın. Saçlarınızın iki ayda on santimden fazla uzadığını kendi gözleriniz ile göreceksiniz. Bu arada saçlarınızı güneşe çok fazla maruz bırakmayın, düzleştirici ve maşa kullanmayın.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb