Saç Nasıl Uzar | Hanımların Dünyası

loading...

Saç Nasıl Uzar

Saç Nasıl Uzar

Saç Nasıl Uzar

Bir kadının olmazsa olmazı, kendini iyi hissetme sebebi, güzelliğine güzellik katan saçlarıdır. Şöyle uzun, sağlıklı, ışıl ışıl parlayan, dolgun saçlar kadınları oldukça güzel göstermektedir. Kadın saçı hormonal sebeplerle erkek saçına göre daha az dökülmektedir. Kadın ya da erkek saç dökülmesi yaşanıyorsa bunun ardında yatan bir sebep mutlaka vardır. Her gün normal kabul edilen rakamların üzerinde bir saç dökülmesi tedavi gerektirecektir. Eğer bu sorununuz varsa saçın sağlıklı uzamasına olumsuz yönde etki edecek ve dolgun saçlara ulaşmak da hayal olacaktır. Bu sebeple öncelikle bu hususa dikkat edip gerekli önlemler alınmalıdır. Bunun yanında saçlarımıza şekil verirken kullandığımız maşa, saç düzleştirici, jöle, köpük vb uygulamalar saçların yıpranmasına sebep olmaktadır. Saç ile ilgi sorunlarımızda hava kirliliği, stres, yanlış beslenme gibi durumlar da ciddi etkili olmaktadır. Herkesin saçları normal şartlarda belli bir oranda zaten uzamaktadır. Saç nasıl uzar sağlıklı bir şekilde uzamasına destek olmak için çeşitli destekleyici önlemler almak gerekmektedir.

sac-nasil-uzar

– Bol su içmek nasıl ki vücudumuz ve bazı hastalıkları önlemede önemli ise saçların daha güçlü olması için de önemlidir.

– Kremli şampuanlar yerine kremsiz şampuan kullanıp sadece saç uçları için krem kullanmak da saç diplerinde oluşan kalıntıları engelleyecek ve sağlıklı nefes alan saçlar daha sağlıklı uzayacaktır.

– Saçları sabah akşam düzenli olarak tarar veya fırçalarsanız saç diplerinizdeki kan akışını hızlandıracak ve daha sağlıklı uzamasına katkı sağlamış olacaksınız. Burada şuna dikkat etmelisiniz saçları kuru ya da ıslakken tararsanız saçlarınız kırılacak ve cansızlaşacaktır. Nemli taramak en uygunudur.

– Saçları sürekli toplu bir şekilde tutmak hava almasını engellemek de zararlıdır. Saçlarınızı gün içerisinde açık tutamıyor olsanız bile en azından geceleri saçlarınız açık uyumalısınız.

– Saç kurutma yöntemi de sağlıklı saçlar için önemlidir. Saç kurutma makinesi kullanmak yerine iki havlu kullanarak saçlarınızı ovuşturmadan doğal olarak kurutmak en iyisidir. Bunun için acele kurutma gerektirmeyecek şekilde saçları yıkamak en uygunu olacaktır.

– Protein ağırlıklı sağlıklı ve düzenli beslenme saçlarınız üzerinde de olumlu etkisini gösterecektir.

– Özellikle B vitamini eksikliği saçlar üzerinde olumsuz etkilere sahiptir.

– Saçları her gün yıkamak, yıkarken sıcak su kullanmak ve sonra kurutmak saçları oldukça yıpratacaktır. Bu sebeple haftada saçları haftada iki ya da üç kez yıkamak yeterli olacaktır.

– Stres düzeyinin yüksekliği hayatımızdaki bir çok şeyi olumsuz olarak etkilediği gibi saç nasıl uzar konusu üzerinde de oldukça etkilidir. Mümkün olduğunca stresten uzak durmak gerekmektedir. Bunu gerçekleştirmenin ne kadar zor olduğunu bilmekteyiz. Belki sevdiğimiz, kendimizi iyi hissettiren şeylere yönelirsek önleyemesek de stresin etkilerini azaltabiliriz.

– Yazın güneş, deniz ve havuz üçlüsü saçlarınızı mutlaka yıpratacaktır. Denizin tuzlu suyu, havuzun klorlu suyu saçta bekletilmemeli hemen saçlar duru suyla yıkanmalıdır. Güneşe karşı ise geniş sapkalar kullanmak oldukça işe yarayacaktır.

– Saçlara durulama suyunda haşlanmış soğan suyu ve sirkeli su gibi uygulamaların işe yaradığı bilinmekte fakat kokusundan dolayı pek tercih edilmemektedir. Tercih size kalmış.

– Haşlanmış patates suyu da saçları canlı, dolgun ve parlak hale getirmenizde önemlidir. Bu suya bal karıştırmak etkisini artıracaktır.

– Zeytinyağı ve yumurta akını çırpıp saçlarınıza sürüp en az bir saat bekletip yıkarsanız saçlarınız harika görünecektir.

– Tüm bunların dışında hazır olarak satılan, belli yağları belli oranda bir araya getirerek özel olarak hazırlanmış olan saç bakım ürünleri mevcuttur.

Bunları kullanmak da oldukça faydalıdır. Bu ürünlerin olumsuz yanı ise yüksek fiyatlarıdır. Evde doğal olarak evdeki malzemelerle yapabileceğimiz kürler varken o kadar para ödemek istemiyorsanız yukarıda yazdığımız maddelere dikkat etmek yeterli olacaktır. Saçınıza ekstra hiçbir şey yapamıyor ve vaktiniz yoksa biotin içeren destekleyici vitamin hapları da kullanabilirsiniz. Dolgun ve ışıltılı saçlar sizinle olsun.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb