Saç Dökülmesinin Sebepleri | Hanımların Dünyası

loading...

Saç Dökülmesinin Sebepleri

Saç Dökülmesinin Sebepleri

Erkek ya da kadın, Saç dökülmesinde bu tarz kişilerin çok daha kolay bir şekilde göz ardı edemedikleri sorundur. Çoğu kişi saçlarının tarzıyla hatta kişiliğiyle bütünleştir ve estetik olarak da olmazsa olmazların arasındadır. Lafı daha fazla uzatmadan saç dökülmesinin nedenlerini anlatmaya başlayalım.

Beslenme Yetersizlikleri

İnsan vücudunda D vitamini eksikliği belirtileri arasında saç dökülmesi de yer alır. Kapalı bir mekânda fazla zaman geçirip güneş ışınlarından uzak kalmış olmanız D vitamini eksikliğine uğrayacağınız anlamına gelir.  D vitaminini dışarıdan ya da güneşlenerek alabilirsiniz. D vitaminin dışında amino asit lizin, Bakır ve Çinko eksiklikleri de saç dökülmesine yol açar.

Hormonal Dengesizlik

Yaklaşık olarak otuz yaşından itibaren kadınların hormonlarında yaşanan dengesizlik sonucunda saç dökülmesi ortaya çıkmaya başlayabilir. Bazı erkeklik hormonları da hem erkek hem de kadın vücudunda yer alır. bAzı kadınlarda bu her iki cins üzerinde bulunan bazı hormonların dengesizliği yüzünden bu sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlar başlıca;

  • Tiroit Problemleri
  • Polikistik Over Sendromu
  • Hamilelik Süreci
  • Doğum Kontrol Hapları
  • Menopoz Dönemi

Aşırı Stres

Çok fazla stres saçlarının aniden dökülmesine de yol açabilir. Dökülme birkaç ay sürebilir. Yaşanan bu stresi en aza indirgemek saç dökümünü azaltacaktır. Yapacağınız stres atmanıza yardımcı olacak faaliyetler ile bu sıkıntıları azaltabilirsiniz.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb