Saç Dökülmesini Vitaminler ile Durdurun

Author

Categories

Share

B grubu vitaminleri: B3, B6 veya B12 vitaminlerinin tümü saç gelişimini harekete geçirmek için önem taşıyor. Bu vitamin grubuna ait biotin ve folik asit ise saç dökülmesini önlemede büyük rol oynuyor. B vitaminleri, balık ve yumurta gibi proteinden zengin gıdalarda bol miktarda kulunuyor.

A vitamini: Vücudun, normal saç gelişim sürecini sürdürmesi için günlük A vitamini ihtiyacını alması gerekiyor. A vitamini eksikliğinde saç folikül hücrelerinde, saç dökülmesine neden olan serbest radikallerin zararlarına karşı hassasiyet oluşuyor. Bu nedenle A vitamininden zengin gıdalarla beslenmek erkek ve kadın tipi kelleşmeyi önlemde önem taşıyor. Genel A vitamini kaynakları arasında yeşil yapraklı sebzeler, günlük süt yoğurt yer alıyor.

C vitamini: Temel olarak saç dökülmesini önlemeye büyük ölçüde katkı sağlayan bir antioksidan olan C vitamininin eksikliği; portakal, greyfurt gibi narenciyeler ile maydanoz ve yeşil biber tüketerek giderilebiliyor.

E vitamini: Saç dökülmesini önlemek için kafadaki kan akışını harekete geçiren besinleri almayı doktorlar bir çözüm olarak sunuyor. Kan, yenilen yiyeceklerden alınan tüm besinlerin kafada yer alan saç köklerine naklini sağlıyor. Çalışmalar E vitamininin kafa bölgesindeki kan sirkülasyonunun artmasında önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Kafaya ulaşan kan miktarındaki artış aynı zamanda saçı besleyen öğelerin de artmasını sağlıyor. Bu da saç dersini besleyerek, saç dökülmesini önlüyor.

Author

Share