Saç Dökülmesi Neden Olur | Hanımların Dünyası

loading...

Saç Dökülmesi Neden Olur

Saç Dökülmesi Neden Olur

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi toplumda en fazla görülen saç problemlerinden biri olup, erken dönemde bilimsel tedavi yöntemleri ile önlem alınmaması halinde çoğu zaman Alopecia dediğimiz kellik problemi ile sonuçlanır. Böyle bir sonla karşı karşı kalmamak için öncelikle yaşadığınız sorunun nedeni ve tipini öğrenmelisiniz. Sayfanın devamında toplumda en sık görülen saç dökülmesi nedenleri ile belirtileri açıklanır. Saç dökülmesi nedenlerine baktığımızda yaş, cinsiyet ile kişinin sağlık sorunlarına bağlı olarak bir çok dökülme nedeni olduğunu görmekteyiz. Bizde size bilgi verirken konunun daha anlaşılır olması nedeniyle konuyu 3 parçaya bölerek erkekler, kadınlar ve çocuklarla gençler şeklinde 3 farklı kategoride ele alalım. Yazının devamında saç dökülmesi neden olur gelin inceleyelim.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Evet arkadaşlar problemin kaynağını incelemeye başlayalım. Erkeklerde dökülme sebepleri olarak karşımıza tek sebep çıkıyor. Ailesel, ırsi, genetik ya da erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen bu sorun erkeklerde görülen dökülme probleminin %95’ini oluşturur. Yani daha anlaşılır halde açıklamak gerekirse saç dökülmesi problemi yaşayan her 100 erkekten 95’i genetik yani erkek tipi dökülme teşhisi konur. Sorunun nedeni erkeklik hormonu Testosteron ile alakalı olarak ergenlik dönemi ve 20’li yaşlarda ortaya çıkıyor. Erkeklerde saç dökülmesi neden olur? Gelin anlatalım.

AGA (Androgenetik) Ailesel Etmenler: Yukarıda belirttiğimiz satırlarda da belirtildiği gibi sorun 20’li yaşlarda saçlarda kalite kaybı ile seyrelme şeklinde başlar. Anne ve ya babasında saç dökülmesi, kellik problemi olan çocuklarda bu dökülme tipi sık görülür. Sorunun kaynağı Testosteron olup, 5 Alfa Reduktaz enzimi ile birlikte DHT dediğimiz Dihidrotestosteron halini alır. DHT kıl yapıcı hücreye ulaşarak ona zarar verir. İlk olarak saçın kalitesi ve uzama hızını yavaşlatıyor. Kalitesi azalan kıl kökleri normalde 2-10 yıl yaşamak yerine 3-4 ay yaşam süreci sonrası yenilenmek üzere dökülür. Bu şekilde insan hayatı boyunca 10-15 defa tekrarlayarak sonrasında Alopecia dediğimiz kellik süreci ortaya çıkar. Genetik dökülmede sorun şakaklar ve ya vertex dediğimiz tepe bölgede seyrelme şeklinde görülmektedir. Bunun çözümü için kıl köklerine zarar DHT hormonu baskılayıcı sprey ile tabletler kullanmak gerekiyor.

Alopecia Areata (Saçkıran) Etmenler: Erkeklerde görülen saç dökülmesinin 2. önemli nedeni ise halk arasında Saçkıran olarak bilinen Alopecia Areata olup, özellikle çocuklar ve gençler ile genç yetişkinleri etkiler. Stres, üzüntü ile moral bozukluğunun bağışıklık sistemi üzerinde kötü etkileri nedeniyle herhangi bir belirti olmaksızın saçın bir yada bir kaç noktasında (Alopecia Areata) saçın tamamında dökülmeler (Alopecia Totalis) saç yanı sıra vücudumuzda diğer kılların dökülmesi ile sonuçlanması halinde (Alopecia Universalis) olarak ayrılır. Sorunun kaynağı stres, üzüntü vs. olması nedeniyle tedavinin en önemli aşaması kişinin bu sorunlardan kurtulması olur. Tedavisi için bitkisel ve bilimsel yöntemler bulunuyor. Evinizde sarımsak tedavisi ile %50 etki ederken, bir dermatoloğun yapacağı kortizon enjeksiyonu %70 başarı sağlarken kısa adı SADBE olan kullanımı ile %95 başarılı bir tedavi uygulanabilir. Saç dökülmesi neden olur yazımızda istenilen tüm detayları sunduk.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb