Saç Dipleri Neden Ağrır

Author

Categories

Share

Saç Dipleri Neden Ağrır

 

Saçımız yüzümüz ile birlikte açık olarak her şeye maruz kalan en önemli unsurlardan biridir. Fakat saç diplerinin ağrıma sorununu yaşayanlar sadece saçık bayanlar değildir. Peki, saç dipleri neden ağrır? Bunun birçok nedeni olabilir. Şimdi bu nedenleri birlikte sıralayalım.

• Egzama Egzama açık tabiri ile deri iltihabıdır. Saçlı deride oluştuğu zaman saç egzaması adı verilir. Bu egzama türü de diğer türler ile aynı özellikleri gösterir. İlk belirtileri kepek ve saç dökülmeleri, saçlarda yağlanma, kabuklanma, saç derisinin ağrıması pullanması gibi belirtilerdir. Saç egzaması tedavi edilmediğinde yayılır. Vücudun diğer bölgelerine doğru yol alırken saç derisinde kalınlaşma, sertleşme meydana gelir. Deride yaralar oluşur. Saç egzaması saç derisinin ağrımasının pek nadir görülen sebeplerindendir ama en çok ağrıya sebep olanıdır.

• Saç Bakım Ürünleri Saç diplerinin ağrımasının en sık karşılaşılan nedenlerinden bir tanesi yanlış şampuan ve saç kremi tercihleridir. Saç dipleri neden ağrır? Yanlış ve ucuz şampuanlar saç diplerinde kepeklenme yapar. Bununla kalmayıp saç tellerini zayıflatır. Zayıflayan saç telleri birbirine yapışmaya başladığında saç kremi ihtiyacı duyarsınız. Saç kremi kullandığınız zaman saçlarınız açılır ve yumuşar ama kepeklenen saç derinizin hava almasını sağlayamaz. Hava alamayan saç derisi ağrı yapar. En küçük tarama işleminde bile büyük sıkıntılar verir.

• Stres ve üzüntü Stres ve üzüntü vücutta birçok hastalığa neden olduğu gibi saç diplerinde de ağrıya neden olur. Strese giren kişi yaşadığı üzüntünün acısını atmaya çalışırken vücudun her yerinde kasılmalar meydana gelir. Bu kasılmalara saç derisi de dahildir. Kişi bunu pek fark etmez. O an hiç bir şey anlamaz ama sıkıntısı sona erdiğinde kendisine kalan saç derisinde ağrı uzun süre kalır. Stres ve sıkıntı saçların dökülmesine ve rengini kaybetmesine de neden olur.

• Saç Nezlesi Doktorlar saç diplerinin ağrıma nedenlerinden sık karşılaşılanın saç nezlesi olduğunu söylüyorlar. Saç nezlesi saçların banyodan sonra iyi kurutulmamasından kaynaklanıyor. Hasta olan saç derisi görevini iyi yapamaz ve ağrımaya başlar. Saç nezlesinin belirtileri saçların iğne gibi batması, baş ağrısı ve saç dökülmesidir. Saç nezlesi genellikle kadınlarda görülür. Saçların uzun ve sık olması iyi kurumamasına ve saç nezlesine yol açar.

• Mantar Saç dipleri neden ağrır? Saç diplerinin ağrımasının en büyük sebeplerinden bir tanesi de mantardır. Kafada meydana gelen yuvarlak, kırmızı ve kaşıntıya yol açan cilt problemleri saç diplerinin de ağrımasına yol açar. İlerleyen dönemlerde tedavi edilmez ise saçlarda dökülmeye neden olur. Tedavi yöntemleri bitkisel veya dermatolojik yöntemlerden biri olabilir.

 

• Sedef Hastalığı Sedef hastalığı normalden çok daha hızlı hücre değişimi olan bir hastalık olarak, yetişmemiş ve henüz olgunlaşmamış hücrelerin birikmesi ile hastalık yayılır. Hastalık kafa dersinde yayıldığında kaşıntı ve yaralara yol açar. Bu nedenle saç derisinde ağrılar meydana gelir. İlerlerse saç dökülmelerine de yol açabilmektedir.

• Kemoterapi Kemoterapi kanser türlerinin görüldüğü bireylerde kullanılan ağır bir tedavi yöntemidir. Tedavi boyunca vücut vitamin kaybeder ve aşırı zayıflar. Kısa süre sonra saç diplerinde ağrı meydana gelir ve saçlar dökülür. Bu ağrı daha erkeklerde e görülür ama daha çok kadınlarda ortaya çıkar.

• Saç bakımı ve fönleme Güzelleşmek uğruna saçlarımıza yaptığımız onca bakım, maske, sıcak hava uygulaması gibi yanlış yöntemler saç diplerinin zedelenmesine yol açar. Özellikle saçları şekle sokmak için yüksek ısı ile fırçalamak yani fönlemek saç diplerinin ağrımasına yol açan en sık görülen nedendir. Bunun yanında saçları tepeden sımsıkı bağlayarak topuz yapmak, tel tokaları fazla derine saplamak gibi sert hareketler de saç diplerinin ağrımasına neden olur.

• Kullandığınız İlaçların Yan Etkisi Olabilir Herhangi bir hastalıktan dolayı kullandığınız ilaçlar saç diplerinizde ağrıya neden olabilir. İlaçların yan etkileri arasında saç derisinin ağrıması da var. Ayrıca cilt tipinizin kuru olması, saçlarınızı çok sık ve uzun süreli olarak taramanız, saçlarınızı tararken kullandığınız fırça veya tarağın sert olması, saçlarınızın çok gür olması, saç derinizde sivilceler çıkması, kıvırcıklaştırma uğruna saçları bigudi ile sarıp üstüne yatmak gibi nedenlerden de saç derinizde ağrılar meydana gelebilir. Saç derisinin ağrımasının en büyük nedenlerinden bir tanesi de migrendir.

Author

Share