Saç Biti Nasıl Geçer

Author

Categories

Share

Saç Biti Nasıl Geçer?

 

Hem çocukların hem de ailelerin en çok korktuğu durumlardan bir tanesi olan saç biti pek çok yerde karşınıza çıkabilecek sorunlardan bir tanesidir. Parazit olarak yaşamına devam edebilen bu hücre herhangi bir koşul olmadan da birçok insana bulaşarak yaşamına devam edebilen bir canlıdır. Bu durum hem yaşam koşullarında hem de sosyal alanlarda insanlara sorun oluşturduğu için anında çözülmesi gereken de bir sorundur. Saç biti nasıl geçer sorundan önce elbette nasıl bulaşabileceğini de bilmek gerekir. Öncelikle bitin yaşam süresi 48 saattir. Ancak çok hızlı çoğalabilme özelliğine sahiptir. Uçma ya da sıçrama gibi özelliği olmadığından bitler daha çok temas halinde bulaşan canlılardır. Kalabalık ortamlarda daha sık karşılaşılan bu sorunda saçda sorun olması ya da sağlıksız olması gibi çıkarımlar yapılabilmektedir. Ancak bitler genelde daha az kalabalık olan konakları tercih ettikleri için temas halinde yer değiştirir. Bulundukları alanda çoğalabilirler ve saç derisinden aldıkları kanla beslenirler. Bitin görülebileceği tek yer saç derisidir. Yaşam alanı burası olduğu için de başka bir yerde görülme riski çok azdır.

Bulunduğunuz ortam çok kalabalık bir yerse ve bu tür sorunlar daha önce yaşanmışsa önceden tedbir almak sizin güvende kalmanızı da sağlar. Çünkü saç bitine yakalanmanız halinde belirtilerini çok geç farkedebilirsiniz. Saç bitinin bulunması halinde genelde en çok görülen belirti kaşıntıdır. Saçlarda özellikle aşırı derece kaşıntı oluşması bitin en belirgin özelliğidir. Bu durumda saç biti nasıl geçer sorusuna da yanıt aramak gerekir. Daha eskiden saç biti büyü bir sorun oluşturabiliyordu. Ancak günümüz şartlarında daha kolay imkanlardan bahsetmek mümkün. Saç biti geçmesi çok zor olan ve saç derisine yapışan bir canlı olduğu için normal saç temizleyicileri bitin gitmesini sağlamıyordu. Bu durumda hem çoğalma hem de daha uzun süren tedaviler insanların hem ruhsal olarak hem de fiziksel olarak yıpranmasına neden olabiliyordu. Ancak günümüz şartlarında daha rahat imkanlardan bahsetmek mümkün olabiliyor. Eczaneden temin edebileceğiniz bit ilaçları bu anlamda en faydalı etkili yöntemler arasında yer alıyor. Bunun için eczacınızdan kullanma şeklini öğrenerek en uygun şekilde yıkama yapabilirsiniz.

Saç biti nasıl geçer konusunda kullanabileceğiniz ilaçlar sprey ya da şampuan tarzında ürünler olacaktır. Sprey olarak kullanabileceğiniz ürünleri saçlarınızı yıkayıp kuruttuktan sonra kullanmanız gerekir. Kuru ve temiz saçın her yerine, ense bölümüne, kulak arkası bölümüne uygulanan spreyin en az yarım saat en fazla bir gece bekletilmesi gerekir. Bu sayede sprey saçınızdaki bitlerin ölmesini sağlar. Ardından saçlarınızı yine eczanelerde bulunan bit tarağı ile tarayarak temizleyip tekrar yıkayabilirsiniz. Aynı şekilde şampuanları da bulunan bit ilaçları kullanım açısından kolaylık sağlayan bir başka üründür. Bu üründe saçlarınızı bu şampuanla saç derisine iyice nüfuz ettirerek yıkamanız gerekir. Saç spreyi ve bit şampuanı bir arada bulunan ürünleri birlikte kullandığınızda daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. Saç biti nasıl geçer konusunda sadece bu sorunla karşılaştığınız an değil bundan sonraki zaman da önemlidir. Çünkü saçlarınızda bit oluşumu varsa muhtemelen bulunduğunuz alana sıçramış olacaktır. Bu nedenle özellikle evinizde bunun için önlem almanız gerekir.

Evdeki diğer bireylerin de bit ilacını kullanarak saçlarını temizlemesini sağlamanız gerekir. Aksi halde bit sorunu ile yeniden karşılaşabilirsiniz. Kullandığınız çamaşır ve kıyafetlerin, varsa tüylü ve peluş oyuncakların, yastıkların ve yorgan kılıflarının temizlenmesi olası bit sorununa karşılık önlem almanızı sağlar. Aksi halde bulması ve yakalaması çok zor olduğu için bir tane bile kalmış olsa kısa sürede evinizde çoğalmaya başlayacaktır. Saç biti nasıl geçer sorusu için en kesin çözüm genel temizliktir. Evinizdeki eşyaların düzenli olarak temizlenmesi bit ve diğer tüm zararlı canlıların yaşam alanı bulmasını zorlaştıracaktır. Özellikle sürekli olarak kullandığınız saç tarağı, saç fırçası, günlük kıyafetler, yastık kılıfları gibi ürünlerin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Bunun haricinde kullanmadığınız kıyafetlerin de streil olmasına özen göstermeniz gerekir. Uzun süre kapalı kalan kıyafetler de bakteri oluşumu için zemin hazırladığı için hava almayan posetlerde saklanması gerekir.

Bunun haricinde evinizdeki halı, mobilyalar gibi eşyaların da düzenli temizliğine dikkat etmenizde yarar var. Bu tür ürünlerde en azından ayda bir derin temizlik yapılması ve uygun temizleyicilerle temizlenmesi gerekir. Bitler yumurtlayarak çoğalan zararlılardır. Bu nedenle yumurtlama evresinde kurtulmak da daha zor olabilmektedir. Eğer saç biti nasıl geçer konusunda yumurtlama evresine denk gelmişseniz yine aynı şekilde yüksek oranda kaşıntı görebilirsiniz. Yumurtlama evresinde saçtan yumurtaların temizlenmesi zordur. Sirke adı verilen yumurtaların temizlenmesi için ince aralıklara ve sivri uçlara sahip olan bit tarağının kullanılması gerekir. Her gün kullanacağınız bit şampuanının ardından saçların bit tarağı ile taranması gerekir. Aynı zamanda bu süreçte saçların kontrol edilmesi ve olası rikslerin de tespit edilmesi gerekir. Bu sayede kısa sürede bit ve sirke gibi zararlılardan kurtulmanız mümkün olacaktır.

Author

Share