Saç Bakımı | Hanımların Dünyası

loading...

Saç Bakımı

Saç Bakımı

Saç Bakımı

 

Saçlar aslında bir bayanın en önemli aksesuarı olarak bilinir. Saçların bakımlı ve sağlıklı gözükmesi, bir bayanın ışıltısını bir kat daha artırır. Bu nedenle de saçlara önem vermek ve saç bakımına ayrı bir özen göstermek gerekir. Saçlarının sağlıklı ve canlı görünmesini isteyen bayanlar saç bakımına da oldukça dikkat eder. Her bayan aslında kırık olmayan, yıpranmamış, beyazların olmadığı ,gür ve canlı saçlar ister. Çünkü böyle saçlar kişinin güzelliğini de öne çıkarır ve hatta taçlandırır. Güzel olmak da her bayanın istediği bir şeydir. Bunun için de saç bakımı çok önemli bir konudur. Saç bakımı için bazı bayanlar şık ve pahalı güzellik merkezlerini tercih ederken , bazı bayanlar da evde kendilerinin hazırlayacağı oldukça pratik maskeler ile kendileri saç bakımını yapmaktadırlar.

Güzellik merkezlerini tercih etmek her zaman için olmayabilir zira maliyetli bir durumdur. Bu nedenle saç bakımına özen gösteren bayanlar, evde kendi kendilerine uygulayabilecekleri saç bakım maskeleri de öğrenmelidir. Saç bakımını yaparken bazen saçları daha kötü hale getirenler de olabilir. Zira birçok saç boyası, saç kremi ve şampuanlar kimyasal madde içermektedir. Bu da kişinin saç tipine uygun olmadığı takdirde daha kötü bir sonuç doğurabilmektedir. Bu nedenle kişi öncelikle bir saç analizi yaptırabilir ve bu saç analizi doğrultusunda tavsiye edilen saç bakım ürünlerini kullanabilir. Ancak kimyasal madde içeren ürünleri kullanmak isteyen bayanlar, kendi hazırlayacakları maskelerle saç bakımı yapmak da isteyebilirler. Bayanların saçları ayda yaklaşık olarak 2-3 cm kadar uzamaktadır. Ancak düzenli saç bakımı ile bunu değiştirmek yani kısa sürede daha hızlı uzamasını sağlamak mümkün olabilmektedir.

Saçlarına özen gösteren bayanlar bunun dışında başka kurallara da dikkat etmelidir. Mesela saçlar her gün yıkanmamalıdır. Sanılanın aksine saçları her gün yıkamak, saçları daha da yıpratabilmektedir. Bu nedenle saçları iki günde bir yıkamak daha doğru bir yöntem olacaktır. Bunun yanı sıra düzenli aralıklarda saçlardaki kırıklar da aldırılmalıdır. Zira kırık saçlar, kişinin saçlarında yıpranmış ve cansız bir görüntü oluşturmaktadır.Bu sebeple düzenli aralıklarla saçlardaki kırıklar aldırılmalı, saçlara özenli bir şekil verdirilmeli ve saçların daha sağlıklı ve bakımlı bir görünüm alması sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra saçlarına özen gösteren her bayan aslında saçlarında ara ara da değişikliğe gitmelidir. Mesela içinde bulunulan senede trend olan saç kesim modellerini uygulamak gibi farklılıklara başvurmalıdır. S

aç Bakımı Maskelerinden 1 Tane Örnek Gerekli Malzemeler 1 tane yumurta 1 su bardağı kadar süt 1 tane limon ( 2 yumurta kullananlar için ) 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı Hazırlanışı Öncelikle bir yumurta kırılıp sarısı ve beyazı ayrılır. Yumurtanın sarısı ayrı bir kaba konulur. Saçların uzunluğuna öre 2 yumurta kullanılabilir. Ardından 1 su bardağı kadar süt ile 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı, yumurta sarısının ayrıldığı kaba ilave edilir. Tüm bu malzemeler iyice bir karıştırılır. Daha sonra 1 tane limonun suyu sıkılıp süt, zeytinyağı ve yumurta sarısının karıştığı kaba dökülür. Sonrasında tüm malzemeler tekrardan karıştırılır. Çırpma işlemi güzelce yerine getirildikten sonra ilk önce saç uçlarına ve saçların köklerine masaj yapmak suretiyle güzelce sürülür. Bu saç bakım maskesi saçların her yerine sürüldükten sonra da 5 dakika kadar bekletilir. 5 dakika kadar beklendikten sonra da saçlar ılık veya soğuk su ile güzelce bir yıkanır ve durulanır. Son bir işlem olarak da saçlar, organik meyve şampuanı ile bir kez daha yıkanır.

Bu saç bakım maskesi yumurta maskesi olarak bilinir. Yumurta maskesi uygulandıktan sonra saçlar kesinlikle sıcak su ile yıkanmamalıdır. Zira sıcak su ile yıkanırsa yumurta pişip haşlanacak ve böylelikle saçlara yapışıp kalacaktır. Bu da saçlara bakım yapayım derken saçlarda hiç de istenmeyen bir görüntü oluşturacaktır. Dolayısıyla bu maske uygulandıktan sonra saçlar kesinlikle ılık ve hatta soğuk su ile yıkanmalıdır. Yumurta maskesi saça bakım yapmakla birlikte pek de hoş bir kokuya sahip değildir. Özellikle kokuya karşı aşırı hassasiyeti olan bayanlar maskeyi uyguladıktan sonra, güzel kokulu bir organik meyve şampuanı ile saçları yıkarsa yumurta kokusundan kurtulabilir ve daha hoş bir kokuyla saçları donatabilirler. Yumurta kokusundan ciddi derecede rahatsız olan kişiler, bu maskeyi sık aralıklarla uygulamak yerine ayda bir kez uygulayabilirler.

Yani bu maskeyi uygulama süre aralığını değiştirebilirler. Bu saç bakım maskesinin içerisinde limon da vardır. Ancak limon suyu saç derisini yakabileceğinden 2 yumurta sarısı için 1 limon kullanılmalıdır. Yani ölçüsü bu şekilde olmalıdır. Bu maskenin yapımı anlatılırken yumurta kırıldıktan sonra yumurta akı ile sarısının birbirinden ayrılacağı aktarılmıştır. Bunun sebebi yumurta akının yağlı saçlar için kullanılacağıdır. Yani yumurta akı yağlı saçlar için, yumurta sarısı ise daha kuru ve kırılgan saçlar için kullanılmalıdır. Bütün yumurta ise norma saçlar için kullanılabilir.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb