Saç Bakım Yağı

Author

Categories

Share

Saç Bakım Yağı

 

Saçlarınızın nasıl göründüğü sizin de nasıl göründüğünüzü etkileyen unsurlardan bir tanesidir. Sağlıklı saçlar elbette sizin de daha sağlıklı ve canlı görünmenizi sağlar. Ancak gün içinde maruz kaldığınız hava kirliliği, ısı ile yapılan saç işlemleri gibi nedenler saçlarınızın yıpranmasına neden olur. Pek çok bayanın ve erkeğin ortak sorunlarından olan saç kuruluğu ve cansızlığı beraberinde saç dökülmelerini de getirir. Bu nedenle saçlarınızı hem güçlendirmek için hem de daha sağlıklı bir görünüme kavuşturmak için uygun bakım yağlarından yardım almanızda fayda var. Saç bakım yağları günlük olarak kullanılabilen ya da özel durumlar için tercih edilebilen farklı ürünlerle saçlarınıza ihtiyaç duyduğu bakımı yapmanıza yardımcı olur. Saç bakım yağı olarak sunulan pek çok farklı marka görebilirsiniz. Gerek bakım ve onarım için gerekse canlılık kazandırmak için farklı ürünlerden yararlanabilirsiniz. Son yıllarda sıkça kullanılan ürünler arasında yer alan bakım yağları hem saçlarınızın canlılığını kazandırmak hem de bakım için daha pratik yollar bulmanızı sağlamak adına kullanılabilir bir uygulama olacaktır.

Günlük olarak kullanabileceğiniz ürünlerin faydaları şu şekilde sıralanabilir: gün içinde sönükleşen saçlarınızı hacimli göstermek, hava kirliliğinden etkilenmesini engellemek gibi sorunlar için ideal olacaktır. Bunun için seçtiğiniz ürünün günlük bakım yağı olmasına dikkat etmenizde yarar var. Bunun için birkaç damla kullanmanız yeterli olacaktır. Saçlarınızı nemlendirmek için de saç bakım yağı kullanabilirsiniz. Eğer saçlarınızı yıkadıktan sonra kurutmadan önce bakım yağı kullanıyorsanız saçlarınızın kururken daha yumuşak ve hacimli hale geldiğini görebilirsiniz. Özellikle ince telli ve kuru saçlar nem açısından daha fakir olduğundan yıkama sonrasında bakım yağı kullanmak daha iyi olacaktır. Bu durumda saçlarınız daha yumuşak hale geleceği gibi tekrar yıkama zamanına kadar da daha canlı ve hacim kazanmış olacaktır. Bakım yağlarını yıkama sonrasında kullanabileceğiniz gibi yıkama öncesinde de kullanabilirsiniz. Bu durumda saçlarınızı yıkarken de saç derisine nüfuz etmesini sağlamış olursunuz. Saçları en çok yıpratan işlemlerin başında yer alan saç boyama da büyük sorunlara neden olabilmektedir.

Saçlarınızı boyatmayı seviyor olsanız bile saçlarınızın yıpranacağı endişesi ile vazgeçebilirsiniz. Ancak saç bakım yağı kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz. Boyama öncesinde saçlarınıza bakım yağı uyguladığınızda saçlarınızı koruyabilir, boyanın vereceği zararı en aza indirebilirsiniz. Genelde boyadan bir gün önce bu işlemi yaptığınızda boyanın da iyi tutmasını sağlamış olacaksınız. Bakım yağları içerdikleri özler sayesinde hem saç derisinin hem de saç yapısının güçlenmesini sağlar. Bu nedenle uzun süreli bir bakım yapmayı da ihmal etmemenizde yarar var. Örneğin saçlarınıza yatmadan önce saç bakım yağı uyguladığınızda sabaha kadar saç derisini de beslemiş olursunuz. Bunun için maskeleme de kullanabilirsiniz. Saçlarınıza bakım yağı uyguladıktan sonra bir bone ile kapatarak saçlarınızı dinlendirebilirsiniz.

Saç bakım yağı birçok işlemden saçlarınızın korunmasına da yardımcı olur. Her zaman kuaföre gitmeye fırsatınız olmayabilir. Ancak birçok bayan artık günlük bakımını ya da saç modelini evde kendi başına yapabiliyor. Bunun için kullanılan saç düzleştiricileri, maşalar gibi ürünler elbette çok kullanışlıdır. Ancak ısı ile saç şekillendirme elbette saçlarınızın yıpranmasına neden olur. Bu gibi durumlarda saçlarınızın zarar görmemesi için saç bakım yağı kullanımına özen göstermeniz gerekir. Ayrıca bu tür bakım yağları günlük olarak kullanılıyorsa saçlardaki kabarıklığın da giderilmesini sağlar. Elinize birkaç damla yağ alarak saçlarınızda gezdirerek yedirin. Bu sayede saçlarınızdaki elektriklenmiş görüntünün kaybolduğunu yakından görebilirsiniz. Günlük olarak kullanılan ürünler gibi maske olarak kullanılan haftalık ürünleri de tercih edebilirsiniz. Bu amaçla hazırlanan saç bakım yağları farklı şekilde kullanıma sahiptir. Günlük bakım yağları saç diplerine sürmeden, saç üzerinde uygulayarak kullanabileceğiniz ürünlerdir. Bunları bir iki damla halinde kullanarak saçlarınızı yatıştırabilir, hacimli bir görüntü kazandırabilirsiniz. Ancak haftalık maskeler bu şekilde etkili olmaz.

Haftalık saç bakım maskesi yapmak istediğinizde kullanacağınız hazır bir ürünse mutlaka kullanım talimatlarına dikkat etmeniz gerekir. Saça daha çok fayda sağlar düşüncesi ile maskeyi saçınızda uzun süre bekletmeniz saç dengenizin bozulmasına yol açabilir. Bu nedenle belirtilen sürelere aşmamanız gerekir. Saç bakım yağları için evde kullanabileceğiniz yöntemler denemek isterseniz revaçta olan maddelerden yardım alabilirsiniz. Örneğin argan yağı birçok farklı faydası ile kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Bunun dışında zeytinyağı saç için faydalı olduğu bilinen ve kullanılan ürünler arasında yer almaktır. Saçları canlandırmak için sirke de kullanılabilmektedir. Saç uçlarına kullanılarak saçın parlak ve canlı bir görünüm kazanması sağlanır. Evde hazırlayacağınız bakım ürünlerinde nasıl yapıldığını ve ne kadar süre saçınıza uygulamanız gerektiğini en iyi şekilde öğrenmeniz gerekir. Aksi halde saç dengenizi bozabilirsiniz. Ayrıca saçınız için kullanacağınız bakım yağları, evde hazırlanan ürünler saçınızın ihtiyacına yönelik olmalıdır. Gereksiz yere besin takviyesi yapmak saçlarınızı daha güçlü hale getirmez aksine saçın nem dengesini kaybetmesine yol açar. Bu nedenle soruna yönelik bakım kürlerini tercih etmeye özen göstermeniz gerekir.

Author

Share

Önceki İçerikEdiz Hun Hayatı Ve Filmleri
Sonraki İçerikAdriana Lima Hayatı