Rüyalar Hakkında Bilinmeyen İlginç Bilgiler

Author

Categories

Share

Rüyalar Hakkında Bilinmeyen İlginç Bilgiler Birçok insan anlam yüklediği ve anlamını merak ettiği rüyalar uykuların içerisinde farklı halleri ile karşılaşılmaktadır. Bilinçaltına işleyen ya da farklı duyguların aktarılması ile görülmektedir.

“Rüyalar hakkında bilinmeyen ilginç bilgiler değerlendirmesine bakılacak olursa şu şekilde sıralama yapılabilir. “

Rüyalar İle İlgili İlginç Bilgiler Hiç rüya görmüyorum diyen bir kişi dahi rüya görüyordur. Rüya görmeyen kişiler genellikle ağır psikolojik rahatsızlık geçiren kişilerdir. Rüya görmediğini düşünen kişi gördüğü rüyayı hatırlamadığı için görmediğini düşünmektedir. Uykuya daldıktan 5 dakika sonra görülen rüyaların yaklaşık olarak yüzde 50’si unutulmaktadır. 10 dakika içinde görülenlerin ise yüzde 90’ı unutulmaktadır. Gerçek yaşantı ile paralellik gösteren rüyaların oluşması esnasında yapılan etkiler direkt olarak yansıyabilmektedir. Uyuyan kişinin yanında piyano çalınsa rüyasında herhangi bir konserin içerisinde kendini görebilir. Horlama esnasında rüya görülmeme ihtimali gibi bir durum söz konusu değildir.

Bilimsel olarak ispatlanmayan bir durumdur. Yapılan deneyler neticesinde hayvanların da rüya gördüğü tespit edilmiştir. İnsanlar ile aynı beyin dalgasını yayan hayvanların rüya gördüğünün ispatı bu sayede ortaya çıkmaktadır.

Hayvanların rüya gördüğünü gözlemleyen insanlar genellikle evde beslenen evcil hayvanlarda görülmektedir. Rüyalarda hayatınıza dahil olmayan kişileri görme ihtimaliniz çok düşüktür. Mutlaka bir yerlerde karşılaşmışsınızdır. Bu yüzden tanıdık olmayan kişileri rüyada görmek imkansızdır. Yani en az bir kez karşılaştığınız bir kişidir.

 Gece boyunca insan en fazla 7 rüya görebilir. Rüya sayısı 4 ila 7 arasında değişmektedir ve zaman dilimi olarak da yaklaşık 2 saate denk gelmektedir. Herhangi bir fiziksel aktivite olmadığı halde rüya esnasında orgazm olunabilmektedir.

Bilinçaltının etkinliğine bağlı olarak gerçekleşebilecek bu durum karşısında herhangi bir şekilde engel olunması da mümkün olmamaktadır. Karabasan diye tabir edilen uyku felci rüya içerisinde gerçekleşen durumlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Derin uykuya geçen kişinin beyninde ki sistemde vücudun hareket etmesini engelleyen durumlar söz konusudur. Bu durumun oluşmasına bağlı olarak beyin felci oluşmaktadır.

“Görme engellilerin rüya görmediği düşüncesi yanlıştır.”

 Görme yeteneğini herhangi bir etkiye bağlı olarak sonradan kaybedenler rüyalar görmeye devam ederler. Doğuştan görmeyen kişilerde ise bu durum koku, ses ve his üzerine kurulmuş şekilde gerçekleşmektedir Bilinçaltına bağlı olarak gerçekleşen rüyaların ifade şekli ile hayat içerisinde ki denge arasında farklılıklar oluşması muhtemeldir.

Yaşam kalitesi yüksek ve hayatını mutlu bir şekilde sürdüren insanın rüyalarının da mutlu olacağı anlamı çıkmamaktadır. Hatta negatif duygulara bağlı olarak stresli ve oldukça etkileyici rüyaların görülmesi de mümkün olmaktadır.

Author

Share