Rutubet Neden Olur? Rutubet Nasıl Önlenir

Author

Categories

Share

Rutubet Neden Olur? Rutubet Nasıl Önlenir?

 

Evlerde yalıtım sorunu nedeniyle ortaya çıkan rutubet ısı farklılığı nedeniyle nem oluşmasına neden olur. Örneğin sobalı evlerde sobanın yandığı alan daha kuru olurken, diğer alanlar daha nemli ve ıslak olur. Meydana gelen bu ısı farkı rutubete neden olur. Rutubet Neden Olur? Rutubet Nasıl Önlenir? Rutubet olan evlerde özellikle cam kenarı arasındaki boşluklar silikon ile kapatılabilinir. Cam kenarında olan bu boşluklar, yağışlı havalarda su sızması nedeniyle cam pervazlarında küflenmenin yanı sıra, camların buğulanmasına neden olur. Rutubet olan evler uzun süre havalandırılmazsa evlerde ağır ve keskin bir kokuya neden olur. Zaman içinde bu koku dolap içlerine siner.

Ayrıca cam kenarlarına yakın olan duvar köşelerinde oluşan bu nemlenme küflenmeye neden olur. Yağışlı havalarda cam kenarları ve duvar diplerinde oluşan bu nemlenme zaman içinde küflenmeye neden olur. Ev Değiştirmek İsteyenler Bunlara Dikkat! Bu durum daha çok kış aylarında meydana çıkacağından yaz ayında ev değiştirmek isteyen kişilerin gözünden kaçabilir. Bu nedenle ev taşıyacak olan kişilerin bir önce diğer dairelerde nem olup olmadığı konusunda bir ön araştırma yapmaları tavsiye edilir. Ev sahibinden evin izolasyonu olup olmadığı sorulmalı, evin iç kısımları mutfak dolapları vs gibi yerlerde nem olup kontrol edilmelidir.

Rutubet Neden Olur? Rutubet Nasıl Önlenir; Evde rutubet nasıl önlenir? Ev içindeki rutubet kendini rutubet kendini öncelikle kokudan anlaşılır. Ekşimiş meyveyi andıran küf kokusu koku evin her yerini sarar. Özellikle yağmurlu havalarda duvar dipleri ve çamlarda oluşan nemlenme küflenme meydana gelir. Bu nedenle evi her gün düzenli olarak havalandırmalısınız. Evi boyarken rutubet önleyen boyalar kullanılmasını tavsiye ederiz. Bunun dışında evde nemi önleyen cihazlar kullanılması evinizdeki nem oranını azaltmaya yardımcı olacaktır. Bunun için büyük marketlerde satılan nem önleyiciler satın atabilirsiniz. Yine kış aylarında rutubetli evlerde öncelikle gece yatarken çamaşır kurutulması tavsiye edilmez. Doğal gazlı ve kombili evlerde ısıtma sitemlerini gözden geçirebilirsiniz. Çünkü özellikle duvardan geçen doğal gaz, petek gibi ısıtma cihazlarında su damlatan borunun olması duvar içinde neme neden olacaktır.

Tedbir olarak her yıl kışa girmeden ısıtma tesisatlarını kontrol ettirmeyi unutmayın. Mobilyaları mümkün olduğu kadar duvara yakın koymamaya özen gösterin. Mutfak dolabı, konsol, gardırop vs gibi eşyaların bakımını yaptırmayı ihmal etmeyin. Yalıtımı iyi yapılmamış binalarda mutfak banyo gibi yerlerde sıklıkla görülen rutubet önlenemezse ileride romatizma vs gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Sizde önce sağlık diyorsanız, ,ster kiracı olun ister ev sahibi ev alırken ya da değiştirirken mutlaka bunlara dikkat edin. Eğer eviniz dışarıdan su alıyorsa, duvarlar yağmur suyunu çekerek duvarlarda nem oluşmasına neden olur. Sobalı evlerde aynı ısı olmadığından, soğuk ve sıcak havanın bir araya karışması sonucunda duvar dipleri, cam kenarlı dolap içleri gibi belli başlı alanlarda rutubet oluşmasına sebep olur.

Doğal gazlı evlerde tesisatlarda sorun olması nedeniyle odalar aynı ısıda ısınmayabilir. Yine yazımızın üst paragrafında belirttiğimiz, rutubet kokusunu evden yok etmek için, bitkiler kullanmayın. Evde rutubet nasıl önlenir? Evde rutubeti önlemek için cam silin içine çamaşır suyu katarak buğulanan çamları silebilirsiniz. Cam pervazlarını deterjanlı su ile silerek rutubetin yayılmasını önleyebilirsiniz. Banyodaki Rutubet Nasıl Önlenir? Banyodaki rutubet nasıl önlenir? Banyo gibi ıslak alanlarda oluşan rutubeti önlemek için ısı yalıtımını yapılması gerekir. Özellikle tavanı alçak banyolarda Asama tavan profiline Polistren yalıtım levhası koyarak banyodaki nem problemini çözebilirsiniz. Ayrıca banyonuzu su bazlı boya ile boyayabilirsiniz. Rutubet olan banyolarda havalandırma için fan kullanarak nemi önleyebilirsiniz.

Author

Share