Reyyan Ne Demektir | Hanımların Dünyası

loading...

Reyyan Ne Demektir

Reyyan Ne Demektir

Reyyan Ne Demektir

Yaşadığımız hayatta isimlerimizin anlamını bilerek yaşamak ve onu taşımak oldukça güzeldir. Çoğu insan birçok değişik isimle karşımıza çıkmaktadır. Bunun nedeni çeşitli dini isimler ve anlamı değişik ve güzel olan isimlerdir. İsmi ilk duyduğumuzda acaba anlamı nedir diye düşünürüz. Oysa anlamı bizim için en yakınımızdadır. Bazı isimler oldukça farklı gelir bize bazen söylerken zorlanırız hatta kimi zaman hiç hatırlayamayız. Bu nedenle çocuklarımıza vereceğimiz isim hem anlaşılabilir olmalı hem de anlam bakımında yoğun duygular beslemelidir. Örneğin Reyyan ne demektir dendiğine karşı tarafa bunun anlamını en iyi şekilde açıklamanız gerekir. Bunun sizde yaratacağı olumlu etkileri de düşünmeniz gerekir. Bazen isimler kelime anlamları ile çok farklı karakterleri yansıtabilir. Acaba insanoğlu ismini ne derece taşıyabilmektedir. Uygun olan ve uygun olmayan isimlerin siz takılmasını sonradan büyüdüğünüzde takıntı haline getirebilirsiniz. Hatta neden benim adım bu diye anne ve babanızı sorgulayabilirsiniz. İsimler çok eski geçmişe dayalı bir tarihi ele alır.

Eskiden Müslümanların isimlerinde birden fazla benzer isimler ile karşılaşabiliyorduk. Örneğin Ömer, Hatice, Ayşe, Rabia, Zeynep, Fatih, Osman bu alışılagelmiş isimler aslında şöyle bir incelediğinde bu isimlerin tarihi ve İslami bakımından çok anlamlı isimler arasında yer almaktadır. Kişi bunu taşırken ve o isim ile çağrılırken aslında ismine çok fazla anlam yüklemiş olur. Bu da onun için son derece iyi bir gelişmedir. Reyyan ismini kim ne kadar takar bu da tartışılabilir bir konudur. Evet, az duyduğumuz ve anlamı özel isimlerden birisidir Reyyan. Peki, şöyle bir kökenini incelediğimizde bakalım bu isim anlam bakımından neleri ele alıyor bu isimde var olan cazibede ki sır ne hep birlikte öğrenelim. Reyyan ne demek derseniz öncelikle size bir duru sudan bahsetmek istiyoruz. Suyun en saf hali ve berraklığı demektir. Reyyan suya doymuş kişi demektir. Suya kanmış ve temiz olan her şeyin peşinden gidendir. Bir insan çocuğuna özellikle kız çocuğuna bu ismi neden takar? Çünkü bu isimde temizlikten, berraklıktan ve suya doymuş saf bir insandan bahsedilmektedir. İnsanın en güzel hali temiz bir ilme ve kişiliğe sahip olmasıdır. Eğer siz de bu ismi kız çocuğuna takmayı laik görüyorsanız bu sizin kızınızın geleceğinde iyi bir yaşama sahip olmasını sağlayabilir. Dinen çok anlamı olan cennetin en güzel suyudur Reyyan. Bu isim ile insanı huzur alması aynı şekilde başka tarafa da huzur sağlaması söz konusudur. Şimdi sizlere Reyyan’ın değişik birden fazla anlamından bahsedeceğiz belki de isimler arasında en çok anlam taşıyan bir isimdir diyebiliriz. O zaman Reyyan’ın şaşırtan anlamlarını sizler ile paylaşalım.

Reyyan ne demektir kelime anlamlarını şöyle bir sıralayalım:

• Reyyan: Oruç tutanların ve düzenli ibadetlerini yapan kişilerin cennet kapısıdır. Bu cennet kapısına laik olmak ve o kapıdan girebilmek için çeşitli farz ibadetlerin yerine getirilmesi ve orucun tam kazasız bir şekilde tutanların hak ettiği en güzel huzur kapısıdır. Cennete gidenlerin bu kapıdan geçmesi için bu kapıya laik olması demektir. Cennet kapısı olarak anlamı olan Reyyan çok sevilerek takılan bir dini isimdir. Kuranda bu isim geçiyor mu bu konuda yeterli bir bilgi söz konusu değildir. Fakat dini isim olarak çok sevilen bir addır. Çocuğunuza hem dini bir isim hem de anlam bakımından zengin olan Reyyan’ı gönül rahatlığı ile takabilirsiniz. Bu isim ayrıca çocuğunuzun da temiz olmasına ve bahtının açılmasına yol açacaktır.

• Reyyan: Temiz bir su ve suya kanmış ,doymuş insanın anlamıdır. Bu isim duru bir temizliği ele alır. Genelde çok kötü düşünmeyen ve her şeyin hayırlısını Allahtan dileyen kişilere verilmiş bir isimdir. Reyyan gibi kalbin olsun ya da Reyyan gibi kapıların olsun deyişi de işte bu yüzdendir. Cennetin en saf suyu ve kapısıdır Reyyan.

• Reyyan isminin rengi mavi ve pembedir. Yani, bunun anlamı sadece kız çocuklarınıza değil bir de erkek çocuklarınıza da bu isimi verebilirsiniz. genelde en çok kız çocuklarına takılan isimdir. Ayrıca Reyyan isminin kökeni Arapçadan gelmektedir. Çok eski tarihlerde Arapların en çok çocuklarına verdikleri isim olarak bilinir. Değeri ve anlamı oldukça büyüktür. Kuranda bu ismin yer alması hakkında kesin bir bulguya rastlanmamıştır.

• Reyyan isminin Türkiye ‘de sıralamasını sizlere ile paylaşır isek bu sayı genel olarak 1446 rakama ulaşmaktadır. İsim olarak Türkiye de bu isimden kaç tane var derseniz bu rakam ortalama Türkiye de toplamada 5037 rakama ulaşmaktadır. Fakat Türkiye genelinde bu rakamın fazlası ile arttığını görmekteyiz. Bu rakam Türkiye’de her ilden toplamda 14.720 kişinin adı Reyyan’dır. İstanbul ‘da ise bu isimden 730 adet bulunmaktadır. Sonuç bu isim çok fazla takılan ve anlam bakımında oldukça değer gören güzel bir isimdir.

Reyyan İsminin bir de anlam falı vardır. Bu ismin falının özelliklerini sizlerle paylaşalım: Bu ismi taşıyanlar falını iyi dinlesin. Karakter bakımında plancı realist ve araştırmacı bir ruha sahipsiniz. En büyük özelliğiniz disiplinli yaşamaktır. Hayatınızın her kesiminde her öğesinde sürekli bir plan yapma peşindesiniz. Azimli ve hırslı bir yapıya sahip oluğunuzdan kafaya taktığınız her şeyi yapar ve bunun mücadelesini sonuna kadar verirsiniz. En güzel özelliğiniz karşı tarafa karşı kinci duyguları beslememek ve affedici bir özelliğe sahip olmanızdır. Bu da sizin ne kadar merhametli bir kişiliğe sahip oluğunuzu gösterir. İsminiz kadar yumuşak bir yapıya sahipsiniz. Her şeyin en helalini tercih eder gözünüz asla fazlasında olmaz. Ama istedikten sonra en yüksek mertebelere ulaşırsınız. Arkadaşlarınız ile tutumlarınız hal ve hareketleriniz sizi onlara daha yakınlaşmasına sebep oluyor. İçten tebessüm eder ve hiçbir kusuru kötü algılamazsınız. Çok iyimser bir yapıya sahip olduğunuzdan karşı tarafın size kesinlikle zarar verme gibi bir lüksü olamaz. Bu da sizin davranışlarınızın onlarda yarattığı bir tutumdur. Öfke kontrolüne sahip bir yapınız var. Sinirlendiğinizde onu içinize atar ama bunu kesinlikle karşı tarafa yansıtmazsınız. Fakat bazen siniri dışa atamamanız sizin de rahatlamanıza yardımcı olur. Bunun insanlar üzerinde denemek en kötü karakterdir. Reyyan ismi ne demektir dediklerinde duru bir su ve suya doymuş cennet kapısı derler ya işte siz karşınızdakilere bu güzel kapıları açar ve asla kırıcı olmazsınız. Bu da sizin en güzel davranışlarınızdan birisidir.

Reyyan ismi bu zamanda en popüler isim olarak da bilinmektedir. Şimdi bu tür isimler anlam bakımından kulağa ve kişiye hoş geldiğinden insanlar yeni doğmuş bebeklerine bu adı takıyorlar. Burada amaç ismin anlamı kadar çocuğunun güzel bir hayata adım atmasıdır. Birçok aile bunun çocuğuna uğur getireceğini düşünür. Cennet kapısı anlamını alan ve cennettin en çok bu kapısından oruç ibadetini tam yapanlar geçer ve o kapıdan girdiği an itibari ile karşılaştığı muazzam manzaraya inanamaz hale gelir. Reyyan ne demektir diye şöyle bir analiz ettiğimizde ismin en güzel yalın hali ile karşılaşmaktayız. Çok eski uygarlıklarda bu isim ile çağırılan her kişi takdir ediliyor ve saygı gösteriliyordu. Çünkü bu isim ile gelen hürmete inanışları oldukça yüksektir. Susuzluğu olmayan ve bu sudan doyasıya içen anlamına gelmesi de ismin bereketiymiş. Kendisine ve ailesine bereket getireceğine, inanan uygarlar bu medeni isim ile nam yapmıştır. Bu çok eskiye dayanan hikâye sayesinde bir de Reyyan adında el falları yıldız falları bakılmaya başlanmış. Bu isimi çocuklarına takmadan önce bu ismin anlamını öğreniyorlar ve falın iksirine kapılıyorlardı. Bu yüzden Reyyan ismi çok fazla dikkate alındığından ve inanışlar bu şekilde çoğaldığından Reyyan adı o dönemler çok az takılır olmuş. Bunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat inanışın bir isim ile değil, isim içinde ki anlam ile değerlendirmek gerekir. Bu ismi takabilmeniz için cennet kapısına laik bir mümin olmanız gerekir.

Bu isme sahip olup da isme hürmet etmemek ve onu kötüye yorumlamak kişinin yaşayış felsefesini ve iyi bir yaşama tarzının da önüne engel koymuş olur. İsim üzerine yapılan destanlar söylenen şiirler hatta fallar bile bu büyünün güzelliğine gölge düşürmektedir. Bu ismi fal amaçlı değil, gelecek amaçlı değil, anlamı ve güzel olduğu için hatta en önemlisi dini bir anlam içerdiği için takmanızı yeterlidir. Fazla abartısı Allah’a şirk koşmak olur. Reyyan adını takmak için düşünmenize gerek yok bu kadar güzel anlamı olan bir isim size ancak kazandırır. Fakat bu eski inanışlara göre bunu fallarda aramak ve onun büyüsü ile hareket etmek size zarar verebilir. Aksine bu ismi kişi istediği şekilde taşıyamaz hale gelir. İsim anlam bakımından ne kadar önemli ise din bakımından da oldukça önemlidir. Bunun için isim takarken önce anlamını ve değerini ölçün o zaman çocuğunuz güzel bir isim ile çağırılmayı hak eder.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb