Ramazan Diyeti

Author

Categories

Share

Ramazan Diyeti

 

Ramazan diyeti denildiği zaman zaten ramazan ayında oruç tutularak diyet yapılıyor gibi düşünülebilir. Fakat burada asıl önemli olan aç kalarak vücut dengesini bozup ani kilo kaybı vermek amaçlanmamalıdır. Gün içerisinde vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayabilecek gıdaları sahurda tüketerek dengeli bir beslenme alışkanlığı elde etmektir. Ramazan diyeti sahur ile iftar arasında geçecek zaman aralığında vücut metabolizmasının çalışma prensiplerini bozmayacak şekilde beslenme alışkanlıkları hedeflenmektedir. Çoğu kişi sahurda sadece su içerek niyetlendiği fakat iftarda açlığının karşısında yenik düşerek dengesiz bir şekilde beslendiği bir gerçektir. Ramazan diyeti listesinde verilen besin maddeleri dengeli beslenmeyi sağlarken sağlığınızı da koruyucu nitelikte olacaktır. Bu zaman aralığında hem kilo verebilir hem de dengeli bir şekilde beslenebilirsiniz.

Ramazan Diyeti Sahur Beslenmesi Nasıl Olmalı? Ramazan diyeti uygulanırken gün içerisinde gerekli olan enerjiyi sağlayacak protein içerikli yiyecekler ilk önerilen besinlerdir. Bunların başında süt ve süt ürünleri yumurta gibi besinler gelir. Meyve ve sebze olarak lifli besinler tercih edilmelidir. Protein içerikli yiyeceklerin tüketilmesi vücut mekanizmasının ihtiyaç duyduğu yağların ve diğer enerji ortaya çıkaran gereksinimleri karşılamaktadır. Sahurda bu tür yiyeceklerle beslenmeyenler yani su ile niyetlenenler veya hiç sahur yapmayanlar için bekleyen tehlikeler; Sindirim sistemi bozuklukları. Mide ve bağırsak rahatsızlıkları. Kan şekeri düşüklüğü. Yüksek tansiyon. Gibi sıkıntılar olacaktır. Sahurda Tüketilmesi Gereken Besinler Ramazan diyeti uygulamasında özellikle sahurda tüketilen besinler ayrı bir önem kazanmaktadır.

Sahurda tüketilecek besin maddelerinin özellikleri ; Tokluk hissi verecek Tuz oranı düşük bol sıvı içeren lif içeren besinler protein yönünden zengin karbonhidrat yönünden zengin yağ içeren besinler Vitamin yönünden zengin mineral desteği sağlayıcı özellikteki besinlerden seçilmelidir. Ramazan Diyeti İftar Yemeği Nasıl Olmalıdır? Ramazan diyeti boyunca tavsiye edilen sahur beslenme alışkanlıklarına karşılık iftar yemeğinin de dikkatli bir şekilde uygulanması bir gerçektir. Bu nedenle sahurda enerji kaynaklı besinlerin tüketilmesi iftar vaktine gelindiğinde açlık hissine karşı besilere ilgiyi arttıracaktır. Bu nedenle iftar yemeği ramazan diyeti boyunca hafif besinlerden oluşmalıdır. Özellikle Tokluk hissi ortaya çıkaracak Mide ve diğer sindirim sistemine ani basınç uygulamayacak Yağdan arındırılmış Bol sıvı içeren yiyecek türlerinden seçilmelidir. Bu tür bir dengeli beslenme alışkanlığında kurallara uyulduğu takdirde 10 kilo vermek mümkündür.

Ramazan Diyeti Beslenme Listesi Sahur: Şeker kullanılmadan açık çay, haşlanmış olarak tüketilecek 1 yumurta, 3 dilim tam yağlı peynir, 3-4 dilim tam tahıllı ekmek tam buğdayda olabilir. 2 adet ceviz tüketilebildiği kadar domates ve salatalık. Sahur beslenme alışkanlığında bu tür besinlerden sonra sıvı tüketimi olarak isterseniz bol miktarda açık çay isterseniz su olarak sıvı alabilirsiniz. İftar Yemek Listesi: Bir günlük oruç tamamlandıktan sonra iftar vakti geldiğinde vücudun kaybetmiş olduğu enerjiyi birden yükleme yerine hafif besinlerle tamamlamak daha uygun olacaktır.

Bunun için; Hurma 1 veya 2 adet veya 2 adet siyah zeytin, tercihe göre 1 kepçe çorba, kısa bir 15 dakikalık moladan sonra 1.tercih olarak sebze yemeği olarak 5 yemek kaşığı, 1 kase cacık, tam buğday 2 dilim ekmek, tercihe göre 1 porsiyon salata 2 ci tercih olarak herhangi bir zeytinyağlı sebze yemeğinden 5 yemek kaşığı, yoğurt katkılı salata, küçük olacak şekilde pide, tercihe göre salata 3cü tercih olarak ızgara tavuk veya ızgara köfte 3 parçayı geçmeyecek şekilde, sebzeleri közleyerek yaptığımız salata, 1 bardak ayran, tam buğday 2 dilim ekmek, tercihe göre salata İftar yemeğinin hemen üzerine sıvı ihtiyacınızı karşılayabilmek için yeşil çay tüketebilirsiniz. İftar yemeğinden yarım saat sonra 1 porsiyon çeşitli meyve tabağı belirleyeceğiniz haftanın herhangi bir günü 1 porsiyon sütlü tatlı tüketebilirsiniz. Aradan yarım saat geçtikten sonra 1 bardak şeker katkısı olmayan limonata komposto veya bir bardak ayran tüketebilirsiniz. Haftada 2 yi geçmeyecek şekilde 2 top dondurma ile ramazan diyeti programınızı ödüllendirebilirsiniz.

Author

Share