Rahim Filmi | Hanımların Dünyası

loading...

Rahim Filmi

Rahim Filmi

Rahim Filmi

rahim-film

Son yıllarda kadınlarda bir türlü sağlanamayan gebeliklerin en önemli nedenlerinden biri olarak tanımlanan tüplerin tıkalı ya da bir diğer deyişle kapalı olması durumu teknolojinin yeni imkânları sayesinde daha kısa sürede ve daha kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin doktorlara yaptıkları başvurularda erkekte herhangi bir sağlık problemi çıkmadığında akla gelen ilk soru kadının rahminde bulunan tüplerin işlevlerini yerine getirip getirmediğidir. Gerek genetik faktörler gerekse sağlıksız yaşam nedeni ile ortaya çıkabilen rahim tüplerindeki tıkanıklık sorunu gebeliğin önündeki önemli bir engeldir.

ilacli-rahim-filmi

Öyle ki bir kadın rahminde bulunan tüplerde tıkanıklık söz konusu ise bu tüpler yeniden açılıp işlevlerini yerine getirir bir hal almadığı müddetçe hamile kalamaz. Hal böyle olunca bayanların en çok korktuğu sağlık sorunlarından biri haline gelen tüp tıkanıklığı rahim filmi adı verilen bir yöntem ile kontrol edilmekte ve görüntülenerek doktorların incelemesine bırakılmaktadır. Rahim filmi teknolojisi Rahim filmi teknolojisi günümüze yeni olarak ortaya çıkan bir teknoloji değildir. Tıbbın ve teknolojinin bugünkü kadar ileri olmadığı 1960-1970’li yıllarda bile yapılabilen bu test o zamanlara kıyasla günümüzde büyük değişikliklere uğramıştır.

rahim-film

Geçmişte yapılan şartlara kıyasla çok daha ağrısız, kanamasız ve kısa sürede tamamlanan bu test sonucunda kadının rahim tüplerinin tıkalı olup olmadığı doktor tarafından anlaşılmaktadır. Eskiden oldukça ağrı verici bir yöntem olması nedeni ile ya yoğun kas gevşetici ve ağrı kesici kullanımı ile ya da narkoz ile bayıltarak yapılan bu test günümüzde tıbbın ilerlemesi sayesinde neredeyse hiç ağrı olmadan ve bayıltma işlemine de gerek duyulmadan yapılabilmektedir.

ilacli-rahim-filmi-1

Günümüzde kullanılan ve ağrı seviyesi bir hayli düşürülmüş olan rahim filmilerinde genel olarak C kollu röntgen cihazı ve yeni nesil kontrast maddeler kullanılmaktadır. Kullanılan C kollu röntgen cihazı son teknoloji ürünüdür ve birçok açıya sahip olduğu için rahme yerleştirildikten sonra en kısa sürede net görüntünün alınmasını ve test işleminin çok daha kısa sürmesini sağladığı için oldukça önemlidir. C kollu röntgen cihazının yanı sıra yeni nesil kontrast maddeler de net görüntünün alınabilmesi için oldukça verimli sonuçlar vermektedir.

rahim-filmi-nedir-1

Doktor tecrübesi çok önemli Rahim filminde doktorun daha önce kaç adet rahim filmi çektiği ve bunlardan edindiği tecrübeler oldukça önemlidir çünkü film esnasında doktorun en kısa sürede tüplerin tıkalı mı yoksa açık mı olduğunu tespit etmesi ve gerekli tedavi için bir yol çizmesi hasta sağlığı için oldukça önemlidir. Doktorun tecrübesizliği neden il uzun süren film işlemlerinde kısmi ağrılar oluşabildiği gibi tecrübesizlik nedeni ile yanlış teşhisler de söz konusu olabilir. Bu nedenle gebe kalma sıkıntısı yaşayan bayanlar rahim filmi çektirmeye karar verdiğinde bu iş için en tecrübeli ve en son teknolojiyi kullanan doktorlardan birini tercih etmelidir.

rahim-film-1

Rahim Filmi Resimleri

ilacli-rahim-filmi-nedir-1rahim-filmiilacli-rahim-filmi-nedirrahim-filmirahim-filmi-nedirrahim-filmi-1ilacli-rahim-filmi-nedir

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb