Progestan Hakkında Bilinmeyenler | Hanımların Dünyası

loading...

Progestan Hakkında Bilinmeyenler

Progestan Hakkında Bilinmeyenler

Progestan Hakkında Bilinmeyenler

Gebelikte anne adayını en çok düşük tehlikeleri korkutur. Acaba bebeğim düşer mi? riskli bir hamileliğin içinde miyim gibi çeşitli sorularda kendisini bulur. Gebelikte kadınların en çok korktuğu bu riskler oldukça normal bir durumdur. Nedenin bebeğin içine duramama, düşüş tehlikesi ile her an düşecekmiş hissine kapılmasıdır. Eğer kadın risk gurubunun içinde ise ve düşük tehlikesi ön planda ise zaten doktoru tarafından uyarı alacak ve çok fazla temkinli davranması, ağır kaldırmaması hatta daha bol bol dinlenmesi gerektiğini bildirecektir. Progestan hakkında bilinmeyenler, jinekologların kontrolü altında hastaya verilen bir ilaçtır. Genelde gebelik döneminde risk faktörü olan anne adaylarına doktor düşük durumlarının gerçekleşmemesi için önceden bu ilacı yazar. Bu ilaç bu riski azaltarak daha sağlıklı bir gebeliğin devam etmesine endike eder. Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’de her 10 kadından biri mutlaka bebek düşürme riskini yaşar ve bebek düşme olayı gerçekleşir. Bebek düştükten andan itibaren bebeğin hayatı da böylece son bulur. Bazı düşük ihtimalleri engellenemez durumdadır. O an bebek bunu daha fazla kaldırmayabilir keseden düşer. Kromozamal anormallikler söz konusu olmadığı sürece diğer düşük tehlikelerde tedavi süreci olumlu yanıtlar verebilmektedir.

Progestan İlacı Ne İşe Yarar?

progestan-nasil-kullanilirDüşük tedavisi için kullanılan koruyucu bir ilaçtır. Daha önce düşük yapmış bir anne adayı, ikinci gebeliğinde bu riski yaşamaktan korkar. Korkularında ve endişelerinde son derece haklıdır. İkinci kez aynı durumun içine girmek istemez ve bebeğini sağ salim dünya’ya getirmeyi planlar. Genelde progeston önceden düşük yapmış kişilere verilerek bu olumsuzluğun olmaması için bu ilaç yöntemi ile hasta doktor tarafından takip altına alınır. Bu ilaçlar anne de progestron hormonun salgılanmasına aracı olur. Yumurtalıkların içine salgılanan, rahim içine yerleşen bir hormondur. Bunun canlı tutulması ve bu tehlikeye atılan sağlam beton gibidir. Türk hekimleri her 10 hastasından birinde düşük tehlikesi ile karşı karşıya gelmektedir. Progestan hakkında bilinmeyenler düzenin artması anne için çok önemli bir faktördür. Bu onun daha sağlıklı bir gebeliğe önceden hazırlar. Peki, progeston ilacı tam olarak ne işe yarar isterseniz size bunu daha detaylı bir şeklide anlatalım, birlikte bilgilenelim ne dersiniz?

• Daha önce gebelik yapmış bir anne adayının düşük yapması sonucunda, ikinci gebeliğinde doktor takibi ile verilen bir ilaçtır. Bu ilaç, anne adayının ikinci kez bu durumu yaşamasını engelleyerek, sağlıklı bir gebelik sürecini yaşamasına katkıda bulunur.

• Progestan kandaki hormonun seviyesini düzenleyerek sağlıklı bir kan akışını hızlandırır. Bu hormonun seviyesi yükseldikçe risk faktörü en azlara inmiş olur. Böylece anne adayının endişelerinde azalmalar görülür.

• Progeston ilacı tamamen rahme yerleşmesi ve yumurtalıklara salgılanarak o hormonların daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Önceden düşük yapan ikinci kez anne adaylarına doktor bu ilacı önerir. Böylece doktor ve hasta arasında gebelik süreci daha sağlıklı yaşanır. Kontroller iki tarafta eşit bir şekilde sağlanır. Doktor riski elinden geldikçe azaltmaya çalışarak ona bu ilacı düzenli bir şekilde kullanmasını önerir. Doktorun tavsiye etmediği hiçbir ilacı özellikle gebelik sürecinde kullanmayın bu son derece yanlış bir tutumdur.

• Progestan kromozamal anormalliklerin yaşanmadığı zamanlarda verilir. Bu anormallikler söz konusu ise, hasta ciddi anlamda takip altına alınır. • Düşük tehlikesinin ikinci kez yaşanmasını önlemek için doktor uygun gördüğü hastalarına progestan ilacını yazar ve dikkatli bir şekilde kullanmasını önerir. Progestan hakkında bilinmeyenler 200 mg 30 Yumuşak Kapsül Bu ilacın klinik özelliklerini ele almak gerekirse, jinekolojiklerin hastalarına önerdiği bir bebek koruyucu ilaçtır. Bebeğin düşmesini engeller. Risk faktörü içinde olan hastalar her ne kadar bu ilacı kullansalar dahi bunun önüne geçemezler. Progesteron yetmezliğine bağlı sorunlar söz konusu ise, özellikle bu durumun düzeltilebilmesi hormonlardaki kan düşüşünü yükseltmek için bu ilaç hastalara önerilir. Gebelik zor ve hassas bir durumdur.

progestan-kimlere-verilirPeki, bu ilaç hangi durumlarda verilir?

• Gebelikte risk faktörünün içine giren hastalara verilir.

• Düşük tehlikesi yaşayanlara verilir.

• Premestürel sendromun gerçekleştiği durumlarda verilir.

• Menstürel düzensizliklerin oluştuğu durumlarda verilir.

• Bening mastopatilerin gözlemlendiği durumlarda verilir.

• Premenepoz durumlarının algılandığı türlerde verilir.

• Her türlü menopoz rahatsızlıklarında o hormonların düzenini sağlamak amaçlı verilir.

• Hormon testi tedavisi görenlere verilir. Her türlü hormon bozukluklarında, adet düzensizliklerinde hastaya verilir. Hasta hormonlarının seviyesini düzeltmek ve daha sağlıklı çalışmasını katkıda bulunmak için bu ilaç tedavisine başlar.

• Luteal yetmezliklerinde, kısırlık tedavisinde bu ilaç kullanılır.

• Obstestrik diğer adı ile düşük tehlikelerinde kullanılır. Zaten en çok kullanılan hastalık kategorisinde düşük en başta görülür. Genelde bu ilaç tedavi her türlü düşük, menopoz, kısırlık, hormon bozukluklarında kullanılır.

• Spontan kendiliğinden düşüşlerin yaşandığı hastalık tablosu demektir. Genelde genetik olan bir durudur. Yakınlarında daha önce bu durumları yaşayan kişiler genetik olarak bu rahatsızlığı devam ettirirler. Bu insanın elinde olmayan aniden gerçekleşen bir durumdur. Hatta bazı gebelerde bebek rahimde durmayı başaramaz, tutunamaz. Bu da düşük ile son bulur.

• Progesteron’un kullanımında yatan en büyük etken, luteal salgısının yetersizliği söz konusudur. Bunun düzetilmesi için bu ilacı doktor hastasına yazar ve iyileşmesi için destek olur.

Progestan Hastaya Nasıl Uygulanır?

progestanin-faydasi-nedirPozoloji uygumla şeklinde ortalama olarak hastaya verilen doz, 200 ve 400 mg arasında değişir. Bu hastanın durumuna bağlıdır. Doktor miktarının hastada var olan luteal salgının yetersizliğine göre sınıflandırır. Günde iki kere alınan bir ilaçtır. Bu sabah uyandığında erkenden alınan bir kapsül, bir de akşam yatarken alınan bir kapsül şeklinde önerilmektedir. Luteal düzensizliklerinde kullanılan bu ilaç 10 gün süre ile kesintisiz bir şekilde kullanılır. Uygulama sıklığı ve tedavi yönteminin ne kadar süreceğine doktor karar verir. Bu en kısa on gün ya da hastanın durumuna göre 20 günü bile bulabilir. Çocuklara önerilen bir ilaç değildir. Genelde orta yaşlılarda ve gençlere verilir.Yaşlılarda ise doz ayarı doktor tarafından verilir. Yaşlılarda olası yan etkiler yapabilir. Bunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

Progestan İlacını Kimler Kullanmamalıdır?

• Alerjiye meyilli olan kişilerin kullanması gerekir.

• Başka bir ilaç tedavisi içinde iken bu ilaç kesinlikle kullanılmaması gerekir. Bu ilaç tek kullanılması gereken hassas kişilere verilen bir ilaç türüdür. Başka ilaçlar ile alındığında ciddi yan etkiler yapabilir.

• Her türlü akciğer rahatsızlığında, özellikle ağır karaciğer yetmezliği olanlar bu ilacı katiyen kullanmamalıdırlar.

• Genital organlarda siğil ve değişik alerji durumlarında meme hassasiyeti olan kişilerde kullanılmamalıdır.

• Aniden gelişen ve nedeni belli olmayan vajinal kanamalarda kesinlikle kullanılması tavsiye edilmez.

• Ölü embiryo durumunun algılanmasında katiyen kullanılmamalı hatta vücudunuzda var olan değerlerin ne olduğuna doktor karar verip size bu ilacı uygun gördüğünde kullanılmalıdır.

• Karaciğer yetmezliği olanlarda kullanılmamalıdır.

• Solunum yetersizliği olanlarda kullanılmamalıdır.

• Daha önce düşük yapmamış kişilerde rastgele kullanılmamalı bu duruma doktorun tedavi sonucuna göre eğer, doktor uygun görürse verdiği talimatlara uyarak kullanılmalıdır.

Progestan Hakkında Bilinmeyenler  Yan Etkileri Nelerdir?

Progestan luteal düzensizliklerin gebelikte görüldüğü durumlarda doktor tarafından tedavi amaçlı verilen bir ilaçtır. Progesteron hormonun düzenlemek için kullanılır. Kanda ve hormonlarda salgılanan ve yumurtalarda salgılanarak rahim içine yerleşen luteal ve diğer hormon yetersizliklerin tedavisi progesteron ilacı ile düzenlenir. Bu ilaç hastanın çeşitli nedenlerine göre verilen bir düzenleyici ilaçtır. Her türlü kısırlık tedavisinde, menopoz dönemlerinde gelişen hormonsal bozukluklarında, adet (Regl) dönemlerinde görülen düzensizliklerde, hormon bozukluklarında ve düşük tehlikesi içine giren anne adaylarında kullanılan bir ilaç türüdür. Olası yan etkileri her ilaçta olduğu gibi görülmesi normal bir durumdur. Kimi yan etkilerinden etkilenmez iken kimileri de bu durumlardan son derece etkilenir. Çok zayıf kişilerin hamilelik süreçlerinde yaşadığı bazı sıkıntılar, kilo ve beslenme yetersizliğinde düşük tehlikesi görülebilir. Erken doğumların engellenmesinde ve hormonların daha sağlıklı bir şekilde çalışmasında kullanılır. Progesteron kullanırken daha önceden bir rahatsızlık geçirmiş iseniz bunu önceden doktorunuz ile paylaşmanız gerekir. Doktor detaylı testleri sizden yaptırmanızı isteyecektir. Daha sonra rapor sonuçlarına göre size bu ilacı uygun görürse yazacaktır. Bu ilacın olası yan etkileri kişiden kişiye göre değişir. Fakat size vereceğimiz bu bilgilerden birine rastlar iseniz hemen doktorunuza bunu söylemeli bu ilacın kesilip kesilmemesi gerektiğini öğrenmelisiniz.

Bakalım bu olası yan etkiler neler?

progestani-kimler-nasil-kullanir• Her ilaçta ortaya çıkan mide bulantıları bu ilacın kullanılmasında da boy gösterecektir. Mide bulantıları eğer çok şiddetli ise ve midenizde kramplar ve ağrılar çok fazla ise erken önlem almalı bunu doktorunuza bir an önce söylemelisiniz.

• İshal sizde başladı ise ve bunun geçmesi uzun sürdüyse bu ilacın yan etkisi olabilir. Eğer gebeliğin içinde iseniz ve ishale bu ilaçtan dolayı yakalandığınızı düşünüyorsanız bu enfeksiyonun yayılmasına izin vermeden tedavi olmanız ve bu ilacı derhal kesmeniz gerekir. Aksi takdirde bebeğinizde bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenecektir. • Göğüslerde ağrı ve meme uçlarında alerji ve kızarıklar başladı ise bu ilacın yan etkisi olabilir. Bunun derhal doktorunuza bildirmeniz gerekecek.

• Kas ve eklem ağrılarınız çoğaldıysa hareket ederken bir takım ağrılara maruz kalıyorsanız bu ilacın yan etkileri olabilir. Bunun için doktorunuz ile irtibat halinde olmanız gerekir.

• Akne, sivilce ve benzeri yara ve enfeksiyon durumu söz konusu ise bu ilacın yan etkisi olabilmektedir. Bunun için doktorunuza bunun nedenini danışabilir. İlaç ile alakalı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

• Vajinada şiddetli kaşıntı ve bilinmeyen kanamalar söz konusu ise bunun asla ihmal etmemelisiniz.

• Vücudunuzun her yerinde tüylenmeler ve hormonal bozukluklar oluşmuş ise hiç beklemeden bunu bildirmeli ilacı hemen kesmelisiniz.

• Akciğer ve karaciğer yetmezliğiniz varsa ve siz bu ilacı kullandıysanız olası yan etkilerine kesinlikle maruz kalabilir, hatta bu durumdan ciddi hasarlar alabilirsiniz.

• Nadir yan etkilerine korkacak bir durum olmaz.

Peki, bu nadir dediğimiz yan etkiler neler olabilir?

progestan-hakkinda-bilinmeyenlerÖrneğin, baş ağrıları, uyku hali, horlama, terleme, hararet, bulanık görme, baş dönmesi, kulak çınlaması ve benzeri durumlar nadir ve korkulacak bir durumun olmadığını gösterir.

• Kanser hastalığınız varsa, örneğin rahim kanseri, meme kanseri, lenfoma kanseri zaten bu ilacı kullanmanız mümkün değildir. Bu rahatsızlığınız varsa doktorunuza söyleyin gerekli testlerden sonra uygun görürse doktor sizi bu konuda yönlendirecektir.

• Hamilelik durumu yeni ise bilmeden bu ilacı kullanmayın.

• Şiddetli kanamalar varsa vajnal, mukoza, burun kanamaları ve benzeri durumlarda katiyen kullanılmamalıdır.

• Yüksek ateş ve öksürme varsa bu ilaç asla kullanılmamalıdır. Bu ilaç tek başına kullanmayı gerektiren bir ilaç olduğundan başka ilaçlar ile kesinlikle kullanılmaz.

Progestan Hakkında Bilinmeyenler Resimleri

progestan-yan-etkisi-nedirprogestan-ne-zaman-nasil-kullanilirprogestan-nicin-kullanilirprogestan-ne-zaman-kullanilmalidirprogestan-ne-zaman-kullanilirprogestan-nedirprogestan-neden-kullanilirprogestani-kimler-kullanirprogestan-nasil-kullanilmalidirprogestan-nasil-kullanilmali

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb