Prof. Dr. Bülent Tıraş’a Tüp Bebek Tedavilerinde ki Son Gelişmeleri Sorduk

Author

Categories

Share

Tüp bebek tedavilerinde hedef en kısa sürede anne ve baba olmak isteyen çiftlerin arzularına kavuşmalarını sağlamaktır. Fakat her adaya uygulanan ilk tedavi her zaman başarı ile sonuçlanmaz. Son yıllarda tüp bebek tedavilerinde teknolojik imkanların değerlendirilmesi ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı artırmak amacı ile birçok çalışma yapılmakta ve uygulamaya alınmaktadır. Bu çalışma ve uygulamalar;

YARDIMLA YUVALAMA

Tüp bebek tedavisi esnasında embriyonun anne rahmine transfer edilebilmesi için yumurtaların dış kısmını çevreleyen kabuğun yırtılması şarttır. Yardımla yuvalama yönteminde yumurtaların dışını çevreleyen kabuğun yırtılmasını sağlayan bir tekniktir. Yumurtayı saran kabuk eritici ilaçlar kullanılarak ya da mekanik teknikler ile yırtılabilmektedir. Ayrıca bu işlem için lazer tedavisi de oldukça yaygın kullanılmaktadır.

PEKİ, EMBRİYO DONDURMA İŞLEMİNİ ANLATIR MISINIZ?

Teknolojik imkanlar ile oluşan embriyolar hiçbir zarara maruz kalmadan dondurulabiliyor. Geliştirilmiş aletlerin kullanılması ile dondurulan embriyolar – 195 derecede yıllarca canlılığını kaybetmeden muhafaza edilebiliyor. Dondurulmuş embriyoların kullanımı kişiye oldukça avantaj sağlamaktadır. Dondurulmuş embriyo transferinde anne adayı hiçbir komplikasyon ile karşı karşıya kalmaz. İleriki zamanda yeniden tüp bebek yapmak isteyen çiftler dondurulmuş embriyo sayesinde bir çok aşamadan kurtulmuş olur.

BİLASTOKİST KÜLTÜRÜ NEDİR?

Tüp bebek uygulamalarında başarı şansını en üst seviyelere çıkarabilmek için en önemli kriterlerden biri de laboratuvar koşullarıdır. Laboratuar donanımı tüp bebek tedavilerinin başarısında büyük rol oynar. Bilastokist kültürü yöntemi ile normalde 4 – 5 gün kadar canlı kalabilen embriyolar daha uzun müddet canlılığını koruyabilmekte. Embriyolar rahim içine normalde 6. Gün transfer edilir. Ancak bu uygulama ile 6 günden fazla bekletilmiş ve daha gelişmiş embriyolar transfer edilir. Bu sayede doğal yöntemle oluşan gebeliklere yakın başarı şansı olur. Gebeliğin sağlanma şansıda artırılmış olur. Fakat transferde embriyo sayısı titizlik ile seçilmelidir. Çünkü tüp bebekteki en önemli risk olan çoğul gebelik riski oluşabilir.

Tüp bebek tedavisi, kısrlık ve gebelik konuları hakkında daha detaylı bilgi için Prof. Dr. Bülent Tıraş’ın web sayfası olan www.tupbebekklinigi.com adresini kullanabilir ve yardım alabilirsiniz.

Author

Share