Prof. Dr. Bülent Tıraş, Tüp Bebek Tedavisi Açıklamaları

Author

Categories

Share

Ünlü tüp bebek doktoru Prof. Dr. Bülent Tıraş tüp bebek tedavisindeki süreç hakkında açıklamalarda bulundu.

Tüp bebek tedavisi tam anlamı ile bir süreçtir ve birbirinden farklı pek çok basamaktan oluşmaktadır. İlk aşamada eğitim oldukça önemlidir. Genellikle tüp bebek koordinatörleri bu eğitimleri vermektedir. Bu aşamada yapılanlar tüm işlemler konusunda hem anne adayını hem de baba adayını bilgilendirmektir. Bunun sonrasında ilaçlar konusunda bilgi vermek ve tedavinin nasıl yapılacağına ilişkin uygulamalar öğretilecektir. Gerekli onay formları imzalandıktan sonra tedavi süreci de başlayacaktır. Bu aşamada üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biri hem annenin hem de babanın geçmişlerinin irdelenmesidir. İki kişinin de daha önceden geçirmiş oldukları hastalıklar, travmalar, genetik cinsel bozukluklar değerlendirilmelidir. Bunun sonrasında tüp bebek tedavisinin gerekli olup olmadığı ortaya konacaktır.

Sperm sayısı ve önemi

Tüm bunların yanında özellikle erkeklerin sperm sayımları da son derece önemlidir. Genellikle herhangi bir çift evliliklerinin ilk altı ayında çocuk sahibi olamadıkları durumlarda tüp bebek merkezlerine danışmaktadır. Bu merkezlerde genellikle erkeklerin problem yaşama oranları %40-45 olduğu için erkekler kontrole tabii tutulmaktadır. Bu noktada önemli olan spermin sayısı, canlılığı ve kalitesidir. Sperm zayıflığı durumu tespit edilebilir. Bunun yanında erkeğin sperm üretimi bitmiş de olabilir. Söz konusu durumda sperm üretiminin çeşitli hormonlar aracılığı ile yeniden başlaması planlanabilir. Bunun yanında sperm üretimi normal ama dışarıya çıkmasında sorun olabilir.

Spermin dışarıya atılmasını sağlayan bazı kanallar tıkanık olabilir. Bu durumda yapılması gereken şey sperme çeşitli tıbbi yöntemleri kullanarak erişmek olacaktır. Bu durumda elde edilen sperm çeşitli şekillerde elde edilerek dondurulacak ve yapılan işlemler sonucunda elde edilen embriyo yeniden anne adayının rahmine enjekte edilecektir.

Tüp bebek tedavisinin öncesinde yapılan bu kontroller son derece önemlidir. Kadının yaşının ilerlemesi durumunda kadının rahminden doku alınarak yapay rahim üretimi ve bu yapay rahme embriyo aktarımı da söz konusu olabilmektedir.

Yumurtalıkların kontrolü

Tanı aşaması tamamlandıktan sonra kadının yumurtalıklarının kontrolü de söz konusu olacaktır. Bu aşamada GnRH agonisti veya GnRH antagonisti adı verilen ilaçlar kullanılmaktadır. Genellikle tüp bebek tedavisini yürüten doktor bu iki ilaç arasından en uygununu seçecektir. Söz konusu ilaçlar anne adayının istenen zamandan önce yumurta oluşturmasını engelleyecektir. Aynı zamanda burun spreyi ya da cilt altı enjeksiyonları şeklinde de bu ilaçların uygulanması söz konusu olabilmektedir. Genellikle anne adayları bu ilaçları kendi kendilerine kullanacakları için bununla ilgili eğitimi de alacaklardır.

Yumurtalıkların uyarılması

Tüp bebek tedavisinde bir diğer aşama yumurtalıkların uyarılması aşamasıdır. Bu aşamayı yumurta gelişiminin takibi izlemektedir. Yumurtalıklarda üretilen çok sayıda yumurta bazı ilaçlar sayesinde uyarılmaktadır. Bu süreç sonrasında yumurtaların toplanması aşaması gelmektedir. Bu yumurtalar olgunlaştığında son gelişimlerini tamamlamaları için hCG (human chorionic gonadotropin) enjeksiyonu adı verilen enjeksiyon yapılmaktadır. Bundan sonra vajinal yoldan rahme giren iğne sayesinde yumurtalar toplanmaktadır. Yumurta toplandıktan sonra döllenmekte ve anne rahmine embriyo transferi yapılmaktadır. Tüp bebek tedavisi bu aşamalardan sonra izlenmektedir.

Kaynak : http://tupbebeknedir.com/

bülent tıraş (1)

 

Author

Share