Prematüre Doğum ve Nedenleri | Hanımların Dünyası

loading...

Prematüre Doğum ve Nedenleri

Prematüre Doğum ve Nedenleri

Prematüre Doğum ve Nedenleri

Bazı annelerin vücut yapısı ve yaşı gereği bebekleri daha gelişmeden ve haftasını tamamlamadan dünyaya gelir. Bu tür doğumlara tıp literatüründe prematüre doğum deniyor. Bu yazımızda sizlerle prematüre doğum ve nedenlerini paylaşacağım. Prematüre bebekler annenin gebelik yaşına göre üç gruba ayrılır. 24-31 hafta arasında doğanlar, 32-35 hafta arasında doğanlar ve 36-37 hafta arasında doğanlar olarak. Bu aralıklar baz alındığında prematüre bebeklerin ağırlıkları da düşükten yükseğe göre 500 gr, 1,5 kg ve 2 kg ile 3 kg arası olarak düşünülebilir. Prematüre doğumun birden fazla nedeni var. Bu nedenlerin başını düşüklerde de olduğu gibi stres ve aşırı üzüntü çekiyor. Prematüre Doğumun Bedensel Nedenleri Prematüre doğum ve nedenlerinin bedensel sorunlarının başında tansiyon var. Bunun dışında fetusta gelişen bazı problemler erken doğuma neden olabilir. Bu konuda en etken nedenlerden bir tanesi de annenin yaşıdır.

Literatürde de kanıtlanan gebelik yaşı 20 ila 30 yaş grubu arasıdır. Otuz yaşını geçen kadınların gebe kalması riskli ve tehlikelidir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise anne adayının sürekli kontrol altında tutulması gerekir. Fetusta gelişen problemlerden en büyüğü kan dolaşımı sıkıntısıdır. Kan dolaşımı yavaş olan anne adaylarında bebek yeterince beslenemez. Bu sayede oksijen alan bebek yeterli derecede nefes alamaz. Bu nedenle prematüre doğum söz konusu olabilir. Bununla birlikte erken yaş hamileliklerinde de buna benzer sıkıntıların görülmesi olası. Örneğin 17 yaşında hamile kalan bir anne adayında yüksek tansiyon, eklampsi ve down sendromu görülme olasılığı geç kalan yaş gruplarına oranla daha fazladır. Kromozom anormallikleri genellikle erken yaş gebeliklerinde ortaya çıkan bir sorundur.

Yeterli Beslenememe, Hiper Tansiyon ve Kronik Hastalıklardan Kaynaklı Prematüre Prematüre doğum ve nedenleri arasında en çok rastlanan sıkıntı kronik hastalıklardır. Düşük gelir seviyesinde kronik rahatsızlığı olan anne adaylarının yeterli beslenmemesi, vitamin eksikliği, kansızlık, kalp, böbrek, damar hastalıkları gibi nedenler ile prematüre doğum yapması olasıdır. Hipertansiyon anne adayının ve bebeğin hayatını riske eder. Yüksek tansiyondan etkilenen fetus bebeğin prematüre olarak dünyaya gelmesine neden olabilir. Hipertansiyonu tetikleyen başlıca etkenler sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklar olup bunlara bağlı yeterli beslenememe durumundan kaynaklı erken doğum riski ortaya çıkar. Kokain gibi uyuşturucu ve keyif verici alışkanlıklar fetusu anne karnından ayırarak ve direkt kasılmalara sebep olarak prematüre doğuma sebebiyet verebilir.

Genital ve Diğer Nedenler Prematüre doğum ve nedenleri arasında genital bir sorun olan sistit de göz ardı edilmemeli. Zira yeterli su içmeme, genital bölgede oluşan enfeksiyonların idrar yolu ile kolayca atılmasına engel olur. Koyu ve sarı gelen idrar bunun belirtisidir. Susuz kalan anne vücudu bebeğin erken gelmesine neden olabilir. Ayrıca rahim yapısındaki bozukluk, fetus ve rahim uyumsuzluğu, tümör, servikal yetersizlik başlıca genital prematüre sorunları arasında yer alır. Bu durumda doktor sürekli yatak istirahati verir. Bunların dışında amniyon sıvısını içeren su kesesinin erken açılması ve suyun gelmesi, polihidramniyos gibi sıkıntılar da prematüre doğum ve nedenleri arasında gösterilebilir. Polihidramniyos bir amniyon sıvısı fazlalığıdır. Bu nedenle artan rahim içi hacmi erken doğuma neden olur.

Prematüre Doğum ve Nedenleri Resimleri

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb