Pilavlarınıza Renk Katın, Renkli Pilav Nasıl Yapılır? | Hanımların Dünyası

loading...

Pilavlarınıza Renk Katın, Renkli Pilav Nasıl Yapılır?

Pilavlarınıza Renk Katın, Renkli Pilav Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere Osmanlı döneminde sultan sofralarında yer alan renkli pilavların günümüzde pratik bir şekilde nasıl yapılabileceğini iki örnekle anlatacağız. Bu pilavları yaptığınızda herkesin şaşırıp hayran kalacağından emin olabilirsiniz.

Renkli Yıldız Pilavlar

Pembe Pilav Nasıl Yapılır?

Malzemeler: 1 çay bardağı pirinç, 30 vişne tanesi, 1 çay bardağı sıcak su, 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 yemek kaşığı  zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı şeker ve tuz

Önce bir su bardağı su ile vişneler kaynatılır. Pirinç ılık suda ıslatılarak bekletilir. Isıtılan pilav tenceresinde yağ eritilir. Yağ eridikten sonra pirinç tencereye alınarak kavrulur. Üzerine sıcak su ve kaynatılmış vişnelerden elde ettiğimiz vişne suyu eklenir. Şeker ve tuz atılır. Ocağın altı kısılır. Pilav piştikten sonra bir süre daha demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra istediğiniz şekilde servis edebilirsiniz.

pembe pilav nasıl yapılır tarifi

Mor Pilav Nasıl Yapılır?

Malzemeler: 1 çay bardağı pirinç, 5 yaprak mor lahana, 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 kaşık zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı şeker ve tuz

Önce bir bardak su ile mor lahanalar kaynatılarak mor suyu çıkarılır. Pembe pilavdaki sırayla pişirilir. Farklı olarak bunun tüm suyu pancardan alınan mor su olacak. Normal su eklenmeyecek. Demlendikten sonra istediğiniz şekilde servise edebilirsiniz.

Afiyet olsun!

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb