Perçem Modelleri

Author

Categories

Share

Perçem Modelleri

Birçok kadın hayatının bir döneminde perçem kestirmeyi düşünmüş ve bir kez olsun bu saç modelini denemiştir. Saçlarınıza perçem modellerinden birini uygulamak için öncelikle yüz yapınıza uygun olup olmadığını anlamanız gerekir. Çünkü bazı perçem modelleri belli kişilere çok yakışsa da bazı bayanlara hiç yakışmamaktadır. Saçlarına perçem kestirmiş ve çok yakışmış olan kadınlar çevrelerinde hemen dikkatler üzerlerine toplarlar. Ayrıca saçıcınıza kestirdiğiniz perçem sayesinde olduğunuz yaştan daha da genç görünürsünüz. Bu tespitimizin birçok kanıtı vardır. Perçem, sizi daha genç göstermekle kalmaz, birde daha masum ve çekici bir havanızın olmasını da sağlar. Ancak perçem modelleri saç yapınıza göre kullanımı zor olabilmektedir. Mesela, dalgalı saçlarınız varsa bir süre sonra pişman olabilirsiniz. Hatta perçem modellerinden nefret eder duruma bile gelebilirsiniz. Çünkü sürekli düzleştirmek zorunda kalırsınız ve en büyük sıkıntıyı da yağmurlu havalarda yaşarsınız. Bu nedenle saç modeliniz sizin için bir işkenceye dönüşebilir. Bu tür olumsuzlukları düşünerek dalgalı saç tipine sahip kişiler perçem kestirirlerse iyi olur. Perçemli saç modellerinde sorun yaşama ihtimali olan bir diğer gurup ise, yuvarlak yüz tipine sahip olan kişilerdir.

Yuvarlak yüz tipine sahip bayanlara, perçemli saç modeli kestirmesi yüzlerini daha da yuvarlak gösterir. Eğer, illa ki perçem kestirmeyi düşünüyorsanız sağa ya da sola ayırabileceğiniz perçem modellerinden birini tercih etmeniz gerekir. Bu ayrımlı model yüzünüzü daha ince göstererek size farklı bir hava katacaktır. Perçem kesimi önemli bir işlemdir ve daha da önemlisi perçemin boyunun yüzünüze yakışacak tarzda ayarlanmasıdır. Bu nedenle işinin ehli kuaförleri tercih etmeniz alacağınız sonucu doğrudan etkileyecektir. Ayrıca günümüzde çok sık kullanılmaya başlayan takma perçemler vardır. Saçlarınız riske atmak istemiyorsanız bu portatif perçemlerden birini alıp kullanabilirsiniz. Özellikle kesim yapmak istemeyenler ve kendilerine yakışıp yakışmayacağından emin olamayan bayanlar için takma perçemler en ideal tercihtir. Böylece yüzünüze yakışıp yakışmadığını kolayca anlayabilir ve hangi perçem modelinin size yakışacağını tespit edebilirsiniz. Bundan sonra isterseniz takma perçem kullanabilir, isterseniz de yüzünüze yakışan perçem modelini kestirebilirsiniz. Burada tercih size kalmış artık. Kendinize güveniyor ve saçlarınızı riske atmaktan korkmuyorsanız evde kendinizde perçem kesebilirsiniz.

Bunun için saçlarınızın mutlaka kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü ıslak saçlar daha uzun görünür ve saçlarınız kuruduğunda kestiğiniz perçem kısalır. Buda hiç istemediğiniz bir sonuçtur. Bu nedenle kuru olan saçlarınızda bu işlemi yapmanız önerilmektedir. Yoksa perçem boyunun ayarlanmasında zorlanır ve en önemlisi de yüzünüze hiç yakışmayan bir görüntüye sahip olursunuz. Elinize ince bir tarakla taradıktan sonra “V” şeklinde ayırıp hangi yöne tarıyorsanız o tarafa doğru çevirerek yavaş yavaş istediğiniz boyuta alarak saçlarınız göründüğü için perçem boyunun ayarlanması sıkıntı yaratabilir istediğiniz sonucu almakta güçlük yaşayabilirsiniz. Daha da kötüsü yüzünüze hiç gitmeyen bir perçem de oluşabilir. Bu nedenle bizim önerimiz bu işlemi profesyonel kuaförlerin yapmasıdır. Böylece daha sonra saç modelinizle ilgili bir sorun yaşama riskini ortadan kaldırmış olursunuz. Pek çok kişi perçem ile kahkülü aynı saç modeli sanmaktadır. Ama bu doğru değildir.

Perçem ve kahkülün aralarında bazı farklar vardır. Bu farklar şunlardır: Kahkül saçların aynı hiza olması şartıyla kesilmesi, perçem ise yine alın hizasında olsada farklı boylarda kesilmesidir. Ayrıca kahkülün kullanımı perçeme göre daha zordur. Kahkül tek çeşit olduğu için birçok kişiye yakışmaz ama perçemin farklı birçok modeli olduğu için kullanan kadınların çoğuna yakışmaktadır. Ayrıca bu perçem modelleri her kadında farklı bir görünümde oluşturur. Yüz şekli uzun olan kadınlar perçem konusunda en şanslı gruptadır. Saçları kıvırcık olan kadınlara ise perçem kestirmeleri kesinlikle önerilmez. Çünkü kullanımı oldukça zordur ve kişileri çok uğraştırır. Ayrıca perçemler kısa olabileceği gibi uzun ve göze değen bir modelde de olabildiği için size farklı seçeneklerde sunmaktadır. Perçem Modelleri Kimlere Yakışır? Perçem modelleri genellikle birçok kadına yakışabilmektedir. Ancak en çok alnı açık, oval, ve uzun yüz tipine sahip kadınların tercih etmesi önerilmektedir. Alnı açık olan bayanlar için perçem modelleri oldukça fazladır. Geniş bir alnınız varsa sizde bu perçem modellerinden birini tercih edip kestirebilirsiniz. Perçem modellerinin güzel durması ve kendini göstermesi için saçlarınızın ön kısmının uzın olması gerekmektedir.

Eğer elmacık kemikleriniz çıkıntılı ise yüze düşen kahküller daha güzel durur. Yalnız bu modeli uyguladığınızda perçemlerin uzamasının zaman alacağını da bilmeniz gerekir ve bu modeli kendinize yakıştırmadığınız takdirde geri dönüşün de yoktur. Bu nedenle kestirmeden önce takma perçem modellerinden birini deneyebilirsiniz. Son günlerde bu uygulama oldukça popülerdir. Önce test edip sonra kararınızı vermeniz en akıllıca yollardan biridir. Beğendiğiniz takdirde bu takma perçemlerden satın alabilir ve dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Takma perçem fiyatları kullanılan malzemeye göre farklılık göstermektedir. Yapay olan modelleri 30 TL civarındadır, ancak gerçek saçtan yapılmış olanlar 100 TL’yi bulabilmektedir. Yüz Şekline Uygun Perçem Modelleri Nelerdir? Perçem estirmeden önce yapmanız gereken ilk şey yüz şeklinize uygun bir perçem modelini belirlemenizdir. Eğer yüzünüze uygun modeli bulduğunuzda size yakışmama ihtimali yoktur. Perçem kesimini, daha çok yuvarlak yüzlü bayanlar yüzlerini oval bir şekilde göstermek için tercih etmektedirler.

Yuvarlak yüzlü bayanlara bizim önerimiz kaşlarının üstünde ve küt modelleri tercih etmeleri yönündedir. Ayrıca yay şeklinde de kullanabilirler. Kalp şeklinde yüz sahip olan bayanlara önerimiz ise, kahkül ile yüzlerindeki orantısızlığı düzeltebilecekleri gibi bol katlı bir kesim de yaptırabilirler. Göz hizasında ve ince kesilmiş perçemlerde kalp yüz şekli için ideal tercihler arasındadır. En ideal seçim ise, kaş ile kirpiğin arasındaki perçemlerdir. Bu model kare yüz şeklinin hatlarını yumuşatmak için de kullanılabilir. Eğer perçem değil de yüzünüze kahkülün yakıştığını düşünüyorsanız bu modeli de tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan kendinize en çok yakışan saç stilini yakalamak. Çünkü saçlarınızda yapacağınız en ufak bir değişiklik bile sizin genel görünümünüzü ve havanızı değiştirecektir. Bu nedenle ister perçem olsun ister kahkül kesimi olsun çok dikkatli olmanızdır. Kahkül, klasik bir saç modelidir ve popülerliğini her zaman sürdürmüştür. Ayrıca kahkül kesimi tercih eden kadınlar her zaman daha güzel, sempatik ve daha genç bir görüntüye sahip olurlar. Perçem modellerinde olduğu gibi kahkül de yüz şeklinizle çok ilgilidir. Bu nedenle bu modeli kullanmaya karar verirken yüz şeklinize uyup uymayacağını iyi belirlemeniz gerekir.

Size bu konuda yardımcı olmak için her yüz şekline uygun kahkül modellerini şöyle sıralamak mümkündür: Yuvarlak Yüzler İçin Kahkül Modelleri: Yuvarlak yüz hatlarına sahip kişiler için çok uzun veya çok kısa kahkül modelleri uygun değildir. Çünkü kahkül kesiminin amacı oval göstermektir. Bu durumda tercihiniz kaşlara kadar uzanan kahkül modelidir ve muhteşem görünmenizi sağlar. Kare Yüzler: Kare yüz yapısına sahip bayanlar ortadan ayrılmış veya yandan ayrılmış kahkül kesimini tercih etmelidirler ve perçemler yüze oval bir şekilde uzanmalıdır. Burdaki amaçta yüzdeki keskinliği olabildiğince yumuşatmaktır. Oval Yüzler: Oval yüz şekline sahip kişiler kahkül için en ideal yüz tipine sahip kişilerdir. Bu yüz tipine sahip tüm kadınlar çok şanslıdır ve her türlü kahkül kesim kendilerine yakışır. Ancak en ideal kesim, kaşlarınızla kirpikler arası bırakacağınız kahküllerdir. Küçük Alın: Küçük alında kullanılacak model ise diledğinzi yana ayıracağınız asimetrik olarak elmacık kemiklerinize uzanmasıdır.

Author

Share

Önceki İçerikCeylin Anlamı Nedir
Sonraki İçerikİmkânsız Aşk Hikâyeleri