Pekmez Kilo Aldırır mı | Hanımların Dünyası

loading...

Pekmez Kilo Aldırır mı

Pekmez Kilo Aldırır mı

Pekmez Kilo Aldırır mı

 

Pekmez birçoğumuzun severek tükettiği besinlerdendir. Özellikle çocukların gelişim dönemlerinde birçok faydası olan pekmez, kan yapıcı özelliğiyle de birçok sağlık sorununa iyi geldiği bilinmektedir. Kalori değeri yüksek olan besinin enerji verme özelliği de vardır. Bu nedenle kilo vermek ya da kilo almak kişilerin en çok merak ettiği hususta pekmez kilo aldırır mı? Konusudur. Sağlık açısından tam bir şifa kaynağı olan pekmezin fazla miktarda tüketildiğinde kilo aldıracağı muhakkaktır. Kilo almak isteyen kişilerin rahatlıkla tüketebileceği bu besini kilo problemi olan kişilerce kontrollü tüketmeleri önerilmektedir. 1 yemek kaşığı pekmezin 60 kalori içerdiği bilinmektedir. Bu nedenle kilo vermek isteyen kişilerin fazla miktarda pekmez tüketmeleri kilo almalarını kolaylaştıracağı için pekmezden uzak durmaları tavsiye edilmektedir. Özellikle sabah kahvaltılarında tahin ile birlikte tüketildiğinde tam bir enerji kaynağına dönüşen pekmez kilo almak isteyen kişiler içinde en ideal gıdalar arasında sayılmaktadır.

Kilo vermek isteyen kişiler tüketeceği gıdaların kalori miktarlarını kontrol ederek tüketmeleri gerekmekte ve düşük kalori içeren gıdalardan yana tercihlerini kullanmalıdırlar. Kilo almak isteyen kişiler ise, bunun tam tersini uygulayarak yüksek kalori içeren gıdalar tüketerek kilo alımlarını kolaylaştırabilirler. Pekmezin kalori değerini düşünürsek pekmez kilo aldırır mı sorusuna vereceğimiz cevap kesinlikle evet olacaktır. Pekmez kilo almak istemeyen kişiler tarafından tüketileceği durumlarda miktarına dikkat etmeleri gerekir. Rafine şeker yerine kullanılabilecek ideal bir besin olan pekmezin bilinçsizce tüketilmesi durumunda kilo almak hiçten bile değildir. Yine kilo vermek isteyen kişiler bal yerine pekmezi tercih edebilirler. Pekmez çok ideal bir kalsiyum kaynağı olma özelliğinden dolayı kilo verme aşamalarında vücudu desteklemektedir. Aynı zamanda pekmez içeriğinde barındırdığı kaliteli şeker oranıyla da vücudun ihtiyacı olan günlük karbonhidrat miktarını da dengeler. Pekmezin bu faydalarını göz önüne aldığımızda kalori hesabı yaparak tüketildiğinde kilo almak istemeyen kişilerce de tüketilebilir.

Ancak az önce belirttiğimiz gibi fazla miktarda tüketildiği durumlarda vücuda kilo olarak geri dönebileceği de unutulmamalıdır. Pekmez özellikle kış aylarında daha fazla tüketilen besinler arsındadır. Kışın bağışıklık sistemimizi daha zayıf olup hastalıklara karşı direncimiz azaldığı için takviye vitamin ve minerallere ihtiyaç duyarız. Bu vitaminleri yapay ilaçlarla karşılamak yerine doğal ürünler kullanmak sağlığımız açısından çok önemlidir. Çocuklar içinde şifa kaynağı olan pekmez, çocukların kemik gelişimini destekleyip bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Ama ne yazık ki bazı çocuklar pekmezi pek sevmezler ve yememek için direnirler. Burada yapmamız gerek şey pekmezi çocukların seveceği şekilde onlara sunmaktır. Pekmezi tahinle karıştırıp inceltebiliriz veya sütün içine katarak çocuklarımıza verebiliriz. Hem kendimiz hem de çocuklarımız için çok faydalı olan pekmezi en azından günde bir kez tüketmeye özen göstermeliyiz. Pekmezin tüm faydalarının yanında insan vücudu için sayısız birçok yararı da bulunmaktadır.

Pekmez içeriğinde, demir, potasyum, B6 vitamini, fosfor ve magnezyum gibi mineralleri barındırmaktadır. Güçlü bir antioksidan olan pekmezin kanser riskine karşı bağışıklık sistemini desteklediği de bilinmektedir. Sindirim problemlerinde, kalp-damar hastalıklarında, kemik gelişiminde, cilt problemlerinin çözümünde ve karaciğer hastalıklarında sağladığı faydalar da azımsanmayacak kadar çoktur. Pekmezin tüm faydalarından yararlanmak için sabahları 1 yemek kaşığı pekmez tüketilmesi yeterlidir. Eğer pekmezi tek başına tüketemiyorsanız, 1 bardak ılık suyun içine karıştırıp içebilirsiniz. Günde bir yemek kaşığından fazla tüketilmesi kilo problemi olan kişilere önerilmez. Pekmez kilo aldırır mı ,evet  kilo almak isteyen kişiler sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yarım çay bardağı pekmez içebilirler. Böylece fazla kalori miktarından dolayı kilo almaları kolaylaşır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb