Patlamış Mısır Kilo Yapar mı | Hanımların Dünyası

loading...

Patlamış Mısır Kilo Yapar mı

Patlamış Mısır Kilo Yapar mı

Patlamış Mısır Kilo Yapar mı

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok sevilerek tüketilen patlamış mısırın kilo aldırıp aldırmadığı veya kaç kalori içerdiği merak konusu olmuştur. Hem çocukların hem de bizlerin televizyon ve sinema keyfinin olmazsa olmazlarından olan patlamış mısırı severek tükettiğimiz bir atıştırmalıktır. Patlamış mısır kilo yapar mı? Sorusu da kilo problemi olan insanların her zaman gündeminde olmuş ve bunu öğrenmek için çeşitli araştırmalar içine girdiği de bir gerçektir. Uzmanlar bu konuda sınırlı sayıda ve yağsız tüketilen patlamış mısırın kesinlikle kilo aldırmayacağı konusunda hemfikirdirler. Patlamış mısır kilo yapar mı? Sorusuna en detaylı vereceğimiz cevap ise şöyledir: Öncelikle kalori listesini incelediğimizde 100 gram patlamış mısırın 374 gram kalori içerdiğini görürüz. Buda patlamış mısır tüketimimizde aşırıya kaçmamamız anlamına gelmektedir. Ayrıca erkek olsun kadın olsun patlamış mısır tüketirken yaptıkları çok büyük bir yanlış vardır. O da; patlamış mısır ile birlikte asitli içecekleri içmeleridir.

Kalorisi zaten yüksek olan bu atıştırmalığın yanında bir de şeker oranı yüksek içeceklerin içilmesi tabi ki kilo alımın kolaylaştıracak veya verdiğiniz kiloların hızla geri almanızı sağlayacaktır. Bu nedenle patlamış mısır tüketirken çok dikkatli olmanız ve diyet programınızı aksatmadan uygulamanız gerekmektedir. Her ne kadar lezzetli bir yiyecek olan patlamış mısır tüketiminde bazı kişiler aşırıya kaçabiliyor ve buda ne yazık ki istenmeyen sonuçlar doğruyor. Patlamış mısır kontrolü bir şekilde tüketildiğinde herhangi bir zararı yoktur. Ancak aşırıya kaçıldığında vücutta yağ depolanmasına neden olacağı için dikkatli tüketilmesi önerilmektedir. Göbek yağlanmalarının en baş düşmanı da bu kontrolsüz yağlı yiyeceklerin tüketilmesidir. Patlamış mısır tüketiminde diyelim ki aşırıya kaçtınız, burada yapmanız gerek en iyi yol sportif faaliyetleri arttırarak alınan yağların yakımını hızlandırmak olacaktır. Bu sayede kalori düzeyinizi kontrol altında tutmuş olursunuz. Her ne kadar sevilen bir yiyecek olan patlamış mısırda diğer besinlerde olduğu gibi çok fazla tüketilmesi başta kilo alımını hızlandırdığı gibi farklı bazı rahatsızlıklarında ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Bunun için ister patlamış mısır tüketin ister farklı yiyecekler tüketin mutlaka kalori hesaplaması yaparak günlük öğünlerinizi dengelemeye çalışın. Bu şeklide hem sağlıklı hem de kontrollü bir şekilde kilo vermeniz kolaylaşacaktır. Size bir kolaylık olması açısından patlamış mısırın besin değerlerini verelim: Toplam yağ: 4,3 gr.-Kalori: 374kjl.- Porsiyon Miktarı: 100 gr.- Karbonhidrat: 74 gr.- Potasyum: 274 mg.- Şeker: 0,9 gr.- Sodyum: 7 mg.- Kalsiyum: 5 mg.- Diyet lifi: 13 gr.- Protein: 11 gr.- B6 Vitamini: 0,3 mg.- Demir: 3 mg.’dır. Uzmanların yaptığı birçok araştırma göre, patlamış mısırın güçlü antioksidan maddeler içerdiği ve bu antioksidanların da kansere karşı koruma sağladığı tespit edilmiştir. Patlamış mısırdan vazgeçmek istemiyor ve bununla birlikte sağlıklı beslenmek istiyorsanız, patlamış mısırı yağsız ve tuzsuz tüketebilirsiniz.

Uzaman diyetisyenlerin yaptığı açıklamalarda, 100 gram yağlı ve tuzlu patlamış mısırın yaklaşık 450 kalori içerdiği yönündedir. Ayrıca sinema salonlarında satılan orta boy patlamış mısırda bu oran 1000 kaloriyi bulmaktadır. Kadınlarda günlük kalori ihtiyacı 1800-2000 kalori ve erkeklerde 220-2400 kalori olduğu düşünüldüğünde yağlı ve tuzlu patlamış mısırın içerdiği kalori miktarının ne kadar yüksek bir oran olduğu görülmektedir. 100 gram patlamış mısırla nerdeyse günlük kalori ihtiyacımızın yarısını karşıladığımız bir durum ortadadır. Buna ilaveten gün içinde yenen diğer besinlerden alınacak kalori miktarları da toplanınca kilo almamak neredeyse imkânsız bir hal aldığı aşikârdır. Ancak evimizde mikrodalgada hazırlayacağımız yağsız ve tuzsuz patlamış mısırın kalori miktarı ise sadece 60-70 kaloridir. Bu da yaklaşık ince bir dilim ekmeğe eşittir. Tüm bu bilgiler ışığında tercihi size bırakıyoruz.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb