Patates Diyeti | Hanımların Dünyası

loading...

Patates Diyeti

Patates Diyeti

Patates Diyeti Nedir Nasıl Uygulanır

İlk duyduğumda yok artık patates  diyeti mi yapılırmış diyen ben aslında bilmeden bu diyeti önceden 2 gün kadar uygulamış olduğumu fark ettim. Evet işe yarıyor. Bazen mide bulantısı yaşardım ama sadece mide bulantısı. Genellikle ardından ağır bir grip süreci gelir. Mide bulantısı yaşadığım dönemde limonlu haşlamış patates ve ferah ferah yoğurt yerim hep. İki günde geçer ve kendimi halsiz hisseden ben bu iki gün sonunda 3 kilo kadar vermiş olurum. Patates büyük oranda sudan oluşan bir bitkidir. Yüzde yetmişi su yüzde iki buçuk kadarı protein kalanı ise karbonhidrattır. Ayrıca içerisinde yüzde bir’den az lif, yağ, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum ve vitaminler bulunur. Patates en tok tutan besinler arasında en üst sırada yer alır.

patates-diyeti

Antioksidan bir yiyecek olan patatesin kalorisi aslında pek fazla sayılmaz. Orta boy bir patates ortalama 100 gramdır ve 100 gram patatesin kalorisi 76,7 kaloridir. Buradan patates diyetinin aslında düşük kalorili bir diyet olduğu sonucuna ulaşabiliriz. Gelelim diyetin uygulanışına; bu diyet en fazla üç gün uygulanacaktır. İki ay sonra tekrarlayabilirsiniz. Tek yönlü bir diyet olduğundan doktorlar tarafından pek tavsiye edilmeyen bir diyettir. Bu diyet ile 3 günde 5 kilo kaybedebilirsiniz. Bu kaybedilen ağırlığın ödem olduğunu unutmayınız. Belki bir düğünde giymek üzere düşündüğünüz elbise kapanmıyor olabilir bunun gibi acil çözüm gerektiren durumlar için uygun bir diyettir. Fakat uzun süreli uygulanması doğru değildir.

Patates diyetini herkesin yapması uygun değildir. Mesela şeker hastaları gibi kişilere uygun değildir. Birinci gün Kahvaltıda iki orta boy haşlanmış patates ve bir kase yoğurt, Öğle yemeğinde yine haşlanmış iki orta boy patates ve bir kase yoğurt, Akşam yemeğinde ise bir orta boy patates ve bir kase yoğurt yenilecektir. İkinci gün Kahvaltıda iki orta boy haşlanmış patates ve bir kase yoğurt, Öğle yemeğinde yine haşlanmış iki orta boy patates ve bir kase yoğurt, Akşam yemeğinde ise bir orta boy patates ve bir kase yoğurt yenilecektir. Üçüncü gün Kahvaltıda iki orta boy haşlanmış patates ve bir kase yoğurt, Öğle yemeğinde yine haşlanmış iki orta boy patates ve bir kase yoğurt, Akşam yemeğinde ise bir orta boy patates ve bir kase yoğurt yenilecektir.

Akşam yemeklerinde istediğiniz kadar light yoğurt ile hazırlanmış cacık tüketebilirsiniz. Malum salatalıkta kalori yok. Yatmadan önce akşam yemeğinde patates yememek daha doğru olacaktır. Akşam yemeğini en geç 8’de yemek gerekir. Bu diyette tuz kullanılmayacaktır. Yoğurdu light olarak seçmek daha fazla kilo vermeyi sağlayacaktır.Patates diyeti uygularken çay, bitki çayı, kahve özellikle yeşil çay tüketilebilir. Şekersiz ya da tatlandırıcı ile içmek en uygunudur. Günde mutlaka 2-3 litre arası su içmek gerekmektedir. Üç gün sonunda iki gün öğlen ya da akşam öğününde ızgara balık, tavuk, kırmızı et ile cacık ya da yağsız salata ve light içecek ile bir öğün yapılabilir. Sonraki günlerde normal öğün düzenine dönülebilir. Patates diyeti sizlere bol eksiler getirsin.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb