Palmiye Yağı Ne İşe Yarar?

Author

Categories

Share

Palmiye yağının bir diğer açıklaması ise Arecaceae, Palmea ait olan ağaçlardan elde edilen meyvelerinden üretilen bir bitkisel yağdır. Oldukça fazla ekonomik olması sonucunda hem gıda sektöründe hem de bazı-dize olarak enerji sürecinde tercih edilmektedir. Gıda sektöründe bitkisel yağ olarak margarin, Bisküvi, Gofret, Dondurma gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Türkiye sınırlarına bu yağ ise Endonezya, Malezya, Afrika ve Latin Amerika ülkelerinden gelmektedir. Yaklaşık olarak 2000 yılından beri palm yağı dünya çapında en fazla üretimi yapılan aynı zamanda ithal edilen bitki yağı haline gelmiştir. Uzmanlara göre 2020 senesinde palm yağı üretiminin 2016 yılına nazaran çok daha fazla olacağını işaret edilmiştir.

Palm Yağı Yeterince Sağlıklı mı?

He iki sıvı içerisinde gerek doktorlar ve diyetisyenler olsun gerekse de sağlık kuruluşlarının çok farklı makaleleri yer almaktadır. Bu durumda zararlılığı göreceli bir kavramdır. Palm yağı diğer ki yağlara nazaran kolesterolü yükseltmese bile, İçerisindeki doymuş yağlarla birlikte “Yüksek – Yoğunluklu Lipoprotein” ve “Düşük – Yoğunluklu Lipoprotein” Kolesterol değerlerini yükseltmeye yöneliktir. Bu durumda uzun süre zarfında bir takım rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz.

Author

Share